کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

کُردتودی گزارش می‌دهد؛

ادامه بی‎توجهی به روستاهای دهگلان که موجب کوچ ساکنانش به شهر می‌شود!

دهگلان، مهاجرت به شهر، روستای شعبانی دهگلان، کوچ، روستاهای دهگلان، کردتودی، اخبار دهگلان، اخبار کردستان، دهگلان شیدا

اعضای شورای اسلامی روستای شعبانی دهگلان خواستار توجه ویژه مسئولین برای جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهر شدند.

به گزارش کُردتودی، مهاجرت پدیده ای آسیب زا محسوب می شود که در عین جنبه ها و پیامدهای منفی پدیده ای است که ظهور و بروز آن امری طبیعی در جامعه محسوب می شود.

 

عوامل متعدد در بروز این پدیده از سوی جامعه شناسان و صاحبنظران مطرح می شود که از آن جمله می توان به عدم توزیع متوازن امکانات رفاهی و تدوین برنامه های توسعه در روستاها، عدم تحقق توسعه درون زا در روستاها، نبود فرصت های شغلی و اشتغال در روستاها، زرق و برق های زندگی شهری، بی توجهی به اقتصاد روستا به ویژه کشاورزی و دیگر عوامل اشاره کرد.

 

طی چند سال گذشته نیز متولیان امر در کشور بر آن شدند تا با اعمال سیاستهای مختلف از مهاجرت بی رویه در روستاها بکاهند و با ارائه خدمات لازم ماندگاری بیشتر آنها را بیش از گذشته فراهم کنند.

 

عدم رغبت به زندگی در روستاها و افزایش مهاجرت به شهرها در سالهای اخیر مشکلات شهری را گسترش داده است، بسیاری از سیاست‌گذاران روند فزاینده شهرنشینی در کشور را یک زنگ خطر می‌دانند و تاکید دارند افزایش مهاجرت از روستاها به شهرها کیفیت زندگی در نواحی شهری را کاهش می‌دهد.

 

با توجه به اینکه ارائه خدمات رفاهی ومحرومیت زدایی یکی از راههای جلوگیری مهاجرت روستا نشیانان به شهر است  اما در بعضی از روستاها بی توجهی در ارائه خدمات رفاهی وعمرانی زمینه ساز مهاجرت گسترده مردم به شهر شده است

 

مشکلات روستای شعبانی بخش مرکزی شهرستان دهگلان از زبان شورا و مردم روستا

 

 

 جمشید سیف پناهی عضو شورای اسلامی روستای شعبانی در گفتگو با خبرنگار کُردتودی،  اظهار داشـت: روستای شعبانی با 60 خانوار  از بسیاری از امکانات عمرانی و رفاهی محروم است جاده دسترسی روستای شعبانی که در سال 93 اقدام به زیرسازی و آسفالت قسمتی از آن گردید اما متاسفانه قسمت آسفالت شده آن که اتفاقا وسط محدوده یعنی 1 کیلومتر آن بدون خط کشی و بدون تابلو گذاری و علائم هشدار که زبان گویای جاده  میباشد هرلحظه امکان دارد جان یک روستایی زحمت کش را بگیرد و خانواده ای را بدون نان آور کند.

 

کمال  سیف پناهی دیگر عضو شورای اسلامی روستا با اشاره به مشکلات مخابراتی و عدم آنتن دهی گفت: تلفن ثابت در روستا وجود ندارد آنتن همراه اول هم به ندرت وجود دارد.

 

 وی افزود: از نظر امکانان مخابراتی اینترنت وستا مثل اوایل انقلا است وهیپچگونه پیشرفتی نکرده است و دکل wll هم در روستا کار ساز نیست.

 

وی می گوید، قسمتهای آسفالت نشده که ابتدا و انتهای آن جاده روستا است به اندازه بیش از 400 متر دارای گودالهای ماهیگیری خوبی است که میشود آنجا شیلات زد.

 

سیف پناهی هیئت امنای مسجد روستا هم ضمن نگرانی از نبود اجرا نشدن طرح هادی و زیرساخت های مناسب جهت رفت و آمد خانه به خانه در روستا گفت: وجود گل ولای و رد شدن از گل و لای های موجود در سطح روستا مانند عبور از دیوار چین است.

 

 وی افزود: در ادامه صورت بی توجهی به روستا زمینه مهاجرت به شهر را فراهم نموده بطوریکه سال گذشته 5 خانوار به خاطر این مشکلات به شهر مهاجرت کردند که  امسال هم چند خانوار تصمیم به مهاجرت از روستا به شهر گرفته اند.

 

یکی از کشاورزان روستا می گوید، قنات های موجود در روستا که در دو مسیر جنوب شرقی و جنوب غربی روستا قرار دارند با وجود داشتن آب آشامیدنی سالم و بدون هیچ گونه مشکلی متاسفانه در حال نقصان و نابودی است به دلیل اجرا نشدن پاکسازی و لوله گذاری مناسب که از توان مالی اهالی روستا خارج است.

 

وی افزود: جایگاه زباله و پارک کودک و ساختمان دهیاری به بزرگترین رویاهای این قشر محروم تبدیل شده است که هیچ افقی برای رسیدن به این رویاها اندیشیده نمیشودبا وجود دهیاری اما به دلیل نداشتن اعتبار کافی و حساب خالی فقط این اسم را به یدک می کشد.

 

روستای شعبانی دارای جمعیتی 64 خانوار ثابت و 34 خانوار فصلی میباشد که جمعا حدود 350 نفر جمعیت دارد.

 

 انتهای پیام/a.p

شنبه 27 بهمن 1397 | 08:42

کد خبر : 32278

منتشر کننده : sh.s

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

باقی مانده مهلت برجامی ایران به اروپا

ADS

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید