کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

تنها 10 درصد از اراضی شهرستان بانه قابل کشت است / رسمی شدن مرز سیرانبند مطالبه عمومی مردم

شهرستان بانه ، مراودات مرزی ، مرز سیرانبند ، واردات و صادرات ، فرماندار ، کشور عراق، وشعیت معیشت

فرماندار بانه گفت: بنا به وضعیت خاص منطقه 90 درصد زمین های سطح شهرستان بانه غیر قابل کشت است و از پیامد های اصلی این مساله میتوان به وابستگی زیاد مردم به مرز برای امرار معاش نام برد و با توجه به معضل معیشتی بوجود آمده در منطقه ، رسمی شدن بازارچه سیرانبند و مراودات مرزی مطالبه عمومی مردم شده است.

به گزارش کُردتودی، محمد فلاحی در نشست با فعالان اقتصادی و صادرکنندگان شهرستان بانه با اشاره به مزایای بازگشایی و رسمی شدن مرز سیرانبند بانه افزود : امنیت پایدار منطقه ،  کاهش قاچاق، توسعه تجارت شهرستان و استان، توسعه گردشگری و افزایش اشتغال، از جمله پیامدهای مثبت رسمی شدن این مرز است .

 

وی با اشاره به وضعیت نامناسب زمین های منطقه از لحاظ کشاورزی تصریح کرد: 90 درصد مساحت شهرستان بانه را جنگل ها و مراتع تشکیل داده و تنها 10 درصد وسعت این شهرستان قابل استفاده در زمینه کشاورزی و باغداری است؛ از این رواقتصاد و اشتغال مردم وابستگی خاصی به مراودات مرزی پیدا کرده است .

 

فرماندار بانه بیان کرد : حجم صادرات از بازارچه سیرانبند بانه رشد چشم گیری داشته است به گونه ای که حجم صادرات در این مرز در 3 ماه گذشته به اندازه 3 سال اخیر بوده و از طرفی وجود تجار و بازرگانان با سابقه و فعال  نقاط قوت تجارت در منطقه است و می تواند ظرفیت های مناسبی برای رسمی شدن مرز سیرانبند بانه باشد.

 

این مقام مسئول اظهار کرد : شهرستان بانه با 5 درصد رشد جمعیت بیشترین رشد را در استان کردستان داراست و در عین حال به دلیل فراهم نبودن زیرساخت های اشتغال به طور کامل، بسته شدن مرزها، تکمیل شدن ظرفیت شهرک صنعتی بانه، نوسانات اخیر نرخ ارز و وابستگی غالب زندگی و معیشت مردم به مرز، با دشواری هایی روبرو هستیم، رسمی شدن مرز سیرانبند و رونق اقتصادی ناشی از آن، می تواند گامی اساسی برای بهبود وضعیت اشتغال و به تبع آن ارتقای معیشت مردم و همچنین افزایش تولید و رونق اقتصادی منطقه باشد.

 

در این نشست تجار و بازاریان شهرستان بانه با اشاره به مشکلات حال حاضر در زمینه مراودات مرزی خاطر نشان کردند : احداث سالن مسافری و فضاهای رفاهی در بازارچه سیرانبند بسیار مهم و ضروری است و همچنین با ارتقای فعالیت های اقتصادی در این مرز تأمین انبارهای بزرگ با قابلیت ورود و خروج کالا، ایمنی بار و استاندارد کالاها و صدور گواهی تأیید کیفیت کالاهای صادراتی از جمله  این محدویت هاست که امیدوارم که به زودی مرتفع گردد.

 

در پایان این جلسه مدیرکل دفتر آسیایی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به  تشکیل کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و عراق تا پایان امسال افزود  : در قالب این نشست، همکاری های استانی در دستور کار این کمیسیون قرار می گیرد.

 

انتهای پیام /m.r

دوشنبه 17 دی 1397 | 01:34

کد خبر : 31923

منتشر کننده : ن آ/ar

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید