کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

استاد علوم سیاسی اعلام کرد:

استانی شدن انتخابات ادامه پروژه خصوصی سازی اقتصادی در سیاست است/ انداختن فاصله بین مردم و نمایندگان دستاورد منفی این طرح است

استانی شدن انتخابات، کاهش مشارکت مردم، انداختن فاصله بین مردم و نماینده، رد طرح ، مخالف، فعال سیاسی بیجار

یکی از فعالان علوم سیاسی با بیان اینکه استانی شدن انتخابات ادامه پروژه خصوصی سازی اقتصادی در ایران است، گفت: اجرای این طرح موجب انداختن فاصله بین مردم و نمایندگان می شود.

سهیل جمشیدپور استاد علوم سیاسی در گفتگو با خبرنگار کردتودی با اشاره به طرح استانی شدن انتخابات مجلس اظهار داشت: مدت دو دهه است که بازیگران صحنه اقتصاد و سیاست در کشور به بهانه هایی چون خلاصی از پروژه های نیمه تمام ملی، تحزب، همگرایی های استانی، ملی گرایی و شعارهایی از این دست، قصد دارند تا مانع حضور نمایندگان شهرستانی در مجلس و جایگزینی آنها با نمایندگانی استانی شوند.

 

وی افزود:  در این طرح شخصیت ها به تیپ تقلیل یافته و پارلمان به مثابه میانجی، خرده فرهنگ ها و اقلیت ها را با گفتمان ملی جایگزین می نماید.

 

جمشیدپور  با بیان اینکه به بهانه منافع کلان در طرح استانی شدن انتخابات ، دسترسی اکثریت های بی صدا به امکانات دموکراتیک بیش از پیش کاهش می یابد و اعمال قدرت عمودی با اعمال و اشکال قدرت افقی بدنه های اجتماعی در تضاد قرار می گیرد، گفت: با استانی شدن انتخابات بدنه های اجتماعی دارای سرانه جمعیتی که معمولا در مراکز جمعیتی انباشته شده اند بعنوان متغییر مستقل مخاطب گفتمان ها و پارادایم های سیاسی-اقتصادی قرار گرفته و بدنه های اجتماعیِ در حاشیه، به خارج از اطرافِ هسته ی قدرت و غشای گفتمانی رانده می شوند

 

 

وی تصریح کرد: سخن راندن از این مساله که انتخابات استانی موجب تقویت احزاب می شود به مثابه امری انتزاعی موجب می شود تا نهادهای دارای دسترسی به منابع پولی و رانتی بیش از پیش بر جریان های رسانه ای و بازنمایی سوار شده و تبلیغات چی ها حزبی که احزاب آنها هیچ مقبولیت عامی ندارند به عنوان تنها آلترناتیوهای دموکراتیک به جامعه تحمیل گردند.

 

 

این فعال سیاسی ادامه داد: بازنمایی های رسانه ای شیک، بولتن ها و برنامه های کاغذی که خوراک وعده سازان در چنین سیستمی را تبلیغ می کنند با این توجیه که پروژه های نیمه تمام و لابی های نمایندگان شهرستان ها تهدیدی علیه اقتصاد و منافع ملی است! در صدد هستند تا با پاک کردن صورت مساله که همانا تعهد دولت و مجلس نسبت به ایجاد رفاه و آبادانی و نظارت به این روند برای همه مردم است را پاک کنند و به موازات پروژه نئو لیبرالها کردن اقتصاد کشور که در آن دولت ها از زیر بار تعهدات اجتماعی شان به بهانه خصوصی سازی از اقشار مختلف اجتماعی سلب مالکیت می نمایند و اقتصاد و سیاست را در اختیار جریانات رانتیر قرار می دهند بیش از پیش بتوانند با نمایشی از دموکراسی ملی و استانی، اقتصاد و سیاست کشور را توام با آنتروپی های فرهنگی جدی و احتمال بروز انواع تضادها، تحت کنترل خود بگیرند.

 

 

وی با تاکید بر اینکه این طرح موجب کاهش عمومی مشارکت مردم در رخدادهای سیاسی می شود، گفت: نمایندگانی که به این طرح رای می دهند یا نمی دانند که به چه چیز رای می دهند یا اینکه تحت تاثیر تبلیغات منافع بورژوازی ملی را خواسته و یا ناخواسته تامین می نمایند.

 

 

جمشیدپور با بیان اینکه استانی شدن انتخابات مباحث وارونه ای تبلیغاتی است که تامین کننده منافع عمومی و اجتماعی نمی باشد،اعلام کرد:  به جای چنین ساز و کاری بهتر نیست به فکر طرحی باشند که تعداد نمایندگان حاشیه نشینان و بی صدایان در آن افزایش یابد؟

 

 

وی خاطر نشان کرد: اجرای این طرح موجب متمرکز شدن قدرت در فاصله انداختن میان نمایندگان و مردم با دریایی از انتزاعات می شود که موجب تامین منافع افراد وابسته به قدرت می شود.

 

 

انتهای پیام/m.r

پنجشنبه 27 دی 1397 | 08:31

کد خبر : 32009

منتشر کننده : ط ج/bj

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید