کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

امامان جمعه کردستان عنوان کردند:

مسلمانان همواره مواظب توطئه منافقان باشند/ترویج معروفات زمینه‌ساز سلامت فردی و اجتماعی است

امامان جمعه ، کردستان، نماز جمعه

امام جمعه سنندج گفت: ترویج معروفات زمینه‌ساز سلامت فردی و تامین کننده آینده‌ای روشن و جامعه‌ای سالم است، لذا انتظار می‌رود همه مسلمانان این مهم را مدنظر قرار دهند.

به گزارش کُردتودی،  ماموستا عبدالرحمن خدایی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه این هفته سنندج اظهار کرد: امر به معروف و نهی از منکر وظیفه‌ای همگانی است و باید همه افراد جامعه در این راستا احساس مسئولیت نمایند.

 

وی افزود: ترویج معروفات زمینه‌ساز سلامت فردی و تامین کننده آینده‌ای روشن و جامعه‌ای سالم است، لذا انتظار می‌رود همه مسلمانان این مهم را مدنظر قرار دهند.

 

امام جمعه سنندج در بخشی دیگر از خطبه‌های این هفته به توطئه منافقان اشاره کرد و از مسلمانان خواست که همواره مواظب توطئه‌های منافقان باشند.

 

ماموستا خدایی افزود: کذب در عمل و گفتار، خیانت به عهد و امانات از جمله شاخصه‌های وجودی افراد منافق است.

 

وی خاطرنشان کرد: امانت داری از سرمایه‌های اجتماعی بوده و اعتماد عمومی و استحکام روابط اجتماعی در گرو حفظ امانت داری است.


مسولیت به افرادی واگذار شود که توان اجرای آن را داشته باشند 


حجت الاسلام یعقوب صفری ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه بیجار که با حضور نمازگزاران در حسینیه شهر برگزار شد با دعوت خود و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی ، اظهار داشت: وحدت اسلامی از روشن ترین جلوه های تقوا است.

 

وی با تاکید بر وحدت بین آحاد مردم ، افزود : وحدت رویه ، بصیرت و حضور به موقع مردم عامل پیروزی انقلاب اسلامی ایران است.

 

امام جمعه موقت بیجار با اشاره به پیشروی فضای مجازی در سطح شهرستان ، گفت : فضای مجازی باید کنترل شود و شایسته نیست با آبروی اشخاص در این فضا بازی شود. 

 

حجت الاسلام صفری با اشاره به انتصاب های هفته گذشته در برخی ادارات بیجار ، اعلام کرد : پست و مقام در نظام جمهوری اسلامی ایران موقتی است و آنچه ماندگار است خدمت به خلق خدا و انجام کار جهادی برای رفع مشکلات مردم است. 

 

وی تاکید کرد : در انتصاب مدیران شهرستان باید نهایت دقت بعمل آید و مسئولیت به افرادی واگذار شود که توان اجرای آن را داشته باشند ‌.

 

وقتی نماز برای خدا اقامه می شود انسان احساس رضایت خواهد داشت

 

حجت الاسلام سید روح الله حسینی در خطبه های نماز جمعه قروه با اشاره به ویژگی های اقامه نماز اظهار داشت: نماز وقتی با حضور قلب اقامه شود و حدود آن را مراعات نموده باشد از گناه به دور خواهد شد.

 

وی افزود: ریا تمام زیبایی های نماز را از بین می برد و زیبایی نماز به اخلاص آن است که انسان با قلب خود حضور خود را در برابر پروردگار احساس کند.

 

امام جمعه موقت قروه خاطر نشان کرد: وقتی نماز برای خدا اقامه می شود انسان احساس رضایت خواهد داشت و آرامش می یابد.

 

حسینی بیان داشت: انسان باید در تلاش باشد تا در مناجات با خدا رغبت ایجاد کند و قرآن بخواند تا آرامش یابد.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود تقوا را ملاک قبولی اعمال دانست و بیان داشت: فرشتگان به حال بندگان مومن و با تقوا غبطه می خورند و این تقوا است که انسان را از دیگر موجودات در سطح برتر و بالاتری قرار می دهد.

 

حسینی به خلق حماسه نهم دی ماه اشاره نمود و افزود: مردم آمدند و با ولایت نجدید پیمان دوباره داشتند و بیان کردند که اجازه نمی دهند دشمن به انقلاب و به ولایت تعدی نماید.


به گفته وی؛ مردم آمدند تا از ارزش های انقلاب اسلامی دفاع کنند و نشان دهند که پای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایستاده اند.

 


خانواده رکن اصلی ترویج فرهنگ حجاب است


ماموستا یدالله محمدی ظهر امروز درخطبه های نماز جمعه درمسجد جامع دهگلان با تاکید بر رعایت حجاب گفت:ضرورت حجاب در بین انسانها چه زن وچه مرد رعایت حدود شرع بوده ودرو آیات متعدد قرآن به  این مسئله اشاره شده است.


ماموستا محمدی با اشاره به ضرورت گسترش حجاب و عفاف در جامعه افزود: خانواده رکن اصلی و اساسی ترویج فرهنگ حجاب و عفاف است  واگر خانواده ها به شئونات اسلامی و فرهنگ های دینی از قبیل فرهنگ حجاب و عفاف توجه داشته باشند این فرهنگ می تواند در جامعه بخوبی نهادینه شود.


امام جمعه دهگلان گفت: در دین اسلام تأکید وشفارش زیادی درمورد حجاب شده است زیرا ازحجاب به عنوان عاملی در مصونیت حقیقی جامعه یاد می شود. 


وی درادامه افزود: گرفتاری‌ که امروز دنیای غرب و جامعه بشری به آن دچار شده است ناشی از بی‌توجهی به خواست و مطالبه فطرت بشری است چرا که فطرت بیدار بشری گناه و معصیت را ناپسند اما رعایت حدود و حریم الهی را زیبا و در خور توجه معرفی می‌کند.


وی افزود: باید به این نکته اشاره کرد که حجاب آنگونه که قرآن کریم مطرح کرده، موجب تحکیم خانواده، عزت زن و سلامت جامعه بوده  وخانواده رکن اصلی واساسی ترویج فرهنگ حجاب وعفاف درجامعه است .

 


جوامع اسلامی بدون امربه معروف و نهی از منکر محکوم به نابودی است


ماموستا حیدری امام جمعه بانه با اشاره به اهمیت امر به معروف در دین اسلام تاکید کرد : دین مقدس اسلام جامعه را به هر مصلحت و کار نیکی فرمان داده و از هر مفسده و کار زشتی نهی فرموده است و تأکیدات و ترغیبات زیادی نسبت به امر به معروف و نهی از منکر دارد و آن را وظیفه همگان می داند.

 


وی تشریح کرد :  خداوند  در قرآن کریم همواره با اشاره به این مساله که  امر به معروف و نهی از منکر در ردیف و راستای  نماز و روزه و حج و جهاد قرار دارد و به سهولت میتوان دریافت که این فریضه  در جوامع اسلامی تا چه انداره حیاتی است.

 

امام جمعه بانه افزود : امر به معروف و نهی از منکر  وظیفه هر فرد مسلمان است و کوتاهی در این مساله بدون شک موجب انحراف و نابودی جوامع اسلامی است.

 

در ادامه ماموستا حیدری گفت :  امر به معروف باید دلسوزانه و بدون دخالت غرض شخصی و باهدف اصلاح جامعه از زشتی ها و انحرافات فردی مطرح شود.

 

امام جمعه بانه بیان کرد : در دین مبین اسلام دونوع واجب وجود دارد یکی عینی و دیگری کفایی است و امربه معروف و نهی از منکر واجب کفایی است  یعنی در جمع وقتی انحرافاتی مشاهده می شود فقط  یک نفر تذکر دهد کافی است .

 

وی ادامه داد : وظیفه فردی که به انحراف کشیده شده دربرابر امران به معروف وناهیان از منکر اینست که  خود را اصلاح و دیگر مرکتب گناه و انحراف نگردد و در نهایت از طرف تشکر کند به این دلیل که  از راه منحرف برگشته و راهنمایی شده است.

 

در پایان امام جمعه بانه یادآورشد:  که تا این جهان سرپا باشد باید امر به معروف و نهی از منکر تحت هرشرایطی  توسط مسلمانان در جامعه اجرا شود و اگر این فریضه  فراموش شود همه امورات دین مختل می شود و آن جوامع دیگر جامعه دینی و اسلامی نیست.

 

انتهای پیام/m.r

جمعه 14 دی 1397 | 13:25

کد خبر : 31897

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

باقی مانده مهلت برجامی ایران به اروپا

ADS

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید