کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

در هفتمین روز دهه مبارک فجر صورت گرفت:

افتتاح و کلنگ زنی سردخانه برودت صنعت آبیدر و گازرسانی مجتمع قوچم و بریاخان

دهه فجر,سردخانه صنعت برودت آبیدر,'گاز رسانی,کلنگ زنی,کشت سیب زمینی,

در هفتمین روز از دهه مبارک فجر سه طرح گاز رسانی و سردخانه انبار محصولات کشاورزی در دهگلان به بهره برداری رسید.

 به گزارش کُردتودی، در هفتیمن روز از دهه مبارک فجر انقلاب با حضور معاون استاندار کردستان، نماینده شهرستانهای قروه و دهگلان، فرماندار دهگلان و جمعی از مسئولان استان و شهرستان طرح های سردخانه صنعت برودت آبیدر، گاز رسانی مجتمع قوچم و کلنگ زنی گاز رسانی 7 روستای دهگلان در مجتمع بریا خان به زمین زده شد.

 

 در آئیین افتتاح سردخانه برودت صنعت آبیدر روستای هلیزآباد سلیمی مدیر صنایع تبدیلی سازمان جهاد کشاورزی کردستان اظهار داشت: با توجه به اینکه استان کردستان کشاورز خیز است و محصولاتی که تولید می شود فساد پذیر بوده و در طول سال نمی تواند به صورت تازه خوری در دسترس مردم قرار گیرد و اکثر محصولاتی که تولید می شود در خود استان نیست در نتیجه وجود همچنین زیر ساختهای نیاز مبرم برای کشاورز است.

 

 وی افزود: وجود سردخانه باعث کاهش ضایعات، ایجاد ارزش افزوده برای کشاورز و دلگرمی کشاورز برای افزایش سطح زیر کشت می شود که این کار یکی از سیا ستهای سازمان جهاد کشاورزی و مدیریت صنایع تبدیلی است.

 

   سلیمی گفت: با توجه به اینکه شهرستانهای قروه و دهگلان قطب تولید محصول سیب زمینی درسطح استان است و سالیانه بیش از 300 هزار تن تولید این محصول را دارد هم برای مصرف و هم برای نگهداری بذر، بیشتر برنامه ما روی سردخانه و انبارهای فنی است.

 

وی در ادامه گفت:به دلیل تولیدات باغی که سالیانه حدود 320 هزار تن محصول باغی در استان تولید می شود بازهم نیازمند سرخانه است و درحقیقت سردخانه انبار محصولات کشاورزی زیر ساخت صنایع است.


سلیمی افزود: با توجه به پیش بینی انجام شده به حدود 300 هزار تن سردخانه دراستان نیاز است که 90 فقره جواز تاسیس به ظرفیت 120 هزار تن صادر شده که هم امسال و هم سال آینده تسهیلات برای آن مصوب می شود و به بهره برداری می رسد.

 

 مدیر صنایع تبدیلی سازمان جهاد کشاوری کردستان گفت: در سال 97 حدود 27 میلیارد تومان مصوبه کار گروه تسهیلات برای شهرستان هگلان انجام شده که از این مبلغ حدود 9 میلیارد تومان جذب شده  و مابقی آن در مراحل بانکی قرار دارد.

 

در دهه فجر 13 طرح دربخش کشاورزی به بهره برداری می رسد

 

 

 احمدی مدیر جهاد کشاورزی کردستان در ادامه گفت: درهه مبارک فجر امسال 13 طرح در بخش کشاورزی با اعتبار 16 میلیارد تومان سرمایه گذاری شده و برای 28 نفر به صورت مستقیم و 113 نفر نفر به صورت غیر مستقیم ایجاد اشتغال نموده است.

 

 وی افزود: با توجه به اینکه وجود سردخانه و انبارهای فنی یکی از زیر ساختهای اصلی صنایع تبدیلی است و هرچند در دهگلان در این زمینه با وضعیت مطلوب فاصله داریم اما خوشبختانه قدمهای اساسی برداشته شده است.

 

احمدی بیان کرد: در حال حاضر در زمینه سردخانه ظرفیت سالیانه حدود 11 هزار تن را داریم که به بهره بردای رسیده و حدود 10 هزارتن احداث و انبارهای فنی 26 هزار تن به بهره برداری رسیده و حدود 11 هزارتن نیز درحال احداث می باشد.

 

مدیر جهاد کشاورزی دهگلان گفت: با توجه به اینکه دهگلان قطب تولید سیب زمینی است و نیاز به انبار فنی وسردخانه دارد برای طرح سردخانه 3 هزارتنیبرودت صنعت آبیدر5 میلیارد و 200  میلیون تومان سرمایه گذاری شده  که 2 میلیارد آن از تسهیلات با مشارکت بانک سینا بوده و برای 10 نفر به صورت مستقیم ایجاد اشتغال نموده است.

 

هزینه 750 میلون تومانی برای پروژه گاز رسانی مجتمع قوچم

 


 حامد خاطری در آئیین افتتاح این پروژه گفت:مجتمع قوچم شامل 3 روستای حقه، خضرلک و قوچم است که بالغ بر 750 میلیون تومان از منابع داخلی هزینه شده است.


وی افزود: با گاز دار شدن این 3 روستا تنها 7 روستای شهرستان بدون گاز است که امروز کلنگ زنی شده و در هفته دولت در سال 98 این 7 روستا نیز از نعمت گاز بهره مند خواهند شد.

 

 کلنگ زنی گاز مجتمع بریا خان

 


 خاطری در آئیین کلنگ زنی روستای بریاخان بیان کرد: این پروژه شامل 7 روستای بریاخان، قشلاق خداکرم، سالار آباد، چشمه دراز، قلقله، شاهبلاغی وقلعه گاه می باشد که مبلغ 3 میلیارد و 300 میلیون تومان برای آن هزینه برآورد شده است که از منابع اخلی تهیه خواهد شد.

 

 وی افزود: طول خط  این 7 روستا 40 کیلومتر است که اگر گاز دار شوند ضریب نفوذ گاز در روستاها یه صد درصد میرسد و ضریب نفوذ گاز در شهر نیز صد درصد است.

 

انتهای پیام/sh.s

جمعه 19 بهمن 1397 | 10:44

کد خبر : 32229

منتشر کننده : الف ق/d

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید