کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

مدیرکل دامپزشکی کردستان خبر داد؛

مایه کوبی دام ها در کردستان 111 درصد افزایش یافت

مجتب ورمقانی، دامپزشکی کردستان، مایه کوبی، دام، دامداری

مدیر کل دامپزشکی کردستان گفت: در 9 ماه منتهی به آذر امسال 6 میلیون و 63 هزار و 890 راس انواع دام در این استان علیه بیماری ها مایه کوبی شدند که این تعداد نسبت به مدت مشابه خود 111 درصد رشد داشته است.

به گزارش کُردتودی، به نقل از ایرنا، مجتبی ورمقانی روز شنبه در نشست خبری به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: 36.7 درصد این میزان مایه کوبی توسط گروه های دولتی و 63.3 درصد توسط بخش خصوصی در راستای برون سپاری فعالیت ها انجام شده است.


وی افزود: مایه کوبان در این مدت در یک هزار و 974 واحد صنعتی و نیمه صنعتی استان 17 هزار 393 مورد مراجعه کردند تا واکسیناسیون دام ها در برابر بسیاری از بیماری های مشترک و غیر مشترک امسان و دام را انجام دهند.


ورمقانی با اشاره به اینکه جمعیت دامی این استان حدود 2 میلیون و 200 هزار راس است، اضافه کرد: میزان 6 میلیون و 63 هزار و 890 راس مایه کوبی حدود سه برابر جمعیت دامی استان است.


وی با اشاره به اینکه مایه کوبی تب برفکی به صورت ویژه در کردستان دنبال می شود، یادآور شد: در چند سال گذشته این طرح به صورت رایگان انجام شده است.


ورمقانی تاکید کرد: این طرح تاکنون به صورت دو مرحله ایی در استان انجام شده و برای مرحله سوم آن نیز حدود 12 میلیارد ریال اعتبار تخصیص یافته است.** 755 هزار متر مربع جایگاه دامی سمپاشی شد

 


مدیرکل دامپزشکی کردستان همچنین مبارزه با انگل های خارجی دام را از دیگر وظایف این اداره کل اعلام کرد و گفت: در این خصوص برای مبارزه با تب کریمه و کنگو 755 هزار متر مربع جایگاه دام و 129 هزار راس دام سبک و 15 هزار دام سنگین سمپاشی شده است.


ورمقانی اظهار داشت: در خصوص مراقبت از بیماری های دام نیز دامپزشکی استان 651 راس دام را در برابر بیماری لمپی اسکین و یک هزار و 756 راس دام سنگین را در برابر بیماری تب برفکی بعد از گزارش بیماری مورد مراقبت قرار داده است.

 


** بیماری تب برفکی 50 درصد کاهش یافت 

 


وی افزود: بیماری تب مالت به عنوان بیماری مشترک انسان و دام در دستور کار مراقبت و واکسیناسیون این اداره کل قرار گرفته که در نتیجه آن طبق اعلام دانشگاه علوم پزشکی ابتلای موارد انسانی در این استان به این بیماری بیش از 50 درصد کاهش داشته است.


ورمقانی یادآور شد: بازرسی از روند مایه کوبی را از دیگر محورهایی فعالیت این اداره کل است که اکنون به ازای 2 تا سه روستای استان یک گروه بازرسی فعالیت می کند که رضایت مردم نحوه برخورد همکارمان و راستی آزمایی فعالیت های آنها انجام می شود.** 133 مجوز صادرات در کردستان صادر شد

 


مدیرکل دامپزشکی کردستان تاکید کرد: در سال جاری 133 مورد مجوز صادرات شامل 64 مجوز صادرات و 69 مجوز ترانزیت صادر شده است.


ورمقانی گفت: همچنین در این مدت، 2 هزار و 887 راس دام زنده، 109 هزار و 985 کیلوگرم ماهی منجمد، 108 هزار عدد تخم مرغ نطفه دار گوشتی، 983 تن خوراک دام طیور از این استان به کشورهایی عراق، روسیه، آلمان، هلند، فرانسه و ترکیه صادر شده است.


وی اظهار داشت: در این مدت هفت هزار و 183 مجوز بهداشتی حمل داخل استانی و 10 هزار مورد نیز مجوز حمل بین استانی صادر شده است.** 123 هزار و 695 کیلوگرم انواع فرآورده خام دامی در کردستان ضبط شد 

 


مدیرکل دامپزشکی کردستان یادآور شد: در سال جاری 123 هزار و 695 کیلوگرم انواع فرآورده خام دامی در این استان در نتیجه انجام بازرسی های مختلف ضبط شده است.


وی افزود: در این مدت 53 هزار و 151 راس دام زنده مورد بازرسی قرار گرفته اند که در نتیجه آن 29 هزار و 530 کیلو ضبط شده است.


ورمقانی گفت: در بازرسی بازار نیز 126 هزار و 851 مورد بازدید از سه هزار و 70 مرکز عرضه بازدید شده که در نتیجه آن 94 هزار و 165 کیلو ضبط شده است.

 

انتهای پیام/a.p

یکشنبه 7 بهمن 1397 | 06:59

کد خبر : 32095

منتشر کننده : sh.s

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید