کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

کردتودی گزارش می دهد؛

نبود زیر ساخت های فرهنگی مانع کار هنرمندان بیجار نشد/ بهره گیری از خرده نمایش های سنتی بیجاری در نمایش شاره دوور

گروه نمایش چرکنویس، نمایش شاره دوور ، غلامرضا همتیان، بیجار

اجرای نمایش شاره دوور با بهره گیری از خرده نمایش های سنتی بیجاری از کارهای موفق گروه تئاتر چرکنویس به کارگردانی غلامرضا همتیان است که با استقبال گرم مردم مواجه شد.

به گزارش کُردتودی، هنرمندانی که نبود زیر ساخت مناسب فرهنگی هم نتوانست مانع راه آنها شود و  با تلاش و پشتکار خود با خلق آثار هنری فاخر برای زنده ماندن دیار گروس در عرصه استانی و ملی خوش درخشیدند.

 

گروه نمایش چرکنویس یکی از گروه های هنری فعال بیجار گروس در چند سال اخیر است که با توجه به کمبود امکانات با خلق آثار هنری مانند "اپراتور نوع چهارم"، "پرونده ناتمام" ،" گرگنامه"، "بید ینجلی "، "پستو" و " تنها"  توانست عناوین برتر منطقه ای ، استانیف کشوری و نیز بین المللی را به خود اختصاص دهد.

 

از ابتدای آذر امسال شاهد اجرای کاری تازه به نام "شاره دوور" از گروه چرکنویس به کارگردانی غلامرضا همتیان بودیم که با استقبال خوب شهروندان بیجاری رو به رو شد.

 

در آخرین روز اجرای این نمایش در پلاتوی نمایش امیرنظام گروسی با این چهره هنری بیجار به گفتگو نشسته ایم که در ادامه می خوانید.

 

لطفا خودتان را برای خوانندگان ما بیشتر معرفی بفرمایید و اینکه فعالیت هنریتان را از چه زمانی آغاز کردید؟

 

غلامرضا همتیان هستم متولد 1347 بیجار ،کارشناسی هنرهای نمایشی از دانشگاه تهران و از سال 70 فعالیتهای تئاتری خود را شروع کردم و از همان زمان در برخی جشنواره های استانی کردستان به عنوان نویسنده و کارگردان شرکت داشته ام  و به عنوان نویسنده با استانهای همدان و زنجان نیز همکاری کرده، همچنین تعدادی نمایش در جشنواره های دانشجویی و نمایش عروسکی ارائه داده ام.

 

 

 

وضعیت هنر و هنرمندان را در شهرستان بیجار چگونه ارزیابی می کنید؟

در جواب این سوال باید به سه بخش اشاره کرد، بخش اول مربوط به خود هنرمندان است که باید اعتراف کرد در هر زمینه ای از هنر که فعالیت داشته اند آنرا به سرانجام رسانده اند  با یک جستجوی ساده می توان در زمینه های نمایشی ، سینما ، عکاسی ، و ... بزرگانی را در سطح ایران و جهان پیدا کرد که یا الان در بیجار زندگی می  کنند یا ریشه در بیجار دارند .

 

اما بخش دوم که مربوط به ادارات و متولیان فرهنگ و هنر در بیجار می باشد که حمایت هایشان در حد و حدود همان شهرستان کوچک مانده است ، زیرا آنچه در تهران که مرکز اصلی است بنام حمایت انجام می شود ، در مرکز استان به شدت کاهش می یابد و به شهرستانها که می رسد دیگر در سطح کلام باقی می ماند و هنرمند در بیجار یاد گرفته که خود حامی خود باشد و تنها به تشویق های لفظی متولیان دل خوش کند . که البته سپاسگزار آن نیز هست .

 

بخش سوم مردم هستند که حمایتشان وصف ناشدنی است و بیجاری ها هنر را می شناسند و قدردانیشان دلگرمی هنرمندان است .

 

در خصوص نمایش نامه شاره دوور برایمان بگویید؟

این نمایش در راستای برنامه های نمایشی گروه خوبم ، بعد از نمایش "ئه وانگه ل "که کاملا سنتی و کلام محور بود ، شاره دوور به تئاتر نزدیکتر شده ایم . قصه ی اصلی برگرفته از فرهنگ مسلط بر قصه های ایرانی است ، در اغلب قصه های ما ، منتظرند مرد جوانی سوار بر اسب سفید برسد ، مشکلی را حل کند و جایزه ی او همواره دختر شاه بوده است ! در شاره دوور این فرهنگ را به نقد گذاشته ایم .

 

 در این قصه ، دختری جوان ، هنرمند و نو گرا که نمایشهایش شبیه نمایشهای پدرش نیست ، به دنبال موفقیت به شاره دوور می رود که کنایه از هر شهر بزرگی است . او در آنجا بر هنر خود پافشاری می کند ، هرچند قوانین آن شهر برخلاف او باشد در نهایت بزرگترین مشکل را حل کرده اما در دادن جایزه ، زن بودن او مورد عنایت قرار  نمی گیرد، مردان هر یک به نحوی به مراد خود می رسند اما آن دختر در تنهایی خود با هنرش باقی می ماند . در این نمایش از خرده نمایشهای سنتی بیجار بهره برده ایم تا یادی  هم باشد از فعالان آن خرده نمایشها که در دنیای سرشار از مجاز و تلویزیون و ... از یاد رفته اند.

 

 

 

استقبال شهروندان بیجاری از نمایش شاردور چگونه بود ؟

می  توان به قاطعیت گفت که شهروندان عزیز بیجاری با نمایش آشنایی دارند و مخاطبین بسیار خوبی هستند، شاید در هیچ شهری نتوان به این تعداد اجرا رسید . هر نمایشی که حرفی از جنس خود مردم داشته باشد ، مخاطب نیز پیدا می کند .

 

در این سالها با نمایش های کوردی که به صحنه برده ایم ، استقبالی که از مردم دیده ایم بسیار عالی و در خور تحسین بوده است ،  بازخورد آن را می توان در حرفها و نقدهای همین مردم دید تا جایی که تعداد زیادی از مردم خوب بیجار ، چند بار به تماشای نمایش شاره دوور آمده اند و نقد کرده اند . سپاسگزارشان هستیم .

 

 

تا کنون موفق به اجرای چند کار هنری شده آید، آیا بغیر از بیجار در جای دیگر هم اجرا داشته آید؟

برخی از نمایشهایی که از سال 70 به صحنه برده ام عبارتند از نمایشهای :یدی ، شبزده، مهتاب نشینها ، گجستگاه ، سناریو ، محله ی مردخونه، آرش بهرام بیضایی ، پیراهن هزار یوسف و تعدادی زیادی دیگر نمایش که از ذکر انها وقت طولانی می خواهد.

نمایشهای یدی ، گجستگاه ، سناریو ،محله و مرد خونه برگزیده مقام اول جشنواره استان کردستان بوده اند.

 

در زمینه نمایش کوردی از دوره چهاردهم جشنواره تئاتر کوردی سقز شرکت کرده ام با نمایش های ، ئوانگه ل که  برگزیده بخش مسابقه و اجرا در جشنواره تئاتر فجر تهران شد و شاره دوور  برگزیده تئاتر مردمی برای اجرا در شهرستانهای دیگر شده است از کارهای مهم بنده است.

 

 

برخورد مسئولان فرهنگی شهرستان و استان با مقوله تئاتر چگونه است ؟

در استان کردستان تعداد زیادی جشنواره نمایش در سال برگذار میشود‌ که جشنواره کوردی سقز و خیابانی مریوان بین المللی هستند این خود نشانگر فعالیت هنری در استان است، بیشتر مسولان فرهنگی تا جایی که در توانشان بوده مشوق هنرمندانند . امیدواریم این توانمندی ها بیشتر و بهتر شود.

 

لازم به ذکر است نمایش شار دوررر از اول آذر تا 14 دی ماه در سانس های مختلف با استقبال گرم مردم در پلاتوی نمایش مجتمع امیر نظام گروسی بیجار اجرا شد.

ما هم برای هنرمند عزیز و گروه موفق نمایش چرکنویس آرزوی موفقیت روز افزودن داریم.

 

 

انتهای پیام/m.r

یکشنبه 16 دی 1397 | 13:00

کد خبر : 31920

منتشر کننده : ط ج/bj

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

باقی مانده مهلت برجامی ایران به اروپا

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید