کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

گزارش؛

گره کور زندگی در تلاطم رنج روزگار

کردستان، رنج روزگار، سختی زندیگ، زنان سرپرست خانوار

زنان مطلقه‌، زنان شوهر مرده‌، شوهر معتاد‌، همسرزنان مهاجر‌، زنان دارای شوهران زندانی‌، زنان دارای شوهران بیکار، زنان دارای شوهران مریض‌ و زنان دارای شوهرانی مجهول المکان جزء زنان سرپرست خانواری است که تعداد آنها در استان کردستان حدود 26 هزار نفر است.

به گزارش کُردتودی، مرکز آمار ایران در آخرین گزارشی که از وضعیت زنان سرپرست خانوار می‌دهد تعداد آنها را براساس آخرین نتایج سرشماری سال ١٣٩٠، دو‌میلیون و ۵٠٠‌‌هزار نفر اعلام می‌کند که از بین آنها، تنها ١٨ درصد شاغل و ٨٢ درصد بی‌کار هستند. تعداد این افراد از سال ١٣٧۵ تا ١٣٩٠، ٢,۵ برابر افزایش داشته است؛ همچنین آمارها نشان می‌دهند که ۵۵ درصد زنان سرپرست خانوار بی‌سواد و ١٩ درصد تنها سواد ابتدایی دارند.


زنان مطلقه‌، زنان شوهر مرده‌، شوهر معتاد‌، همسرزنان مهاجر‌، زنان دارای شوهران زندانی‌، زنان دارای شوهران بیکار، زنان دارای شوهران مریض‌و زنان دارای شوهرانی مجهول المکان جزء زنان سرپرست خانواری است که تعداد آنها حدود 26 هزار نفر است.


 است. امروزه با حرکت جهان از جامعه سنتی به سمت جامعه صنعتی و اطلاعاتی، سختی‌های معیشت دیگر فقط مردان را زیر فشار نمی‌برد، بلکه زنان نیز دوش به دوش مردان و حتی بیشتر از آنها این سختی را با پوست و گوشت خود لمس می‌کنند؛ با تعدای از این زنان توانمند به گفتگو نشسته ایم و مشکلات آن ها را  جویا شده ایم که در ادامه می خوانید.

 

برنامه ریزی برای اشتغال و توانمندسازی  زنان سرپرست خانوار
سعدیه یار احمدی از زنان سرپرست خانواری است که در گفتگو با خبرنگار ما گفت: زنان به عنوان نيمي از جمعيت مي توانند نقشي سازنده و تأثير گذار در روند پيشرفت و تکامل و توسعه استان داشته باشند.


وی ادامه داد: زنان سرپرست خانواده به عنوان يکي از اقشار در معرض آسيب ، بيش از سايران در معرض تبعيض هاي اجتماعي و فشارهاي رواني قرار دارند ودر اين ميان، آنهایی که به دلايلي، عهده دار مسئوليت هاي خانوادگي هستند در معرض آسيب بيشتري قرار دارند.


 
یار احمدی افزود: برنامه ریزی برای اشتغال و توانمندسازی  زنان سرپرست خانوار، به پشتیبانی های اجتماعی و اقتصادی دولت و توجه سازمان های مردم نهاد نیاز دارد  و توانمند سازی ما زنان سرپرست خانواده نباید فقط به آموزش کلاس ها محدود شود بلکه سازمان ها و نهادها باید به فکر ایجاد بازارها بعد از توانمندی ما برای فروش و عرضه کالا و دست آوردهایمان باشند.


 کاهش مشقت بار زندگی


فریده وکیلی نیز از زنان سرپرست خانواده است که مشغول بافتن فرش می باشد اظهار کرد: زنان سرپرست خانواده مشکلات زیادی دارند  که در جامعه باید مورد توجه ویژه قرار گیرند و باید شرایطی فراهم شود که این گروه از زنان زندگی مشقت بار نداشته باشند.


    وکیلی ادامه داد:  من و دخترم مشغول بافتن قالی هستیم  و این درحالی است که دخترم لیسانس دارد و فرزندانمان هم مجبورند که کار کنند ان هم کارهایی که متناسب با رشته و تحصیلات آن ها نیست.


 وی ادامه داد: همین نبود درامد کافی و مشکلات اقتصادی سبب می شود که دیگر نتوانیم فرزندانمان را به ادامه تحصیل ترغیب و تشویق کنیم چون از یک طرف خود آین فرزندانمان هم انگیزه ی خودشان را از دست می دهند هنگامی که می بینند که شغل و تحصیلاتشان با هم متناسب نیست.

بازارچه صنایع‌دستی و خود‌اشتغالی بانوان سرپرست خانوار

جوانه رضایی که یکی دیگر از زنان جوان سرپرست خانواده است که مشغول بافتن سبد در خانه خودش است گفت: درست است که ما سبد بافی را یاد گرفته ایم و توانسته ایم در خانه خودمان مشغول یک کاری شویم و به اقتصاد خانوادمان کمک کنیم ولی مشکلات زیادی برای فروش داریم .


وی ادامه داد: لازم است که  احداث بازارچه صنایع‌دستی و خود‌اشتغالی بانوان سرپرست خانوار در اولویت کار دستگاه های متولی قرار گیرد تا ما بتوانیم محصولات خود را عرضه کرده و کار کنیم و دغدغه فروش و بازار را نداشته باشیم.
 
 
مینابیگی زن جوان سرپرست خانوار دیگری است که اظهار کرد: زنان سرپرست خانواربا  مشکلات اقتصادي و اجتماعي- رواني ناشي از بي سرپرست و يا خودسرپرست بودن دست و پنجه نرم  می کنند و اين امر، سلامت آنان را به خطر مي اندازد.


وی که در کارگاه کوچکی که در خانه خودش راه اندازی کرده و مشغول بافتن کلاش است اظهار کرد: زنان سرپرست خانوار نسبت به سایر زنان میزان استرس بیشتری را تجربه کرده و در مقابل از کیفیت زندگی پایین تری برخوردارند‌.


وی ادامه داد: همین داشتن استرس سبب می شود که بیشتر زنان سرپرست خانوار به وظایف اصلی خود که همان تربیت فرزندانی سالم برای جامعه است به گونه ای ناقص بپردازند.

 

روز ناهنجاری ها و آسیب های اجتماعی 


محمد رضا امیدی فر کارشناس ارشد روانشناسی بیان کرد : زنان سرپرست خانوار از گروه های آسیب پذیر جامعه هستند که گاه عواملی چون طلاق، فوت یا اعتیاد همسر، ازکارافتادگی، رهاشدن توسط مردان مهاجر یا بی مبالاتی همسر این طیف را آسیب پذیرتر می کند که طرح توانمند‌سازی زنان سرپرست  می تواند  از میزان دغدغه های  قتصادی و روانی ان ها بکاهد این زنان سرپرست خانوار یا بد سرپرست که عموما بالای 60 درصدشان دارای مشکلات سخت زندگی و یا حتی روحی و روانی بودند، امروزه با آموزش از توانمندی های خود درآمد کسب می کنندو امید به زندگی و تغییر رفتار اجتماعی در این افراد این باور را ایجاد کرده است که این اقدامات عملیاتی است .


وی ادامه می دهد: اگر این موضوع فراموش شود در آینده هزینه های بسیاری بر جامعه تحمیل می شود که از جمله آن بروز ناهنجاری ها و آسیب های اجتماعی است که دامنگیر این خانواده ها و دیگران می شود.


وی به  تعداد نقش‌هایی که زنان سرپرست خانوار برعهده می‌گیرند اشاره کرد و گفت:  این تعدد نقش ها تاثیر مستقیمی بر ایجاد استرس‌، تشدید اختلالات و بروز بیماری‌های جسمی این زنان دارد و برنامه‌ریزی برای تقویت مشارکت همه جانبه این بانوان و خانواده آن ها  باید در سیاست ها و خط مشی ها  دنبال شود.

 

 

انتهای پیام/m.r

شنبه 6 بهمن 1397 | 09:58

کد خبر : 32090

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید