کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

فرماندار بانه عنوان کرد؛

تریبون ائمه جمعه و جماعات مناسب ترین ابزار برای مبارزه با پدیده قاچاق در بانه

شهرستان بانه ، قاچاق ، همایش ائمه جمعه و جماعت ، فرماندار بانه ، مرکز بزرگ اسلامی ، محمد فلاحی ، گرانی ، بصیرت طلاب و روحانیون

فرماندار بانه تصریح کرد : امروز با وجود پدیده قاچاق در شهرستان بانه نیاز است ائمه جمعه و جماعات از تریبونهایی که در اختیار دارند برای مردم روشنگری کنند و مضرات و خطرات این پدیده شوم را به خوبی برای مردم بازگو کنند .

به گزارش کُردتودی، محمد فلاحی در همایش بصیرت  طلاب و ائمه جمعه و جماعت که به مناسبت دهه مبارک فجر برگزار شد، اذعان کرد : بدون شک گرانی کالاها با همه وجود حس می شود و دولت و مسئولان برای رفع این مشکل در تلاشند و حل وفصل این  مساله به تنهایی امکان پذیر نیست و لازم است که ائمه جمعه کمک حال و یاور مسئولان باشند و واقعیات پدیده شوم قاچاق را برای مردم روشن کنند چون وقتی قاچاق باشد قطعا کمبود کالا و اجناس هم زیاد می شود و مردم در تهیه مایحتاج خود به مشکل بر خواهند خورد .

 

فرماندار بانه با اشاره به گرانی گوشت در کشور اذعان کرد : همه به عینه میبینیم که قاچاق دام در کشور و بالاخص در شهرستان بانه چه ضررو زیانهای به کشور وارد کرد و چه بلایی سر این مایحاج ضروری مردم آورد و بر اساس آمار دولت امسال برای تنظیم بازار 127 هزار تن گوشت به غیر از تولیدات داخلی وارد  کرده است که در مقایسه با پارسال که حجم واردات گوشت  124 هزار تن بودده است .

 

فلاحی ادامه داد: مرزبانی به جد با متخلفان در زمینه قاچاق برخورد می کند ولی همه می دانیم  منافذ و خلاء فرهنگی وجود دارد که باید جلوی آنها گرفته شود و این وظیفه ائمه جمعه و جماعات است که واقعیات این مساله را برای مردم بازگو کنند ، همه میدانیم چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است .

 

فرماندار بانه خاطرنشان کرد : متاسفانه سودجویان و قاچاقچیان کاری کردند که  گاوداری های شهرستان و منطقه  خالی از دام شد و قطعا این نوع قاچاق برنامه ریزی شده بود و این سودجویان غیر از منافع مالی خواستند تا بیش از پیش مملکت را تحت فشار بگذارند و مردم باید هدف شوم آنها را بشناسند چون تا مردم با دولت هم فکرو همکار نباشد مساله قاچاق حل نخواهد شد.

 

این مقام مسئول اضافه کرد : متاسفانه با وجود تحریمهای ظالمانه هستند کسانی که از این وضعیت سوء استفاده می کنند و تولیدات داخلی را هم با قیمت دلار محاسبه می کنند برای نمونه سبزی و کاهو مگر با دلار معامله می شود اکنون در بازارقیمتشان سه برابر و حتی بیشتر شده است هرچند تعزیرات و نهاد های متولی برخوردهای لازم را انجام می دهند ولی در اینجا هم نقش ائمه جمعه غیره قابل انکار است که می توانند برای مردم روشنگری کنند .

 

فلاحی تاکید کرد: روحانیو ن و امامان جمعه نقش غیره قابل انکاری در رابطه با تغیر دیدگاه مردم نسبت به  وضعیت قاچاق و تردد غیره مجاز از مرز را  داشته باشند چون هرچیزی در وهله اول با فرهنگ سازی و تغیر دیدگاه شکل می گیرد و مهم است که روحانیون در تریبون مسجد با تمام توان نقشه شوم سودجویان را برای مردم آشکار سازند تا مردم هم در راستای مبارزه با قاچاقچیان پشتوانه دولت باشد .

 

وی اشاره ای به وضعیت کشور در زمان طاغئت کرد و گفت : قبل از پیروزی انقلاب صفر تا صد کشور مادر اختیار استکبار بود و مردم به حق میدانند که رژیم ستمشاهی برای  این کشور هیچ کاری نکرد و دیدیم که شاه ظالم چطور کشور را در ورطه نابودی قرار داد ولی بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی همه شاهد موفقیت های کشورمان در عرصه های مختلف هستیم.

 

فرماندار بانه با گلایه از نبود نظارت،  وجود هرج و مرج ، شایعه پراکنی و نشر اخبار دروغ در فضای مجازی در جهت تشویش اذهان عمومی بیان کرد : متاسفانه هستند کسانی در داخل و خارج از مرزها فقط روی شهر بانه زوم کردند و اخبار شهرستان  را به صورت غیره واقع بزرگنمایی می کنند تا شاید از آب گل آلود ماهی بگیرند که خوشبختانه با وجود مردم بصیر و آگاه شهرستان بانه همواره آنها در شکست و ناکامی اند ، برای مثال نیروهای مرزبانی دوسه روز پیش مقادیر بسیار زیادی مشروبات الکلی را کشف و ضبط کردند ولی در فضای مجازی منتشر شد که مرزبانی به کولبران و مردم به یک روستا یورش بردند و .... پس اینجاست که تاکید می کنیم که ائمه جمعه این مسال را برای مردم عزیز بانه به روشنی بیان کنند .

 

وی همچنین ضمن  گلایه از کسانی  که  نمی خواهند بانه در مسیر رشد و پیشرفت و آبادانی قرار گیرد افزود : یکسری از افراد هستند که مانع سرمایه گذاری در این شهرستان هستند و سرمایه گذاران را به سمت شهرهای دیگر سوق می دهند چون منافعشان در این راه است  و لازم است ائمه جمعه در این زمینه  از ابزار تریبون  بهره گیرند و مردم را و سرمایه گذاران را آگاه سازند .

 

محد فلاحی در رابطه با تصمیمات جدید دولت در رابطه با مرز سیرانبند تشریح کرد : دیدگاه و برنامه های  دولت به مرز سیرانبند بانه توسعه ای  است و  در آینده ای نزدیک این مرز بازگشایی می شود و شاهد رونق دوباره بازار بانه خواهیم بود ،

 

وی اشاره ای به  تصمیم دولت برای واردات کالا در این مرز کرد و افزود : در  دهم بهمن ماه سال جاری نامه ای با عنوان واردات 115 قلم کالا از مرزهای رسمی خصوصا سیرانیند بانه از طرف وزیر صمت به دولت داده شده و در کمیسیون اقتصادی مجلس هم تصویب شده است که  بزودی این کالا از این مرز وارد کشور خواهد شد .

 

فلاحی افزود: بازگشایی مرز سیرانیند در ارتقای وضعیت اشتغال و رونق بازار در سطح شهر و روستای بانه بسیار موثر است و مسافری شدن این مرز نیز این رونق را دوچندان می کند ولی اکنون بحث  سازوکار گذرنامه مطرح است   که حل و فصل آن مابین دوکشور ایران و عراق است و بر اساس قولهای داده شده این مساله هم بزودی مرتفع خواهد شد .

 

در ادامه فرماندار بانه گفت:  امسال در شهرستا بانه  140 میلیارد ریال تسهیلات روستایی داده شده که بیش از 200 نفر اشتغال ایجاد شده است ولی متاسفانه هنوز هستند افرادی که گرفتن وام را حرام می دانند  باز هم اینجا نقش ماموستا ها مهم و اساسی است که ایا کسی  که بیکاری است و پول هم ندارد فعالیتی را آغاز کند چکار  باید بکند که  خرج و مخارج خود را تامین کند و پیشنها ما به چنین افرادی استفاده  از تسهیلات کم بهره است که برای خود و دیگران اشتغال ایجاد کند.

 

در پایان فرماندار بانه  اشاره ای به بیمه روستاییان و عشایری کرد و افزود : بهترین خدمت به روستا نشینان راه اندازی دوباره بیمه روستاییان است چون وقتی کسی پیر شد یا از کار افتاد به جای اینکه چشم انتظار جذب در ادارات متولی باشد با استفده از این بیمه بازنشست شده و مستمری ماهیانه دریافت میکندهرچند استقبال خوبی شده ولب ماموستا ها با صحبت کردن در مورد  آن در مساجد می توانند مردم را با خدمات و مزیت های این بیمه بیشتر آشنا کنند .

 

 

اموستا عبدالله حیدری نیز در این همایش عنوان کرد: معنای صحیح وحدت شیعه و اهل سنت این است که با توجه به این که بین دو مذهب مشترکات بسیاری است، دو گروه باید بر محور این مشترکات به هم نزدیک شوند؛ برای حفظ و تعالی اسلام با همدیگر همکاری و همیاری داشته باشند؛ چرا که هر دو دشمن واحدی دارند. دشمنان اسلام، دشمنان هر دو مذهب هستند. در برابر این دشمنان و برای جلوگیری از سوء استفاده آنان از اختلافات باید در مقابل آنها بر وجوه اشتراک خود تکیه کنند، تا بتوانند بر دشمنان اسلام که دشمن مشترک شیعه و سنی هستند، از خود دفاع کنند.

 

وی تصریح کرد: مقصود از وحدت اسلامی همبستگی مسلمانان و اتحاد پیروان مذاهب گوناگون با وجود اختلافات مذهبی، در برابر دشمنان اسلام و  استعمارگران است.

 

ماموستا حیدری گفت: از مسائلى که طراحان براى ایجاد اختلاف بین مسلمین به تبلیغ آن پرداخته ‏اند، قومیت و ملیت است که دولت عراق سالهاست با آن دست به گریبان است. و در ایران نیز عده محدودى دانسته یا ندانسته آن را ترویج و تأیید مى‏کنند. و در سایر نقاط کشور نیز مسائلی مانند برتری بودن ترک و کُرد و دیگر طوایف را بیان می کنند و مسلمانان را در مقابل هم قرار داده‏اند و حتى به دشمنى کشیده‏اند؛ غافل از آنکه حب وطن، حب اهل وطن و حفظ و حدود کشور مسئله‏اى است که در آن حرفى نیست؛ و ملى گرایى در مقابل ملتهاى مسلمان دیگر، مسئله دیگرى است که اسلام و قرآن کریم و دستور نبى اکرم (ص) بر خلاف آن است؛ و آن ملى گرایى که به دشمنى بین مسلمین و شکاف در صفوف مؤمنین منجر گردد.

 

امام جمعه بانه افزود: در عصر حاضر، بلوک‏های قدرت در عرصه روابط بین الملل فعال هستند؛ اما کشورهای اسلامی که روزی دارای عظمت و ابهت خاصی در جهان بودند، اکنون با مشکلات داخلی گوناگونی مواجهند. کشورهای استعمارگر اکنون برای حفظ انسجام و دوام بقای خود به دشمن تراشی‏های گوناگون روی آورده، و در این راه، به سوی اسلام نشانه رفته‏اند. دشمنان اسلام برای از بین بردن توانایی‏های مسلمانان به ترفندهای مختلفی دست می‏زنند که از جمله می‏توان به تلاش برای جلوگیری از وحدت مسلمانان و ایجاد تفرقه بین آن‏ها اشاره کرد.در چنین وضعی مسلمانان جهان می‏توانند با تجمع حول محور اسلام، اهداف شوم استکبار جهانی را با شکست مواجه سازند. این تفکر در ایران با پیروزی انقلاب اسلامی به حیطه عمل راه یافته است و تلاش برای این است تا با گذشت زمان تعداد بیشتری از مسلمانان در زیر لوای اسلام گردهم آیند. در این جهت راهبرد وحدت بین مسلمانان همواره مطرح می‏شود.

 

ماموستا حیدری با بیان اینکه اگر ما این وحدت را حفظ کنیم در برابر دشمن پیروز هستیم اضافه کرد: دشمنان قسم خورده بدانند که هیچ غلطی نمی توانند بکنند و امید است شیعه و سنی با اتحاد خود، به دشمنان به ویژه آمریکا و صهیونیستها درس بزرگی دهند، هرچند پیروزی انقلاب اسلامی درسی به استبدادهای جهان داد که تا قیامت هیچ دیکتاتوری در جهان قد علم نکند. 

 

امام جمعه بانه در مورد وظیفه علمای اهل سنت در رابطه با وحدت کلمه  ابراز کرد:  امروز باید در مقابل هجمه‌های فرهنگی دشمن مقاوم بمانیم و علمای اهل‌سنت تاکنون نگذاشته‌اند بین مردم اهل سنت و نظام مقدس جمهوری اسلامی فاصله بیفتد و همین امر باعث شده که شهرستان بانه از امنیت و آسایش مثال زدنی برخوردار باشد.

 

این عالم دینی بیان کرد: ائمه جمعە و جماعت با تریبون های کە در اختیار دارند می توانند خدمات نظام اسلامی را به اطلاع مردم برسانند و با تلاش های مناسب و در خور زمان و شرایط کنونی جامعه توطئە های دشمنان را برای ناکارآمدی نظام اسلامی را خنثی کنند.

 

ماموستا حیدری تاکید کرد:  دشمنان از صدر اسلام تاکنون به ویژه در زمان انقلاب اسلامی درصدد ایجاد اختلاف میان اهل سنت و اهل شیعه و به ویژه مسلمانان هستند و ضروریست جوانان کشور ما بیش از گذشته در جهت فرمایشات و منویات مقام معظم  رهبری گام بردارند تا نقشه دشمنان، به مرحله اجرا در نیاید و لازم است همه بدخواهان بدانند که اهل سنت در خدمت رهبر معظم (مدظله العالی) و انقلاب اسلامی است.

 

انتهای پیام/a.s

چهارشنبه 17 بهمن 1397 | 07:28

کد خبر : 32205

منتشر کننده : ن آ/ar

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید