کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

شاه‌كليد تحقق اقتصاد مقاومتی؛

« صنایع کوچک و متوسط»، درمان معضل رکود و بیکاری در کشور

شاه‌كليد تحقق اقتصاد مقاومتي، کردستان ، صنایع خرد

صنایع کوچک و متوسط نقش مهمی در تولید و اشتغال زایی کشور دارند، افزایش انعطاف پذیری این دسته از صنایع، مقاومت اقتصاد ملی را تضمین می کند.

به گزارش کُردتودی، باتوجه به اين واقعيت كه اقتصاد، همواره يكي از معادلات اصلي كشور طي دهه‌هاي اخير محسوب مي‌شود؛ سال95 نيز با مورد توجه قرار دادن موضوعات اقتصادي از سوي مقام معظم رهبري تحت عنوان «اقتصاد مقاومتي؛ اقدام و عمل» نامگذاري شد تا بخش‌هاي گوناگون تاثيرگذار در كشور در مسير مقاوم‌سازي‌ اقتصاد حركت كنند و اقتصاد و معيشت ايرانيان را در تقابل با تكانه‌هاي دروني و بيروني محافظت كنند.

 

یكي از محورهاي اصلي فرآيند مقاوم‌سازي اقتصاد مربوط به توسعه بنگاه‌هاي كوچك و متوسط اقتصادي است كه همواره در پيام های نوروزي مقام معظم رهبري  روي آن تاكيد شد.

 

مقام معظم رهبري در بخشي از صحبت‌هاي‌شان روي اين نكته تاكيد كردند: «در حال حاضر چند هزار كارگاه و كارخانه‌ متوسط و كوچك در كشور هست، بنا بر آماري كه به بنده دادند 60درصد از اينها دچار بيكاري و تعطيلي هستند، اين خسارت است. آن چيزي كه در متن جامعه اشتغال و تحرك ايجاد مي‌كند، همين صنايع كوچك و متوسط است.»

 

دغدغه های رهبر عزیزمان همچنان در مورد مشکلات اقتصادی ادامه دارد و در دیدار اخیری که با مسئولان و کارگزاران نظام داشتند باز بر این مسئله تاکید فرمودند.

 

مقام معظم رهبری ، افزایش توانمندی‌های اساسی را موجب مصونیت و اقتدار ملت و کشور خواندند و افزودند: برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی در حل دو مشکل اساسی رکود و بیکاری، شتاب حرکت برای تحقق اقتصاد مقاومتی را افزون‌تر خواهد کرد.

 

بر اساس دیدگاه رهبر انقلاب، رکود و بیکاری دو مشکل عمده‌ کشوراست و این مشکلات بیشتر از اینکه ناشی از تحریم‌ها باشد، متوجه سیاست‌ها و برنامه‌های دولت فعلی، دولت سابق و دولت اسبق است.برای حل این دومشکل باید به صنایع کوچک و متوسط توجه شود و احیای این‌گونه صنایع، از بنیان‌های اقتصاد مقاومتی است و می‌تواند تا حد زیادی باعث تحرک اقتصادی و ایجاد اشتغال شود.

 

سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی مسیر راه آینده اقتصاد کشور به شمار می آید. اقتصاد مقاومتی چارچوب اقتصادی برای کشور ترسیم می کند که در مواجه با شوک های داخلی و خارجی، توان مقابله را داشته باشد. از سوی دیگر، اقتصاد مقاومتی کمک می کند اقتصاد کشور انعطاف پذیری لازم برای تغییرات داخلی را داشته باشد. از اینرو، رسیدن به اقتصاد مقاومتی برای اقتصاد ملی اجتناب ناپذیر است.

 

به منظور دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی، ضروری است ساختار اقتصادی کشور و ویژگی­های آن شناسایی گردد. همچنین ضروری است در چارچوب سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، نقش هر یک از بخش­های اقتصادی و ومولفه های اقتصاد ملی در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی مورد بررسی قرار گیرد.

 

امروزه صنایع کوچک و متوسط در اقتصاد کشور نقش مهمی در اشتغال زایی و خلق ارزش افزوده دارند. این صنایع در مقایسه با صنایع بزرگ، از تنوع بالایی برخوردار بوده و سرمایه مورد نیاز برای تدام فعالیت آنها اندک است. صنایع کوچک و متوسط زیادی در اقتصاد ایران فعالیت می کنند، هر چند این صنایع از تنوع بالایی برخوردار هستند، اما بیشترین آسیب پذیری تولید ملی در این بخش از صنایع مشاهده می شود. با توجه به اهمیت این صنایع درتولید و اشتغال کشور و همچنین اهمیت این صنایع در افزایش توان مقاومت اقتصاد ملی، در سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی به گسترش و توسعه این صنایع تاکید شده است.

 

اقتصاد مقاومتي فارغ از بحث اقدام و عمل مربوط به يك اقتصاد درون‌گراست، يعني به ظرفيت‌هاي اقتصادي داخلي توجه ويژه دارد

 

باتوجه به وضعيت و شرايط حاكم بر اقتصاد ايران و وجود شهرك‌هاي صنعتي متعدد در اطراف شهر‌ها، همچنين وجود بنگاه‌هاي خرد و كوچك در حال حاضر شرايط براي تحقق اقتصاد مقاومتي مهياست و توجه به صنايع كوچك و متوسط شاه‌كليد تحقق اقتصاد مقاومتي است.

 

انتهای پیام/m.r

یکشنبه 21 بهمن 1397 | 07:42

کد خبر : 32241

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید