کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

به مناسبت روز پرستار؛

یک روز در کنار پیام آوران امید / وقتی خاطرات تلخ و شیرین در کنار هم نقش می بندند

پرستار،روز پرستار،گلثوم ویسی،قروه،بیمارستان،امید،خاطرات،حضرت زینب (س)،پرستاران

خسته نباشی! گرچه می‌دانم خستگی را خسته کرده‌ای بس که از خودت مایه می‌گذاری تا مبادا شرمسار خانوده‌ای شوی که چشمشان به التیام درد‌های کسی است که قوت لایموتشان را تامین می‌کند، خستگی را خسته‌ی پایداری و استقامتت در برابر ناملایمات می‌کنی! و در و دیوار بیمارستان از تو بابت این همه پایداری شرمسار است. روز میلاد دُرّ درخشان مهر و عاطفه، پرستار زخم‌های به خون نشسته صحنه کربلا و روز پرستار مبارک باد.

به گزارش کُردتودی، چشم به آسودگی بر مبند. خواب را بگو که به غفلت بر چشمت پا ننهد. خستگی را بگو که در تو راه نیابد که بیماران، دل به مهر و صبوری تو بسته اند و چشم های نگران بسیاری در انتظار بهبود، به دست های پر تلاش تو خیره مانده است. بیدار باش و صبور. دست به دعا بردار که او یاری ات کند. دستت را به مهر خودش زنده سازد و چشمت را از نور ایمانش لبریز کند.

 

دل به اجابت او بسپار که او نیکوکاران را سخت دوست می دارد.

 

امروز و به مناسبت ولادت با سعادت حضرت زینب (س) که به نام روز پرستار نامگذاری شده است به بیمارستان شهید بهشتی قروه آمدیم تا ضمن تبریک فرا رسیدن این روز فرخنده به پرستاران با یکی از عزیزان و زحمتکشان این بخش گفتگو کنیم.

 

از شما دعوت می شود تا خواننده گفتگوی ما با مدیر خدمات پرستاری باشید.

 

گلثوم ویسی ابتدا به نامگذاری روز پرستار اشاره می کند و می گوید: نامگذاری روز پرستار در سالروز ولادت بزرگ بانوی دشت کربلا نشان دهنده اهمیت این شغل است و نشان می دهد که پرستاری از چه جایگاهی در دین مبین اسلام و در جامعه برخوردار است.

 

وی افزود: یکی از ویژگی هایی که باید هر پرستاری داشته باشد ، وجود روحیه مدارا و خونسردی و همدردی با همراهان یک بیمار است و باید پرستار بتواند علاوه بر تیمار نمودن بیماران در کنار همراهان بیمار نیز قرار بگیرد و مانع از ایجاد ترس و دلهره در آنان شود.

 

 

ویسی ادامه داد: وقتی یک پرستار از روحیه بالایی برخوردار باشد می تواند انرژی مثبت خود را به اطرافیان بیمار نیز انتقال دهد و در کاهش نگرانی انان نقش موثری ایفا کند.

 

شما چطور به حرفه پرستاری روی آوردید و در حال حاضر چند سال است که در این شغل فعالیت دارید؟

 

راستش را بخواهید در ابتدا من نه با علاقه قلبی بلکه به خاطر تعیین رشته دانشگاهی و با توجه به رتبه دانشگاهی وارد حرفه پرستاری شدم، اما به ندرت و با گذشت زمان متوجه اهمیت شغل پرستاری شدم و هر روز بر علاقه من برای حمایت و مراقبت از بیماران اضافه می شد و هم اکنون که 20 سال است در شغل یک پرستار زندگی می کنم به خودم افتخار می کنم و از صمیم قلب شغلم را دوست دارم.

 

به نظر شما یک پرستار باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟

 

پیش از هر چیز کسی که پرستار می شود باید مزد و پاداش خود را از خداوند بخواهد و بداند که این یک شغل الهی و موهبتی ماندگار از طرف خداوند است که نصیب هر شخصی نخواهد شد.

 

 

یک پرستار باید با روحیه ای مهربان به دنبال همدریدی با بیمار و خانواده بیمار باشد و در تسکین دردهای انان نقش داشته باشد.

 

پرستاری تنها در مراقبت های درمانی نیست بلکه شاید لازم باشد ساعت ها در کنار بیمار قرار بگیریم و حرف های او را گوش دهیم و در کم کردن دردهای روحی او نقش داشته باشیم.

 

یک پرستار باید دارای صبر و آرامش باشد و بتواند این روحیه خود را به جشم و روح بیمار انتقال دهد.

 

پرستاران باید بدانند که شب بیداری ها در انتظار انان است و باید در حرفه خود و برای راحت تر شدن شغل خود همیشه به خداوند توکل داشته باشند چرا که خدا در بسشیاری از سختی های دنیایی مهر و محبت خود را به پرستاران نشان می دهد که بارها برای من پیش آمده است.

 

خانم ویسی آیا در طول این سال ها خاطرات تلخ و شیرینی که هیچوقت از ذهن شما دور نشود را به یاد دارید؟

 

با پرسیدن این سوال می شد بغض ایجاد شده در چشمان مدیر خدمات پرستاری بیمارستان را دید که می گفت: یکی از تلخ ترین خاطراتی که سال ها پیش در بیمارستان رخ داد و من هیچوقت فراموشم نخواهد شد مرگ یک نوزاد 9 ماهه در حین شیر خوردن بود که مادر این نوزاد در ساعات ابتدایی صبح فرزند خود را شیر می داد و در همین حال به خواب رفته بود و فرزندش بر اثر شیر خوردن و فشاری که تحمل کرده بود دچار خفگی شد و جان خود را از دست داد.

 

 

این خاطره تلخ با وجود بسیاری از خاطرات ناراحت کننده که در محیط بیمارستان رخ می دهد هیچوقت از ذهن من دور نمی شود چرا که مادر ان کودک عاجزانه می خواست که فرزندش نجات پیدا کند اما کاری از دست کسی ساخته نبود و همه ما آن روز به شدت متاثر شدیم....

 

اما یکی از شیرین ترین خاطراتی که برای ما در محیط بیمارستان رخ داد مربوط به همین ماه های گذشته می شود که یک کودک 2 ساله متاسفانه در محیط خانه بر اثر مصرف قرص در دورن خانه مسموم شده بود و به حالت بیهوشی به بیمارستان منتقل شد.

 

وقتی این کودک را بستری کرده بودند من هم به انجا رسیدم و دیدم کودکی کاملا تنفسش قطع شده است و پزشک اورژانس و متخصص قلب بر بالین آن کودک آماده شدند و احیا را به سرعت ادامه دادیم و کارهای اولیه را آغاز کردیم و به فاصله یک ساعت خداروشکر کودک 2 ساله بازگشت و در ان لحظه پدر و مادر ان کودک از تمام پرستاران تشکر کردند و بسیار گریه کردند و خوشحال بودند و این لحظه برای من بسیار بسیار ماندگار و شیرین بود که توانستیم با کمک خداوند و به لطف الهی جان کودکی 2 ساله را نجات بدهیم.

 

اما همیشه بیمارستان دارای خاطرات تلخ و شیرین است از لحظاتی که خانواده ها برای تولد فرزندانشان در مسیر راهرو شیرینی می دهند و لحظه های دردناکی که یک خانواده عزیز خود را از دست می دهند که مجموعه این خاطرات را برای ما رقم می زنند.

 

خانم ویسی لطفا از مشکلات جامعه پرستاران در شهرستان قروه و در سطح کشور بگویید

 

با توجه به کمبود نیروی پرستاری باید گفت نسبت تعداد پرستار با تعداد تخت ها نشان دهنده کمبود این میزان است که امید ما بر رفع این مشکل است و سختی های بسیاری را در این زمینه تحمل می کنیم.

 

در کنار این مسئله معوقات پرستاران است که از ابتدای سال تاکنون ادامه داشته و هنوز ما شاهد پرداخت معوقات در طول سال جاری نبوده ایم.

 

سختی کار پرستاران دیگر مسئله ای است که باید مورد توجه قرار بگیرد و بازنشستگی پرستاران در 20 تا 25 سال خدمت باید باشد اما متاسفانه تاکنون به این شکل نبوده، در حالی که با بازنشست شدن پرستاران دارای این سابقه کاری می توان از نیروهای جوان هم استفاده کرد.

 

سخن پایانی شما با مخاطبین ما چیست؟

 

من پیش از سخن اخر از شما تشکر می کنم که امروز به جمع پرستاران امدید و با حضور خودتان بر اهمیت کار پرستاری صحه گذاشتید و در پایان بخش سخنان خودم از مردم عزیز و همشهریان گرامی تقاضا دارم وقتی به بیمارستان مراجعه می کنند صبر و شکیبایی خود را حفظ کنند و اجازه بدهند که پرسنل بیمارستان بتوانند خدمات دهی خود را به نحو احسن انجام دهند و در انجام ماموریت و رسالت ما ، همیار و همکار ما باشند و از نگرانی و اضطراب خودشان نیز بکاهند تا ما هم بتوانیم با آرامش بیشتری خدمت کنیم.

 

ما هم در پایان ضمن تبریک مجدد روز پرستار از شما و همه همکاران گرامی شما تقدیر و تشکر می کنیم

 

انتهای پیام/a.s

 

شنبه 22 دی 1397 | 10:41

کد خبر : 31964

منتشر کننده : م ح/sab

یاور پاسخ یکشنبه 23 دی 1397 | 08:25

0
0

درحقیقت قشرپرستاراززحمت کش ترین جامعه امروز اسلامی هستند آنهافرشتگان نجات این مردم هستند وتوقع آنچنانی نیز ازدولتمردان نداشته وندارند وپاداشی که فراخورحال آنان باشدازطرف هیچ مسئولینی به آنهاتعلق نمی گیرد ولی بالاترین پادتاش راازخدای خوددارند آنهم تن سالمی است که خدابه آنان داده ودرمیان مردم سربلند وسرافرازهستند این بزرگترین نعمت الهی میباشد که ازخداتبارک وتعالی همیشه سلامت وتندرست باشند انشاالله

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید