کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

کارشناس شبکه آبیاری نوین جهاد کشاورزی کردستان

آب سد قوچم برای حقابه‎بران رهاسازی می‎شود/ افزایش سطح زیرکشت حقابه سد قوچم به 200 هکتار

سد قوچم ,حقابه, آبیاری نوین, آبیاری قطره ای,سازمان جهاد کشاوری کردستان,سد قوچم

کارشناس شبکه آبیاری نوین سازمان جهاد کشاورزی کردستان خواستار افزایش سطح زیر کشت حقابه سد قوچم شد.

به گزارش کُردتودی، در نشست مشترک جهاد کشاورزی شهرستان با مدیریت سد قوچم با حضور معاون فرماندار و کارشناس شبکه آبیار نوین سازمان جهاد کشاورزی کردستان بر استفاده بیشتر حقابه از سد قوچم تاکید شد.


 در این نشست مسلم رضایی معاون فرماندار دهگلان با بیان اینکه در سنوات گذشته آب رودخانه سد احداث شده در جوبهای سنتی رها بوده و حقابه بران کشت از این آب استفاده کرده اند خواستار مساعدت جهاد کشاورزی و مدیریت سدبه کشاورزان شد.

 

 وی از مدیریت سد قوچم خواست با توجه به اینکه در سنوات گذشته آب سد برای کشت محصولات رها سازی شده در سال آتی هم رها سازی آب برای حقابه بران در دستور کار باشد.

 

در ادامه مجتبی غلامی رئیس منابع اب دهگلان گفت: در این فاز کسانی که دارای اسناد مالکیت نباشند و کشاورزی که قصد زیر کشت زمین داشته باشد فعلا در این فاز میسر نیست چونکه استفاده از آب درمسیر ممنوعه، ممنوع است.


 
 وی افزود: اگر جهاد کشاورزی حقابه از دست رفته گذشته کشاورز را تایید نماید در زمان  رها سازی آب میتواند از حقابه استفاده نماید.

 

غلامی از جهاد کشاورزی شهرستان خواست اگر آبیار تبدیل به سیستم قطره ای شود و مدیریت سد بتواند آب بیشتری تخصیص دهد قطعا زمین زیر کشت بیشتر می شود.
 

احمدی مدیرجهاد کشاورزی دهگلان در ادامه  اظهار داشت: حقابه سنتی تعریف خاص خود را دارد  کشاورزی می تواند از آن استفاده کند که دارای اسناد و مالکیت و قبلا از آب روخانه استفاده کرده است  و کشاورزی که در مسیر جوب سنتی قرا گرفته اما قبلا از آب حق استفاده نداشته حقابه بر نیست و نمی تواند از حقابه سد بهره بردای کند.

 


 لطفی مدیر سد قوچم شهرستان دهگلان در ادامه گفت: ما تاکنون آب کشاورزان حقابه بر را تامین نموده و در سال آینده نیز به همین روال تامین خواهیم کرد.


 وی خواستار کمک جهاد کشاورزی برای تغییر کشت محصول کم آب بر شد و گفت: اگر فرهنگ سازی شود با کشت محصول کم آب بر هم در آمد کشاورزی بیشتر می شود و هم مصرف آب کمتر می شود که به نفع کشاورزان و منطقه است.

 

لطفی در ادامه با اشاره به نگرانی کشاورزان حقابه بر از آب سد قوچم گفت: بر اساس مطالعات کارشناسی صورت گرفته موقت با توجه به آورد رودخانه و آب ذخیره شده در پشت سد رها سازی توسط مدیریت هر ساله با توجه به بارندگی حجم سد تغییر می کند.

 

لطفی بیان داشت: رها سازی آب نباید مورد اعتراض کشاورزی باشد و حقابه باید بر اساس شواهد فیزیکی در محل  که مهمترین آن همان جوب سنتی و انشعاباتی است که نشان میدهد کدام اراضی حقابه دارد و بر اساس اسناد ومالکیت بعضی اراضی دیگر در آن مسیر آبی هستند اما آب آن زمین از  رودخانه دیگر تامین شده و دیگر این زمین حق استفاده از حقابه سد قوچم ندارد.


وی از جهاد کشاوری خواست که از زمینهای دو روستای بلدستی و قوچم بازدید نمایند و هرکدام از این زمینها طبق شواهد فیزیکی و اسناد مالکیت دارای حقابه باشند در صورت رها سازی سد از آب استفاده کنند.


 لطفی گفت: بعضی از کشاورزان در زمان رهاسازی آب اقدام به کشت محصول سیب زمینی میکنند که باید جلو این کشت گرفته شود.


 مدیر جهاد کشاورزی دهگلان هم درادامه گفت: با توجه به اینکه این منطقه قطب دامداری بوده و هست کشاورز اقدام به کشت یونجه  برای علوه دام نموده که یونجه هم محصولی آب بر است و ما نمی توانیم جلو کشت سیب زمینی را بگیریم.


 کارشناس شبکه نوین آبیاری سازمان جهاد کشاورزی کردستان


 محمد حسنی کارشناس شبکه آبیاری نوین سازمان جهاد کشاورزی کردستان با گریزی به اهداف آب و خاک کردستان با اشاره به طرح توسعه آبی گفت: نمایندگان مجلس به جد دنبال تصویب این طرح هستند که 100 هزار هکتار از مزارع استان زیرکشت آبی برود.


وی با اشاره به آب موجود در سد قوچم گفت: برای استفاده این آب باید برنامه ریزی صورت شود که دیتا مشخص و شد و ما نباید بدون اطلاع برنامه ریزی کنیم که حجم آبی که قابل تخصیص است باید چند هکتار زیر کشت قرار داده شود.

 

محمد حسنی از مدیریت سد قوچم خواست که اگر از هر هکتار 700 هازر متر مکعب آب اختاص یابد ما برنامه ریزی رای کشت و تناوب کشت طبق حجم تخصیصی را انجام میدهیم.


کارشناس شبکه نوین آبیاری جهاد کشاورزی کردستان گفت: با توجه به اینکه  100 هکتار زمین کشاورزی از آب حقابه سد قوچم استفاده می کنند خواستار سطح زیر کشت به 200 هکتار و بالاتر شد.

 

 انتهای پیام/a.s

 

سه شنبه 9 بهمن 1397 | 09:58

کد خبر : 32118

منتشر کننده : الف ق/d

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید