کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

با حضور دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو ؛

سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی ثبت جهانی می شود

کردستان، شهردار سنندج، حوزه موسیقی ، شهر جهانی خلاق

شهردار سنندج از برگزاری جلسه ای با حضور دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران و معاونین یونسکو جهت ثبت جهانی سنندج بعنوان شهر خلاق موسیقی خبر داد .

به گزارش کُردتودی، در راستای ثبت سنندج بعنوان شهر خلاق موسیقی جلسه ای با حضور شهردار سنندج  در دفتر دکتر ایوبی  دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران، معاونین وی، دکتر جلالی سفیر ایران در دفتر یونسکوی فرانسه و دکتر اسعد اردلان بر گزار شد.


شهردار سنندج اظهار داشت: استان کردستان همواره خاستگاه هنرمندان نامی بود که نام و آوازه آنها فراتر از مرزهای ایران اسلامی درخشیده است.


حشمت اله صیدی بیان کرد: یکی از هنرهای که اغلب مردم استان کردستان با آن آشنایی دارند و در این عرصه هم فعالیت می کنند هنر موسیقی است.


وی افزود: فعالیت هزاران هنرمند نام آشنا در عرصه موسقی در سنندج باعث شده که سنندج را بعنوان پایتخت موسیقی کشور بشناسیم.


صیدی اعلام کرد: یکی از برنامه های شهرداری و شورای اسلامی شهر در این دوره تلاش در جهت ثبت  جهانی سنندج بعنوان شهر خلاق موسیقی دریونسکو است.


وی عنوان کرد: شهرداری بعنوان متولی اصلی ثبت سنندج بعنوان شهر خلاق موسیقی در یونسکو اقدامات مختلفی نظیر مطالعات و امکان سنجی را با همکاری موسسه توسعه دانش انجام داده است.


مهندس صیدی تصریح کرد: یکی از مهم ترین اهداف ثبت جهانی شهرها در یونسکو برندسازی آن شهر است که این برندسازی باعث می شود هویت و اصالت آن شهر به تمام جهانیان معرفی شود.


وی اعلام کرد: در راستای پیگیری این اقدام مهم فرهنگی، جلسه ای با حضور دکتر ایوبی دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران، معاونین وی، دکتر جلالی سفیر ایران در دفتر یونسکو در کشور فرانسه و همچنین دکتر اسعد اردلان برگزار شد.


شهردار سنندج  تصریح کرد: اعضای این جلسه  با توجه به پتانسیل ها و ظرفیت های فراوان سنندج در عرصه موسیقی این شهر را شایسته ثبت جهانی بعنوان شهر خلاق موسیقی  دانستند و بر کمک و مساعدت لازم در این خصوص تاکید نمودند.


 وی گفت: امیدواریم بتوانیم با ثبت سنندج بعنوان شهر جهانی خلاق موسیقی گامی مهمی در جهت معرفی بیشتر این شهر به تمام جهان و همچنین در جهت تولید و توزیع فعالیت ها ومحصولات فرهنگی برداریم.

 

انتهای پیام/m.r

 

شنبه 22 دی 1397 | 08:06

کد خبر : 31961

منتشر کننده : م ر/a

شهروند پاسخ شنبه 22 دی 1397 | 08:58

0
2

کار خیلی ارزشمندیه. دستشون درد نکنه که به چنین فکری افتادن و این اقدامشان را صاقانه ارج می نهیم.
چه اشکالی داره که در کنار مشکلات بیشماری از قبیل بیکاری تحصیلکردگان، دست فروشی مفرط در کوچه و خیابان، حاشیه نشینی در کوه و بیابان، پایین ترین درامد سرانه خانوار در ایران، محل فروش انار اورامان و.... این عنوان جدید را هم داشته باشیم. واللا به خدا!

خادم قران کریم پاسخ شنبه 22 دی 1397 | 09:07

0
2

اینجانب در منزل مسکونی ام بودم در همین ماه محرم گذشته در روبروی خانه اینجانب تا 3 بعد از نصف شب با بلندگوهای بسیار قوی موسیقی و رقص و پایکوبی کردند و اسایش زندگی مرا و دیگران را هم بر هم زدند و یک بار نیز در عروسی با موسیقی بشدت بلند نگذاشتند فرزندم که فردایش امتحان دانشگاه داشت درس بخواند اقای شهردار این مشکلات را حل فرماید نه اینکه انرا محکم کند . بجای اینکه قران کریم ترویج یابد موسیقی ثبت جهانی می کند و برای ازار و اذیت مردم انرا مشوعیت می دهد در ماه محرم هم مگر عروسی گرفته و موسیقی شدید پخش می کنند ؟ با این تفکر سنندج به همان صورت پیشرفت خواهد کرد

مازیار پاسخ شنبه 22 دی 1397 | 11:38

0
2

یارو نمازهای واجبش را نمی خواند ولی نگران نمازهای مستحبش بود. شهردار عزیز! بجای تلاش برای ثبت سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی، ترافیک شهر را سر و سامان بدهید. فکری برای بازار مکاره تاناکورا و دستفروشی خارج از قاعده در خیابانها بکنید. فضای سبز برای شهر ایجاد کنید. چهار تا مکان کوچک برای بازی کودکان بسازید. حقوق معوقه کارگران شهرداری را پرداخت کنید و.... خوب حالا گیریم که سنندج بشود شهر چریکه ی شه و. خوب که چی؟

مسعود پاسخ یکشنبه 23 دی 1397 | 07:40

0
0

دوستان عزیز وگرامی .بیایید اندکی واقع بین باشیم .ترویج هنجارهای فرهنگی صحیح از وظایف ذاتی شورا وشهرداریهاست .وتشکیل کمیسیون فرهنگی شورا نیز درهمین راستاست.دراین که وضعیت اشتغال مردم ودستفروشان خوب نیست،شکی نیست اما این دلیل نمی شود که امورات دیگر را به حال خود رهاکرد.بروید واز کارشناسان فرهنگی بپرسید :آیا اگر ما به لحاظ فرهنگی کارکرده بودیم معظلی تحت عنوان مهاجرت بی رویه،دستفروشی ،ایجادمزاحمت و.....داشتیم؟موسیقی برای کردها نماد هویت وفرهنگ وتمدن است .چه موسیقی مذهبی و یاغیر مذهبی که هردو ارزش خاص خودرادارند به شرطی که درمکان وزمان خود ودرشرایط مناسب از آنها فیض ببریم.باری به هرجهت بنده بعنوان یک شاعر چنین حرکتی را بجا وپسندیده می دانم و دست مریزاد می گویم.

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید