کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

گزارشی از مامن آسیب ها؛

«حاشیه‌ شهر سنندج»؛ بارانداز خرده فروشی مواد مخدر

کردستان، مواد مخدر، حاشیه شهر

هر چه به سمت مناطق حاشیه نشین سنندج پیش می رویم دیدن استعمال و خرده فروشی مواد مخدر دیگر برای مردم عادی شده بود! و این محله ها هر روزه صحنه هایی به خود می بیند که پیش از اینها چندان رواج نداشت .

به گزارش کُردتودی، سوار تاکسی که شدم، بحث درباره شیوع مواد مخدر بین جوانان بالا گرفته بود، راننده ی تاکسی از جوانانی می گفت که در ملاء عام در حاشیه های شهر سنندج همچون عباس آباد و فرجه وجود دارد، این بحث ذهنم را به خود مشغول کرد تصمیم گرفتم سری به این مناطق بزنم و از نزدیک با آنها مواجه شوم .

 


هر چه به سمت مناطق حاشیه نشین سنندج پیش می رفتم گویا دیدن استعمال مواد مخدر در جلوی مسجد  قدیمی فرجه دیگر برای مردم عادی شده بود!

 

فروشندگان جوانی که دور هم جمع شده بودند و افرادی چه زن و چه مرد با ماشین و یا موتور می آمدند و با دادن چند اسکناس 5 هزاری نایلون سفیدی از مواد مخدر خصوصاً شیشه را دست به دست می کردند.

 


صحنه ای تلخ از زنی که درخواست مواد می کرد


 ناخودآگاه دیدن صحنه‌ای تلخ ذهنم را تبدیل به اندوه می‌کند. در لا به لای درختی در کنار مسجد زنی را دیدم که با اصرار و گریه سیگاری در دست دارد بدون هیچ ترسی و در ملاعام خواستار مواد است .

 


در حالی که نگاهم به آنها خیره شده بود با خود فکر می کردم که آیا آنها واقعا از اینکه جوانان را به این چنین دامی انداخته اند و یا خودشان به قدری از زندگی خود سیر شده‌اند که ترسی از کسی ندارند! ترس از دستگیر شدن یا فرستادنشان به کمپ ترک اعتیاد! آنقدر به آرامششان اطمینان دارند که حتی از نگاه‌های مردم به خودشان نمی‌ترسند!

 


خرید و فروش مواد مخدر نیاز به مخفی کاری ندارد


مواد مخدر قاچاق است، در گذشته خرید و فروش آن در خفا انجام می گرفت، مصرف آن به خلوت و مکان نیاز داشت، اما چند سالی است که با همه ی سختگیری ها و بگیر و ببندها، نتیجه حاصله شکل معکوس داده است ، نوع مواد مخدر هر روز خطرناک تر شده و طیف مصرف کنندگانش از هر جهت توسعه پیدا کرده است اما امروزه برخلاف آنچه گفته شد خرید و فروش انواع آن نیاز به مخفی کاری ندارد و محله های حاشیه ی شهر سنندج هر روزه صحنه هایی به خود می بیند که پیش از اینها چندان رواج نداشت .

 


در این میان هم بعضی از مردان برای سوءاستفاده در توزیع و فروش مواد مخدر، زنان را به تار عنکبوتی خود می کشند.

 


بی تفاوتی وسکوت مسئولین در برخورد و ارائه راهکارهای اساسی وپیشگیرانه با خریدو فروش واستعمال مواد مخدر  در ملا عام و درورودی شهر جای بسی تامل دارد!

 


سوز سرمای سرد مواد دود و مخدری رد و بدل می کنند


خوستم عکسی از این فروشندگان بگیرم که صاحب شیرینی فروشی که در آن نزدیکی بود گفت؛ بهتر است که دوربینت را داخل کیفت بگذاری چون با واکنش شدید آنها مواجه می شوی، اینها صبح تا نصفی از شب را در ملاء عام مشغول به فروش مواد مخدر همچون شیشه هستند و روزانه تعداد زیادی از معتادان بدون هیچ واهمه ای در این سوز سرمای سرد مواد دود و مخدری رد و بدل می کنند.


وی گفت: گویا این مناطق در شب ها و روزهایش پر از نشئگی و خماری و بلاتکلیفی شده است.


فرزندانمان به بیراهه کشیده می شوند


خانمی وارد مغازه شد و می خواست که شیرینی بخرد همینکه سخنان ما را شنید و فهمید که خبرنگار هستم شروع به درد و دل کردن کرد ، درد و دل هایی که حکایت از گذراندن روزهای سختشان در این مناطق هستند .

 


وی می گوید: این افراد برای تامین احتیاجات روزمره خود دست به خرده‌فروشی‌در مواد مخدر می‌زنند، فرزندانم برای رفتن به مدرسه مجبور هستند که از این قسمت رد شوند و این برای آنها با توجه به سنی که قرار دارند بسیار خطرناک است و ممکن است هر چه زودتر آنها هم با دیدن این افراد به بیراهه کشیده شوند .

 


وی ادامه داد: آن‌ها نه تنها چهره شهر را زشت کرده‌اند بلکه امنیت بسیاری را نیز تهدید می‌کنند، زیرا از راه‌های جدید فریب دادن و سواستفاده از ترحم و سادگی مردم، مزاحمت‌هایی را ایجاد می‌کنند.

 


زمانیکه چه مرد چه زن به مقوله اعتیاد وارد شوند، باید روزی شاهد حضور آنان در زمینه فروش موادمخدر باشیم که این معضل و آسیب اجتماعی جدی است که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

 


انتهای پیام/m.r

 

 

شنبه 13 بهمن 1397 | 08:27

کد خبر : 32149

منتشر کننده : م ر/a

خادم قران کریم پاسخ شنبه 13 بهمن 1397 | 09:29

0
0

مَنْ قَتَلَ نَفْسًا بِغَيْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسَادٍ فِي الْأَرْضِ فَكَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِيعًا
كه هر كس كسى را جز به قصاص قتل يا [به كيفر] فسادى در زمين بكشد چنان است كه گويى همه مردم را كشته باشد و هر كس كسى را زنده بدارد چنان است كه گويى تمام مردم را زنده داشته است ایه 32 از سوره مبارکه مائده
سلام علیکم و عرض ادب
بدون تردید اعتیاد مرگ تدریجی است مرگ است ولی مرگ که برای همه وجود دارد ولی مرگ در اثر اعتیاد مرگ بی ابرویی است. اقایان مسئول ین تاکنون فرموده اند باید کار فرهنگی شود خب اینجانب نیز همین را قبول دارم ولی وقتی این گزارش را می خوانم یا کار فرهنگی نشده و یا اگر شده جواب نداده که اینگونه است بر کسی پوشیده نیست که مصلحت عامه جامعه بر مصلحت عده ای معتاد اساسا ارجحیت دارد باید بر خورد کرد کمپ ترک اعتیاد خوب است ولی نه تنها ترک نمی کنند بلکه جای راحتی نیز برای خودشان پیدا می کنند . از طرفی معلوم نیست چه تعداد دختر مردم را ازدواج کرده و بدبخت کرده اند در جاهایی رافت اسلامی نیاز است و در جاهایی نیز برخورد شدید برای جامعه و راحتی مردم نیاز است . اصلا معتاد به چه درد جامعه و مملکت و مردم می خورد؟امیدوارم با خرده فروش و عمده فروش برای سلامتی عامه جامه و نظام و مملکت برخورد جدی شود که مرگ تدریجی شیوع نیابد.

خبرنگار افتخاری شما پاسخ یکشنبه 14 بهمن 1397 | 05:44

0
0

سلام و درود بر شما سایت وزین کرد تودی
پل تاریخی شیخ سنندج فروریخت

http://www.iribnews.ir/fa/news/2344782/

لینک و تیتر خبر فوق را با ویدئو ملاحظه فرمایید از سایت مردمی و ارزشمند شما انتظار این است که چنین خبرهایی را بنحوی پوشش دهید . کشاورزی مهم است ولی چرا به قیمت از دست رفتن یک پل تاریخی؟ حالا چرا در وقتش فکری بحال پل اقایان مسئول نکرده اند؟ شما بزرگواری و ابعاد مختلف انرا تحلیل فرمایید چون ما که خواننده خبر نداریم و علت را هم نمی دانیم

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید