کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

گزارش؛

افتتاح سه باره‎ی پروژه‎ای که پشت پای مدیران کردستان توسط پیمانکار مسدود شد!

کردستان ، در انتظار سومین بار افتتاح، کنار گذر سقز

حکایت مراسم افتتاح طرح کنارگذر سقز برای سومین بار از سوی دولتمردان و نماینده مجلس همچنان باقی است...

به گزارش کُردتودی، یازدهمین جلسه شورای اداری شهرستان سه شنبه  ۲۳بهمن ماه ۱۳۹۷ با حضور شهیدی، معاون وزیر صمت و رئیس سازمان زمین شناسی  و اکتشافات، مرادنیا استاندار ;کردستان، بیگلری نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی و اعضای شورای اداری این شهرستان برگزار شد.

 


بیگلری نماینده مردم سقز و بانه در این جلسه گفت: سقز شهری با قدمت بیش از ۳۰۰۰ساله است که امیدواریم به ارزش والای خود در امر پروژه ها برسند.

 


وی افزود: بیمارستان تامین اجتماعی سقز بیش از ۲۰۰۰متر زیر بنا در حال توسعه است و به عنوان یک کُرد یک قدم در جهت پیشرفت کردستان عقب نخواهیم کشید و با شرکت های پیمانکاری و سرمایه گذاری در حال کار در کردستان شاهد آن هستیم.

 


وی ادامه داد: یک باند کنار گذر سقز شهریور ۹۵افتتاح شد که با توجه به مشکلات روبرو شده مسدود و امروز هردو باند شرقی و غربی کنارگذر افتتاح خواهد شد و میتوان آن را اولین کنار گذر غرب کشور نامید و امیدواریم با این طرح  از ترافیک سنگین سطح شهر کاسته شود.

 

 

‌بیگلری خاطر نشان کرد: از معاون وزیر خواستاریم خام فروشی را کنار گذاشته و معادن سطح کردستان را واگذار کنند تا اندکی از بیکاری جوانان استان کاسته شود که برای مردم کردستان معضلی دست و پا گیر است، همچنین اعتبارات لازم را جهت تسریع در پیشرفت امورات جاده های سقز-بوکان و سقز - بانه تخصیص دهند.

 


فرودگاه سقز ۴۵درصد پیشرفت فیزیکی داشته است


دکتر مه آبادی مدیر عامل فرودگاه های کشور اظهار داشت: حق کردستان بیش از چیزی هست که برای ان برنامه ریزی شده و سیاست های دولت هم بر این هست که گوشه چشم بیشتری نسبت به توسعه این مناطق داشته باشیم، و برای آن برنامه ریزی هایی صورت گرفته است.

 

 

وی گفت: فرودگاه سقز ۴۵درصد پیشرفت فیزیکی داشته که ادامه توسعه آن با اختصاص اعتبارات ان به زودی کلنگ زنی خواهد شد و در جهت توسعه شهرتاریخی سقز تلاش های لازم را انجام خواهیم داد.

 

 

۳ طرح از ۱۱ طرح راه سازی استان کردستان مختص به شهرستان سقز است


مهندس کدخدازاده معاون ساخت و توسعه راه های کشور در ادامه عنوان کرد: رهبر انقلاب فرمودند؛ پس از چهل سال دوران بلوغ و پویش فرا رسیده است و سعی خواهیم کرد بر این مبنا قدم بر داریم.


وی گفت: در استان کردستان ۱۱طرح راه سازی داریم که حدود ۱۲۳۰کیلومتر در حدود اختیارات ما هست و اعتبارات ان در سال ۹۷ حدود۳۰۰ میلیارد تومان و در سال ۹۸ با تلاش های صورت گرفته ۱۵ تا ۲۰درصد افزایش داشته و انتقال راه اهن نیز ۸۷ کیلومتر به اتمام رسیده و ۴۰ کیلومتر در حال اجرا است.


وی ادامه داد: ۳ طرح از ۱۱ طرح راه سازی استان کردستان مختص به شهرستان سقز است و مرکز با افتتاح کنارگذر که ۶۰ میلیارد تومان هزینه در برداشته شاهد پیشرفت این طرح ها خواهیم بود  و امیدواریم با این کار ترافیک ایمنی را شاهد باشیم.

 

دروزمی ریاست صمت استان کردستان در ادامه اظهار داشت: یکی از ظرفیت های مهم کردستان معدن است، ودر این زمینه همه خواستار عدم خام فروشی است و اینجا اعلام میکنم خام فروشی برای معادن کوچک پا برجاست چون ظرفیت معادن نامعلوم و ارزش سرمایه گذاری ندارند و در این زمینه کردستان را به بخشش های ژئو فیزیکی جداگانه تقسیم گرده ایم و با این کار ظرفیت های واقعی را سنجیده و اشتغالزایی واقعی را خواهیم دید.

 

وی گفت: بعداز شناسایی معادن غنی سرمایه گزاران هم از ان استقبال کرده و با این کار راه اکتشافات بیشتر نیز هموار خواهد شد و در این زمینه پهنه اکتشافات سقز و بانه به اتمام رسیده و در حال کار بر روی پهنه بیجار هستیم.

 


۹۰ درصد معادن کشور در مناطق محروم قرار دارند


دکتر شهیدی رئیس سازمان زمین شناسی  و اکتشافات خاطر نشان کرد: معدن در بحث توسعه پایدار تاثیر بسزایی دارد علل الخصوص در بحث اشتغالزایی و در افق ۱۴۰۴ پیش بینی شده که سهم معدن به ۱۰درصد افزایش پیدا کند که این لازمه دقت بیشتر در اکتشافات دارد.


وی گفت: با توجه با تولید خودروهای جدید نیازمند اکتشافات ما در بحث لیتیوم داریم و در این بحث نباید به اکتشافات سنتی بسنده کنیم.

 

وی گفت: در بحث اقتصاد مقاومتی خام فروشی نداریم بلکه باید ارزش افزوده را در دستور کار قرار دهیم. ۹۰ درصد معادن کشور در مناطق محروم قرار دارند و باعث این خواهد شد که ثروت در مناطق مختلف تقسیم شود.

 

وی افزود: در گذشته ۶۸ ماده معدنی بود که امروز به ۸۰ نوع ماده کشور ایران جزء ۱۵ کشور دنیاست و در کلاس جهانی فعالیت داریم.

 

شهیدی یاداور شد: پهنه سقز ۲۶۰۰ کیلومتر هست و به این نتیجه رسیدیم که می توان روی این منطقه حساب ویژه ای باز کرد،  چرا که استان کردستان از جایگاه خاصی برخوردار است. و با این پتانسیلی که استان کردستان داراست میشود استانی طلایی نامید و حداقل بیش از ۱۰۰۰ فرصت شغلی حساب کرد.


 

پیگیری و تخصیص بیشتر اعتبارات لازم در بحث توسعه راه های استان


بهمن مرادنیا استاندار کردستان افزود: یکی از خواسته ها و جدی ترین خواسته مردم کردستان پیگیری و تخصیص بیشتر اعتبارات لازم در بحث توسعه راه های استان است چه در بحث راه های اصلی و فرعی و چه در بحث توسعه راه آهن.

 

وی با بیان اینکه امیدواریم با توجه به وعده ای که به مردم کردستان دادند در سال ۱۴۰۰ هواپیما در سقز به زمین بنشیند این امر را با تلاش های بیشتر به واقعیت تبدیل کنند خاطر نشان کرد: با توجه به پتانسیل های استان کردستان امیدواریم کمر همت را در بحث توسعه معدن ببندنیم تا نتیجه توسعه استان را به گوش این مردم برسانیم.


 

کنارگذر سقز در انتظار سومین‌بار افتتاح

 


در ادامه یکی از فعالین رسانه ای شهرستان سقز در تماس با کردتودی حواشی این سفر را اینگونه برای ما بازگو کرد:
 

طبق برنامه اعلامی از سوی فرمانداری ساعت ۱۳ جلسه شورای اداری باید برگزار می شد اما در دقایق پایانی نیمروز ساعت نشست به ۱۴ تغییر پیدا کرد.

 

حضور بیش از حد؛ ماموستایان آیینی، بازاریان، کارمندان اداری و ...در جلسه شورای اداری جای تأمل بسیاری دارد.

 


 طبق معمول و روال گذشته، وقت برای تعدادی از مسئولان طلا اما برای بقیه لابد....است و جلسه تقریباً با یک ساعت تاخیر آغاز شد.هرچند مسئولان کشوری، استانی، نماینده مجلس و هیات همراه دولت تدبیر و امید گویا بعد از صرف کردن نهار وارد جلسه شدند، غافل از اینکه بجز اعضای فوق‌الذکر بقیه‌ی حاضرین در یازدهمین نشست شورای اداری اگر اجحاف نگفته باشم همگی نهار نخورده بودند.جهت تنویر افکار عمومی باید اذعان داشت؛ پروژه كنارگذر حد فاصل روستاى كهريزه نرسیده به پليس راه سقز تا پليس راه سابق بوكان سال ٨٥ به شركت ورسك بتن واگذار شد اما در سال ٩٠ بدليل عدم توان مالى در اجرايى ماده ٤٦ « خلع يد » گردید. طی مناقصه مجدد، شركت طرح و ساخت سازه سنندج بعنوان برنده شناخته ولی بدليل پاره‌ای از مشكلات شركت قبلى، بدهکاری به مردم و... عمليات اجرايى آن از مهرماه سال ٩٢ استارت و شروع به فعالیت کرده است. ناگفته نماند كمبود اعتبار و مشكلات تملك اراضى مزید بر علت شده و کماکان این طرح ناتمام باقی مانده است. افتتاح پروژه کنارگذر توسط استاندار، معاونین وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و صنعت معدن و تجارت، نماینده مجلس شورای اسلامی شهرستان بانه و سقز، مدیران ادارات و... چند ساعت بیشتر ادامه نداشت. و بلافاصله توسط پیمانکار مسدود گردید. در حقیقت فرمانده پلیس راهور استان کوردستان و نماینده راهداری حتماً باید طبق قانون و قرارداد های مندرج بعد از تکمیل پروژه توسط پیمانکار آنرا تایید و تحویل گرفته تا مسیر را زیربار ترافیک ببرند. گویا امروز عصر فرمانده پلیس راهور استان در حین مراسم افتتاحیه نارضایتی خود را با دور شدن از روبان هنوز قیچی نشده رسماً اعلام نمود.توان مالی و بودجه حرف اول و آخر را در استانداری‌ها میزند. باید اذعان داشت؛ کلیه رانندگان در استانداری و فرمانداری های سطح استان کوردستان ۸ماه حق ماموریت، ۵ماه اضافه کاری و ۱۱ماه حق‌الزحمه رفاهی خود را هنوز دریافت نکرده‌اند پس نباید بیشتر از این هم از نمایندگان عالی دولت تدبیر و امید در استان انتظار داشته باشیم وای به حال بدهکاری حداقل ۱۵ میلیارد تومانی دولت به پیمانکاران و مجریان پروژه کنارگذر...به پایان آمد این نشست اما حکایت مراسم افتتاح طرح کنارگذر برای سومین بار از سوی دولتمردان و نماینده مجلس همچنان باقی است.

 


انتهای پیام/m.r

 

چهارشنبه 24 بهمن 1397 | 07:43

کد خبر : 32266

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید