کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

به مناسبت چهلمين سالگرد پيروزی انقلاب شكوهمند اسلامی؛

افتتاح گازرسانی به 5 روستای بخش سيروان شهرستان سنندج

گاز رسانی، بخش سیروان، سنندج، شرکت گاز کردستان

به مناسبت گراميداشت چهلمين  سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و ایام الله مبارک دهه فجر   گازرسانی به 5 روستای شهرستان سنندج به بهره برداری رسید.

به گزارش کُردتودی، احمد فعله گري ضمن تبریک چهلمين سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و ایام الله مبارک دهه فجر به تسريع روند گازرساني و افزايش ضريب نفوذ گازدر  روستاهاي استان اشاره كرد و گفت:  در حال حاضر ضريب نفوذ گازطبيعي در بخش شهري 99.9 درصد و در بخش روستايي 87.5 درصد است كه در هر 2 مورد از ميانگين كشوري بالاتر است و افزايش خدمات گازرساني به بركات نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران در راستاي محروميت زدايي و برخورداري هر چه بيشتر مناطق محروم از رفاه عمومي است.

 

فعله گري به افتتاح روستاهاي شهرستان سنندج در سومين روز از ايام الله دهه مبارك فجر اشاره كرد و افزود : اين 5 روستا در بخش‌ سيروان از توابع شهرستان سنندج قرار داشته  و  شامل  روستاهای هشميز، درويشان ، سو ، برزآب و  پتليدر  مي گردند.

 

مدیر عامل شركت گاز استان كردستان گفت: عمليات اجرايي اين پروژه ها با  اجراي (818هزار متر ) شبكه گذاري لوله های فولادی و پلي اتيلن در سايزهاي مختلف و نصب یک مورد ایستگاه تقلیل فشار(TBS) به بهره برداري رسيده است .

 

فعله گري در مورد خانوارهای تحت پوشش در این 5 روستا اظهار داشت : با افتتاح اين پروژه ها تعداد 678 خانوار با  جمعيتي بالغ بر 2 هزار و 712 نفر در اين 5 روستا  از نعمت گاز طبيعي بهره مند شده اند و تعداد 402 عدد علمك نيز نصب گرديده و تعداد 582 علمك براي نصب در این روستاها پیش بینی شده است.

 

فعله گری به هزینه اجرای این پروژه اشاره کرده و گفت : اجرای پروژه گازرسانی به این 5روستا بدون احتساب هزینه های پشتیبانی و تسهیل اراضی به 40 میلیارد ریال می رسد كه فقط 25 ميليارد آن در روستاي هشميز و 5 ميليارد ريال آن در روستاي سو هزينه گرديده است .

 

مدير عامل شركت گاز استان كردستان در مورد دشواري عمليات گازرساني به روستاي هشميز اظهار داشت : روستاي هشميز در مسير سخت كوهستاني قرار داشته و مجوز عبور از كنار جاده براي شركت گاز استان صادر نگرديد و عمليات لوله گذاري با حفاري و عبور از مناطق كوهستاني با شيب زياد و عبور ار دره ها و رودخانه ها انجام گرديد و براي اتمام اين پروژه بيش از 40 هزار متر مكعب حفاري در بافت هاي سنگي صورت گرفته است.

 

وي با اشاره به اينكه تعداد 186روستاي شهرستان سنندج قابليت گازرساني دارد، گفت: تعداد روستاهاي گازدار قبل از دهه مبارک فجر 131روستا بود كه با احتساب اين 5 روستا افتتاح شده هم اكنون و در مجموع 136 روستاي شهرستان سنندج گازدار هستند.

 

وی خاطر نشان کرد: در دهه فجر سال جاری تعداد 9 پروژه روستایی در شهرستان سنندج کلنگ زنی می شود.

 

مدیر عامل شرکت گاز استان کردستان در ادامه افزود: عمليات گازرساني به 12 روستاي شهرستان سنندج  در دست اجرا مي باشد  و تعداد 12روستا در مرحله انتخاب پیمانکار و مطالعه و برنامه ريزي بوده و گازرساني به 9 روستاي ديگر نيز از برنامه هاي آتي شركت گاز استان كردستان مي باشد.

 

فعله گری در پایان سخنانش به ضریب نفوذ گازطبیعی در جمعیت روستایی شهرستان سنندج اشاره کرده و افزود : ضریب نفوذ گاز طبیعی در جمعیت شهری این شهرستان 100 درصد بوده و ضریب پوشش گازطبیعی در جمعیت روستایی شهرستان سنندج با احتساب روستاهاي گازدار شده به 84 درصد افزايش يافته است .

 

 

در ادامه این مراسم بخشدار بخش سيروان شهرستان سنندج ضمن گرامیداشت چهلمين  سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و ایام الله دهه مبارک فجر در مورد سختی پروژه های گازرسانی  گفت: وضعیت توپوگرافی و شرایط جغرافیایی خاص منطقه سيروان  بحدی برای اجرای پروژه ها سخت و توانفرساست که تمامی دستگاه های اجرايی استان را برای برنامه ریزی پروژه های عمرانی با مشکل مواجه می سازد ولی شرکت گاز استان کردستان کمر همت را بست و با گازرسانی به این منطقه یک غیر ممکن را ممکن ساخت.

 

این مقام مسئول افزود: اجرای پروژه های گازرسانی دارای استانداردهای خاص و ویژه است که باعث می گردد عملیات گازرسانی از حساسیت منحصر به فردی برخوردار بوده و اتمام این نوع پروژه ها با سختی بیشتری مواجه می باشد که اینجانب از نزدیک شاهد تلاش و زحمت بی وقفه و شبانه روزی کارکنان شرکت گاز استان کردستان بوده و لحظه لحظه و متر به متر لوله گذاری را از نزدیک نظاره گر بودم و دیدم چه مشقاتی در اجرای پروژه های گازرسانی وجود دارد.

 

بخشدار بخش سيروان بيان داشت: قبل از انقلاب شكوهمند اسلامي ايران اين بخش از كمترين امكانات رفاهي برخوردار بود و در بخش گرمايشي مردم يا از چوب درختان استفاده مي كردند يا با مشقت حلب هاي نفت هزاران متر و با دست حمل مي كردند ولي به بركت وجود نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران امروز شاهد افتتاح پروژه به روستاي هشميز هستيم و من به نوبه خود ازتلاش و زحمت مدیریت و کارکنان تلاشگر شرکت گاز استان کردستان کمال تشکر و قدردانی را داشته و زحمات آنان درس بزرگی برای ما به یادگار گذاشت.

 

گازرساني به روستاي هشميز بخش سيروان سنندج شاهكار شركت گاز استان كردستان است

 

 

ابراهیم زارعی فرماندار سنندج با گرامیداشت چهلمين  سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ايام الله دهه مبارک فجر، گفت: در این دهه پر خیر و برکت تعداد زیادی پروژه در زمینه های کشاورزی ، آب و فاضلاب روستایی ، افتتاح پروژه های گازرسانی ، عمران روستایی ، راه و ... در سطح شهر و روستاهای شهرستان سنندج به بهره برداری می رسد.

 

فرماندار سنندج  به افتتاح  5 پروژه گازرسانی به روستاهای  بخش سيروان اشاره کرده و گفت: ما درسومين روز از دهه مبارك فجر شاهد افتتاح 5 پروژه گازرساني روستايي هستيم كه شامل روستاهای هشميز، درويشان ، سو ، برزآب و  پتليدر است.

 

 زارعی در ادامه از زحمات مردم روستاها در زمینه تولید محصولات کشاورزی و دامی تشکر کرد و افزود : خدمت رسانی به تعدادی از روستاهای صعب العبور این استان در کشور کم سابقه است و این امر نشان از مسئولیت پذیری شرکت گاز استان کردستان دارد كه با عبور از كوههاي سر به فلك كشيده ، دره هاي عميق و رودخانه هاي پرآّب و مسيرهاي شيب دار و سنگي كه حفاري فقط با كمپرسور امكان پذير است  گاز طبيعي را به درب منازل ساكنان روستا مي آورد.

 

وی با بیان اینکه روشن شدن شعله گاز در هر روستا از مهاجرت مردم به شهرها جلوگیری می‌کند، افزود: خدمت رسانی به مردم احساس رضایت را در آن‌ها به وجود می‌آورد و  قطعاً هرگونه هزینه از طرف مسئولان و ادارات دولتی برای ارتقاء آسایش و رفاه مردم دارای ارزش است.

 

به گفته وی گازرسانی به روستاها، موجب آرامش خاطر و رفاه ساكنان روستاها شده و از مهاجرت و حاشيه نشيني مي كاهد.

 

فرماندار سنندج در ادامه گفت: با عبور از جاده های پر پیچ و خم روستای هشميز و ساير روستاهای اين منطقه و دقت در مسیر کوهستانی و پوشیده از صخره و سنگ  این نکته بسیار مهم مشخص می گردد که این مناطق با کمبود زمین و خاک شدید مواجه می باشد و توجه به این نکته عملکرد بسیار مطلوب شرکت گاز استان کردستان در رعایت استانداردهای خاص برای اجرای پروژه ها را روشن می نماید.

 

این مقام مسئول در ادامه سخنانش افزود: شرکت گاز استان کردستان برای گازرسانی به این 5 روستا در حدود 40 میلیارد هزینه کرده است و اين امر نشان از توجهات ويژه دولت تدبير و اميد به گسترش خدمات در مناطق روستايي دارد.

 

وی خاطر نشان کرد: منطقه سیروان دارای 2 خصیصه بسیار مهم و اساسی است یکی طبیعت زیبا و بکر این منطقه است که بایستی مردم روستا دست به دست هم دهند تا آنرا از خطر نابودی حفظ و نگهداری نمایند و دیگری معماری زیبای روستاست که باعث جذب گردشگران می گردد و باید این معماری شکل سنتی خود را از دست ندهد.

 

فرماندار سنندج در پایان سخنانش با تقدیر از عملکرد شرکت گاز استان  کردستان اظهار داشت: از همراهی و مساعدت اهالی محترم و شریف  روستای هشميز و بخش سیروان در به سرانجام رساندن پروژه گازرسانی تشکر کرده و امیدوارم در سایه برکات حضرت حق تعالی مردم این منطقه  زندگی مطلوبی داشته و دولت تدبیر و امید نیز در ارائه خدمات رفاهی و فراهم آوردن زیر ساخت ها برای ایجاد اشتغال و افزایش تولید ملی در راستاي اقتصاد مقاومتي موفق عمل نمايد.

 

در ادامه اين مراسم سرهنگ حسن عسكري فرمانده سپاه ناحيه سنندج گفت: اگر كسي 20 سال پيش مي گفت قرار است با عبور از كوههاي سر به فلك كشيده ، رودخانه ها و مسير پر پيچ و خم گاز به روستاي هشميز آيد هيچ كس باور نمي كرد و اين امر را غير ممكن مي دانستند ولي مديرعامل و كاركنان زحمت كش و بسيجي شركت گاز استان كردستان با حركت جهادي اين امر محال و دور از ذهن را ممكن ساخته و ما امروز شاهد افتتاح پروژه گازرساني به روستاي هشميز و 4 روستاي ديگر در بخش سيروان شهرستان سنندج هستيم و اين امر نشان از توجه نظام مقدس جهموري اسلامي ايران براي برخورداري تمام مردم شريف ايران و بخصوص مردم خونگرم و مهمان نواز استان كردستان از امكانات رفاهي دارد.

 

در ادامه آئين بهره برداري از 5 روستاي شهرستان سنندج ماموستا جلال الدين مجيدي امام جمعه روستاي هشميز ضمن گراميداشت چهلمين  سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و ایام الله مبارک دهه فجر به گذشته اشاره كرد و اظهار داشت : در گذشته نه چندان دور ، اين روستا از تمام خدمات رفاهي مثل بهداشت ، آموزش و جاده محروم بود و مردم در صورت پيش آمدن مشكلي با مشقات فراوان و صرف زمان زياد مي توانستند براي برآورد نياز خود به شهر مراجعه نمايند و مشكلات و معضلات در بخش سوخت كه اصلا قابل ذكر كردن نيست چون روستائيان در كوهها بدنبال جمع آوري هيزم بودند يا در صورت آمدن نفت مي بايست آنرا در حلب هاي 20ليتري و با حمل دستي و طي مسافت طولاني به درب منزل مي بردند.

 

امام جمعه روستاي هشميز در ادامه سخنانش بيان داشت : مردم منطقه سيروان هيچوقت فكر نمي كردند با وجود مسير سخت و صعب العبور كه گاهي در زمستان با بارش برف چندين روز جاده بسته مي شد نعمت گاز طبيعي را به چشم خود ببينند ولي با بركت وجود نظام مقدس جمهوري اسلامي و مردم سالاري و همت مسئولان امروز شاهد افتتاح پروژه گازرساني به روستاي هشميز هستيم و من از پشت اين تريبون از زحمات بي شائبه ، دلسوزانه و پيگيرانه مدير عامل و كاركنان زحمت كش و خستگي ناپذير شركت گاز استان كردستان كه با مشقت فراوان و عبور از مسيرهاي شيب دار و سنگي موفق شدند گاز طبيعي را به دست مردم روستاي هشميز برساند تقدير و تشكر نموده و فقط مي توانم دعا كنم كه مورد لطف و مرحمت حق تعالي قرارگيرند.

 

لازم به ذكر است شهرستان سنندج با خدمت رساني 2 منطقه گازرساني در مجموع داراي 165 هزار مشترك خانگي ، تجاري و صنعتي مي باشد.

 

انتهای پیام/a.p

چهارشنبه 17 بهمن 1397 | 12:20

کد خبر : 32214

منتشر کننده : sh.s

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید