کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

کُردتودی گزارش می‌دهد؛

مردم از گرانی‎ها شکایت دارند/ اقشار کم درآمد اولین قربانی قیمت‎های نجومی

گرانی اجناس,کنترلقیمت,کنترل بازار,نظارت ,بازرسی,قشر کار گر,اقشار کم در امد,دهگلان,فرماندار دهگلان

در این روزها مردم با گرانی اجناس دست به گریبانند، بنیه مالی مردم به قدری ضعیف شده که حتی شاید خانوارهایی قدرت خرید کالای دست دوم را نیز نداشته باشند.

به گزارش کُردتودی، در این روزها مردم با گرانی اجناس دست به گریبانند در بازار با مردمی روبرو می شویم که بیشتر با هدف نظاره کردن اجناس به خیابان ها می آیند و کمتر کسی را می توان پیدا کرد که اقدام به خرید اجناس کند چرا که روز به روز قیمت اجناس به خصوص مواد خوراکی رو به افزایش است.

 

با توجه به اینکه برخی خانوارها برای تامین مایحتاج زندگی خود با مشکل روبه‌ رو‌ شده‌اند و سعی می‌کنند برخی اقلام را از سبد کالای خود حذف کنند این نگرانی‌ و استرس در میان مردم به چشم می‌خورد که نتوانند برخی کالاها را تامین کرده و زیر بار تورم و گرانی قد خم کنند.

 

قشر کم در آمد اولین قربانیان قیمتهای نجومی

 

هرچند افزایش قیمت مایحتاج مردم موجب پایین آمدن قدرت خرید آنها به ویژه قشر ضعیف در جامعه شده است کارگران و قشر کم درآمد جامعه اولین قربانیان افزایش نجومی قیمت ها هستند خانوارهای که مدت هاست زیر بار گرانی کمر خم کرده اند و توان خرید مایحتاج زندگی خود را ندارند.

 

بنیه مالی مردم به قدری ضعیف شده که حتی خرید کالای دست دوم برای بعضی خانوارها  شاید مقدور نباشد.

 

فراموشی تنظیم بازار

 

با این حال با نزدیک شدن به ایام عید و پایان سال، جنب‌وجوش مردم برای حضور در بازار بیشتر شده است و برخی موارد ارقام نجومی کالاها و اقلام مصرفی خانوارها در بازار شهروندان را از خرید بازمی‌دارد این درحالی است که همچنان در برخی اصناف شاهد افزایش قیمت‌های گاه و بیگاه هستیم که این افزایش قیمت‌ها در برخی مواقع مردم را از خرید منصرف می‌کند.


مردم به عینه گرانی را لمس می کنند

 

 امروز مردم ناظران واقعی بازارهستند که شکایت و انتقاد آنها مبتنی بر واقعیت و شاهد عینی بازار است و خودشان موضوع گرانی و چند برابر شدن قیمت ها را به عینه لمس می کنند.

 

 در شهرستان دهگلان با توجه به اینکه نظارتبر کالا و اجناس به صورت مداوم ادامه دارد و چندین بار بازرسی بر کنترل قیمت اجناس توسط اعضای شورای تامین در شهرستان صورت گرفته است اما همچنان کسبه و بازاریان گویا خودشان را از این مردم جدا می دانند و قیمتهای سلیقه ای و دلخواه خود با توجیه مشتری که اجناس را گران خریده اند برمردم تحمیل می کنند.

 

 براستی که مردم شهرستان دهگلان از گرانی اجناس وقیمتهای متفاوت مغازه داران گلایه و شکایت دارند متاسفانه قیمت اجناس در اکثر مغازه های دهگلان با مغازه بغل دستی بسیار متفاوت است هرچند بازرسی مستمرهم صورت می گیرد اما نیاز است نظارت وبازرسی شهرستان به صورت نامحسوس اقدام به کنترل قیمت اجناس نماید زیرا رفتار وحرکات بعضی فروشندگان و مغازه داران حکم میکند که کنترل به صورت نامحسوس صورت گیرد.

 

قدرت خرید ما کاهش یافته است


یک خانم دهگلانی که با دخترش جلو مغازه ای برای خرید مایحتاج نظاره گر است در جواب خبرنگا ما از گرانی بیش از حد و قیمت متفاوت اجناس با نگرانی می گوید واقعا از گرانی شکایت دارم زیرا مثل آواری ویران بر سر مردم خراب شده است و دیگر زندگی نشاطی ندارد.


 دخترش می گوید گرانی سرسام آور شادی را از مردم گرفته است  و در یبیشتز خانوارها  باید تمام اعضای خانواده کار کنند تا بتوانند با مشقت و سختی مایحتاج زندگی راتامین کنند که این مایه نگرانی در کل جامعه شده است.


آنها که ندارند باید چکار کنند؟


یک مرد جوان که گویا کارمند یکی ازادارات در شهرستان است می گوید هر چند شاید حقوق اکثر کارمندان هم کفاف زندگی را ندهد اما بالاخره منبع در آمد داریم اما قشر کار گر واقشار کم در آمد با وضعیت گرانی باید چکار کنند چه کسی مسئول این افراد است زیرا گرانی ها و اوضاع اقتصادی، آستانه تحمل مردم را کم کرده است.


ترس از بی ثباتی بازار، واکنش روانی است


به نظر می رسد که واکنش های بازار علاوه بر علل اقتصادی و سیاسی، ابعاد اجتماعی نیز دارد.


خریدار دیگری که در حوال مغازها گویا به دنبال تفاوت قیمتها است می گوید واقعا قیمت بالای اجناس انسان را شوکه می کند وبه نظرم ترس از بی ثباتی بازار واکنش روانی است که باعث شده تا قیمت ها همچنان بالا نگه داشته شود و نوعی نگرانی در بین فروشندگان و تولیدکنندگان وجود دارد که مبادا قیمت ها ثبات نداشته باشد.


دولت با محتکران برخورد کند

 

یک جوان دهگلانی همچنین می‌گوید: بسیاری از مغازه داران  جنس‌ها را قبل از گران شدن اجناس وارد کرده اما حاضر به پخش آن در بازار نیستند و منتظر هستند تا قیمت‌ها بالاتر رود که ما از مجموعه نظارتی شهرستان انتظار داریم مغازه ها ی که کالای اساسی و مورد نیاز مردم را احتکار کرده اند  شناسایی کرده و برخورد جدی با آن‌ها داشته باشد.


وی با بیان یک پیشنهاد به مردم شهرستان گفت: اگر مردم خرید نکنند تا کسانی  که اجناس را احتکار کرده‌اند، مجبور شوند آن را به بازار عرضه کرده و قیمت‌ها شکسته شود اما متأسفانه برخی مردم ما دقیقاً برعکس عمل می‌کنند و به‌جای نخریدن، هجوم آورده و بیشتر خرید می‌کنند.


شهروند دیگراز نبود برچسب قیمت اجناس و میوه‌ها انتقاد کرد و افزود: چرا نباید نظارتی برچسب قیمت میوه‌ها باشد، مشکلات گرانی را قبول داریم، ولی بعضی‌ها از این وضعیت سوءاستفاده می‌کنند.


خبرنگار ما در این خصوص گفتگویی با فرماندار شهرستان دهگلان انجام داده است، جمال ارشدی با اشاره به دغدغه مردم در تامین مایحتاج زندگی اظهار داشت: رسیدگی به معیشت مردم مهمترین وظیفه مسوولان است که نیاز است ستاد تنظیم بازار و دستگاه های اجرایی با ارائه راه کارهای عملی در تأمین کالاهای مورد نیاز رسیدگی نمایند.


وی با بیان اینکه برخی از سودجویان اقدام به افزایش بی رویه قیمت ها می کنند و در این فضا که افزایش تقاضا برای تامین کالا و مایحتاج پایان سال وجود دارد سوءاستفاده می‌کنند تاکیده شده که سازمان و دستگاه نظارتی با آن‌ها برخورد قاطع نمایند تا مانع سوء استفاده افراد سودجو شوند.


فرماندار دهگلان با تاکید بر تأمین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم اظهار داشت: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر اقتصاد مقاومتی و پایداراز طریق نظارت دقیق و صحیح، نباید نگرانی از نظر طرح تنظیم بازار وجود داشته باشد.

 

وی مهمترین اولویت واحدهای گشت مشترک شهرستان دهگلان  را برخورد جدی با گرانفروشی و چند نرخی بودن انواع کالاها عنوان کرد و افزود: باید قیمت ها درفروشگاه های سطح شهرستان یکسان باشد که اگر خلاف این باشد حتما برخورد قاطع وجدی صورت خواهد گرفت.

 

با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و افزایش تقاضای عمومی مردم برای خرید مایحتاج عمومی، نیاز به نظارت مستمر و رسیدگی به امور صنفی بیش از سایر ایام احساس می شود و این امر می بایست به طور جدی از سوی دستگاه های نظارتی و اجرایی  شهرستان مورد توجه قرار گیرد.

رکود اقتصادی،افزایش بیکاری در جامعه، عدم نظارت دقیق بر بازار، وجود واسطه گران و دلالان در بازار از مهمترین مشکلات اقتصادی مردم است که مسئولان باید برای رفع آنها تلاش نمایند.


آیا مسئولان براستی این را می دانند که اقشار کم  درآمد  و خصوصا کار گران از بابت گرانی اجناس وکالاس اساسی مورد مایحتاج زندگی تحت فشارهای شدید هستند و منتظر برای بهبود وضعیت معیشتی خودشان می باشند.

 

 انتهای پیام/h.e

یکشنبه 30 دی 1397 | 07:20

کد خبر : 32034

منتشر کننده : الف ق/d

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید