کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

مشکلات پیش روی شهر پیرتاج؛

روستاهایی که فقط با یک تابلو شهر می شوند/ از نبود آب شرب مناسب تا طی کردن 70 کیلومتر برای پیدا کردن بنزین

پیرتاج ، شهرتازه تاسیس، بیجار، مشکلات

نبود آب شرب مناسب تا پیمودن چندین کیلومتر برای پیدا کردن چند لیتر بنزین از مشکلات روستاهایی است که فقط با یک تابلو شهر شده اند.

به گزارش کُردتودی، شهرستان بیجار از شهرهای قدیمی استان کردستان است که دارای 4 شهر تازه تاسیس می باشد.

 

پیرتاج یکی از شهرهای تازه تاسیس است که در 70 کیلومتری شهر بیجار واقع شده است.

 

هر چند خود شهرستان بیجار دارای مشکلات فراوانی است ، اما عمق کمبود امکانات در شهرهای تازه تأسیس شهرستان بیشتر دیده می شود که این موضوع نشان می دهد این شهرها فقط نام شهر را یدک می کشند

 

شهر پیرتاج از شهرهای تازه تاسیس شهرستان بیجار است که از شهر شدن فقط یک تابلو را یدک می کشد و با وجود شهر شدن امروز در بین ماهیت شهری و روستایی خود بلاتکلیف است و از یک سو بافت روستایی خود را حفظ کرده و از سوی دیگر نام شهر را یدک می کشد بدون آنکه مردمانش از زیر ساخت های شهری مناسب و یا امکانات یک زندگی شهری برخودار باشند.

 

 

نبود آب شرب مناسب در شهر پیرتاج

یکی از شهروندان پیرتاجی در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: مهمترین مشکل شهر پیرتاج نداشتن آب شرب مناسب است ،شهر پیرتاج در بخش چنگ الماس واقع شده و آب این شهر از طریق لوله کشی که از شهر بابارشانی انجام گرفته تامین می شود .

 

 

وی گفت: قطعی مکرر آب به ویژه در فصل تابستان، کدر بودن آن به دلیل لوله کشی نامناسبی که صورت گرفته، داد اهالی این منطقه را درآورده  و تا کنون اقدام خاصی نیز برای آن انجام نشده است.

 

 

این شهروند پیرتاجی تصریح کرد: با وجود اینکه زمان زیادی از لوله کشی آن نمیگذرد بیشتر اهالی مجبورند کل لوله کشی را عوض کنند که موجب خرابی کوچه ها و آسفالت خیابانها شده است.

 

 

عدم دسترسی به شهرهای اطراف به دلیل نبود جاده مناسب

 

قائم پناه یکی دیگر از اهالی پیرتاج در گفتگو با خبرنگار ما بیان داشت: جاده یکی از زیر ساخت های مهم در هر شهر است ، اما بدون اینکه توجه ای به آمادگی زیر ساخت ها در هر زمینه به ویژه جاده ها شود یک روستا را با نصب یک تابلو به شهر تبدیل کرده اند.

 

 

وی ادامه داد: با توجه به اینکه شهر پیرتاج از داشتن کمترین امکانات اولیه یک شهر محروم است ما باید هر روز 70 کیلومتر مسافت را طی کنیم تا به بیجار برسیم ، متاسفانه در این ترددهای جاده های جان اهالی روستا به دلیل نامناسب بودن وضعیت جاده و نبود علایم راهنمایی و رانندگی در خطر است و بارها از مسئولان خواسته ایم اما تا کنون اقدام خاصی ندیده ایم.

 

نبود جایگاه سوخت گیری در شهر پیرتاج

 

این شهروندان پیرتاجی افزود: با وجود اینکه پنج سال از شهر شدن  این روستا میگذرد تغییر قابل تاملی دیده نمیشود و به دلیل عدم خدمات مناسب هیچ فرقی با روستا ندارد و آنچه حاصل این اقدام شده فقط تابلوهایی است که حالا دیگر رنگ و لعاب روزهای اول را هم ندارد.

 

وی بیان داشت: با توجه به مسافت طولانی پیرتاج تا شهر پیرتاج و شهرهای دیگر باید حتما یک پمپ بنزین در این شهر راه اندازی شود تا شهروندان ما برای پیدا کردن چند لیتر بنزین مجبور به جان خریدن خطرات جاده نامناسب نباشند.

 

عدم استقرار نمایندگی ادارات دولتی در شهر پیرتاج

 

یکی دیگر از شهروندان پیرتاج گفت: اگر پیرتاج به شهر تبدیل شده است بس چرا هیچکدام از ادارات شهرستان بیجار به ویژه بانک در اینجا شعبه ای ندارند.

 

وی اضافه کرد: هر چند اینجا شهر است اما مردم آن همانند زندگی روستانشینی مشغول کشاورزی و دامداری هستند و کشاورزان ما برای انجام کارهای بانکی خود باید مبلغی را هزینه کنند و به بیجار بروند.

 

نبود امکانات رفاهی و بهداشتی درمانی مناسب در شهر پیرتاج 

 

یکی دیگر از مشکلاتی که مردم شهر پیرتاج با آن رو به رو هستند نبود پزشک ثابت در مرکز بهداشتی درمانی است که موجب پیمودن مسافت طولانی برای مراجعه به شهر و مداوا  می شود.

 

نبود یک سالن ورزشی مناسب برای جوانان و عدم آنتن دهی فرستنده های دیجیتال دیگر مشکلات این شهر تازه تاسیس است.

 

 

عدم توجه به گردشگری مذهبی در این شهر

وجود امامزادگان عبدالله، اسماعیل و محمد نقاط قوت شهر پیرتاج است که توجه به آن موجب رونق گردشگری در این شهر و ایجاد اشتغال برای جوانان خواهد شد.

 

هر ساله در ایام خاص این امامزاده محل زائرانی از شهرهای اطراف استان کردستان و استان های همجوار است که ایجاد امکانات رفاهی مناسب در آن موجب توسعه شهر پیرتاج می شود.

 

هر چند مشکلات شهر پیرتاج خیلی بیشتر از این مطالبی است که در این گزارش قید شده است اما امیدواریم که تبدیل بی ضابطه روستاها به شهر قبل از ایجاد زیر ساخت های اساس و حیاتی در این مناطق که مشکلاتی را فرا روی مردم و مسئولان این شهرها قرار داده پایان یابد.

 

انتهای پیام/

دوشنبه 17 دی 1397 | 11:28

کد خبر : 31926

منتشر کننده : ط ج/bj

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

باقی مانده مهلت برجامی ایران به اروپا

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید