کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

اقدامات قرارگاه پیشرفت و آبادانی بیجار:

طرح های قرارگاه پیشرفت و آبادانی بیجار چراغ راه روستائیان برای جلوگیری از مهاجرت

قرارگاه پیشرفت و آبادانی، بیجار، روستاهای هدف، رفع محرومیت

اجرای 75 طرح محرومیت زدایی توسط قرارگاه پیشرفت و آبادانی در 40 روستای بیجار چراغ روشنی برای جلوگیری از مهاجرت در این روستاها شده است.

به گزارش کُردتودی، محروم و محرومیت دو واژه مانوس شده با روستاهای دور افتاده بیجار هستند، روستاهای که روزگاری از رونق خاصی برخوردار بود ، اما به دلیل بی توجهی برخی مسئولان هر روز خالی تر از روز گذشته می شود.

 

مهاجرت و رشد منفی جمعیت دیگر بازیگران اصلی نمایش عدم پیشرفت در شهرستان بیجار هستند که کارگردان اصلی آن مسئولانی هستند که از مدیریت فقط پشت میز نشینی عاید آنها شده است.

 

بعد از گذشت 40  سال از عمر انقلاب، عدم پیشرفت و آبادانی روستاها همیشه مایه نگرانی رهبر معظم انقلاب بوده است و مصداق بارز آن فرمایش تاریخی معظم له در جمع مردم شهرستان بیجار در 28 اردیبهشت سال 88 بود که فرمودند بمانید و بیجار را آباد کنید ، از این رو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تشکیل قرارگاه پیشرفت و آبادانی در روستاهای بیجار برنامه خود را آغاز کرد.

 

برای آشنایی بیشتر با برنامه های قرارگاه پیشرفت و آبادانی با مسئول قرارگاه به گفتگو نشسته ایم که در ادامه می خوانید.

 

 

محرومیت زدایی در 40 روستای بیجار


سید حسین محمودی در گفتگو با خبرنگار ما با بیان اینکه شهرستان بیجار وسیعترین شهر استان کردستان است ، افزود: پراکندگی روستاهای آن موجب بروز مشکلاتی از جمله مهاجرت و خالی شدن روستاها شده است.

 

وی گفت: یکی از اقدمات مهم سپاه بیت المقدس در بیجار با توجه به محرومیت و مظلومیت شهرستان ایجاد قرارگاه پیشرفت و آبادانی است.

 

مسئول قرارگاه پیشرفت و آبادانی از تشکیل کارگروه عمران و آبادانی، فرهنگی اجتماعی ، سلامت ، تعلیم و تربیت و اقتصاد و معیشت جهت برنامه ریزی و پیشرفت کار در این مجموعه خبر داد.

 

به گفته محمودی ، جاده سازی، پل سازی، ساخت خانه عالم، ایجاد غسالخانه ، ساخت خانه محروم و آبرسانی و حفر چاه ، ایجاد دکل مخابراتی بین راهی ،برگزاری کارگاه های سبک زندگی ایرانی اسلامی از مهمترین فعالیت های قرارگاه پیشرفت و آبادانی در 40 روستای سیاه منصور، سیلتان آغبلاغ طغامین و حومه است.

 

وی با بیان اینکه نبود آب آشامیدنی و جاده مناسب مهمترین مشکل روستاهای هدف طرح های قرارگاه پیشرفت و آبادانی است ، از حفر 4  حلقه چاه آب در روستاهای بخش سیاه منصور و آغبلاغ طغامین خبر داد.

 

مسئول قرارگاه پیشرفت و آبادانی بیجار گفت: ترک تحصیل دانش آموزان به دلیل نبود امکانات و مسائل فرهنگی در این روستاها یکی دیگر از معضلاتی است که در این بخش ها وجود دارد ، اما با فعالیت جهادگران در این روستاها خوشبختانه در سال تحصیلی 97  هیچ دانش آموز ترک تحصیل کرده نداریم.

 

محمودی تصریح کرد: احداث ایستگاه سرچاه ، خط انتقال آب ، تجهیز ایستگاه های سرچاهی و انتقال برق از اقدامات حفر یک چاه در روستاهای بیجار است که در برخی روستاها به علت نبود امکانات و بی توجهی برخی مسئولان کار روی زمین مانده بود که قرارگاه پیشرفت و آبادانی در طول هفت ماه موفق به انجام آن در این روستاها شد.

 

جا به جایی دو روستا در بخش سیاه منصور و آغبلاغ طغامین


مسئول قرارگاه پیشرفت و آبادانی از جا به جایی روستای قورت دره و علیسرخ در دو بخش محروم شهرستان بیجار توسط قرارگاه پیشرفت و آبادانی خبر داد و بیان داشت: روستای قورت دره یکی از روستاهای صعب العبور بخش آغبلاغ طغامین است که با شروع بارش رفت و آمد در این روستا مسدود می شود و 37 خانوار ساکن آن برای تامین مایحتاج خود نیز با مشکل رو به رو بودند.

 

وی تصریح کرد: جهادگران قرارگاه پیشرفت و آبادانی در راستای محرومیت زدایی و با یک اقدام جهادی اقدام به ساخت واحد مسکونی برای این 37 خانوار در یک مکان دیگر شد که به دلیل آماده نشدن محل نگهداری احشام انتقال این روستا به بهار 98 موکول شده است.

 

محمودی ادامه داد: ایجاد فاضلاب روستایی ، ساخت منبع آب ، احداث جاده بین مزارع، زیر سازی جاده سلطان آباد چطاق به عربشاه از دیگر اقدامات قرارگاه پیشرفت و آبادانی در راستای رفع محرومیت در روستاهای هدف است.

 

مهاجرت معکوس هدف اصلی قرارگاه پیشرفت و آبادانی در روستاهای بیجار است


مسئول قرارگاه پیشرفت و آبادانی اضافه کرد: نبود آب ، جاده و شغل مناسب برای گذراندن زندگی مهمترین عامل مهاجرت روستائیان بیجار به شهر شده است.

 

وی گفت: روزگاری روستاهای بیجار تولید کننده تمام مواد اصلی شهر بودند و از این طریق امرار معاش می کردند ، اما در حال حاضر با توجه به ماشینی شدن زندگی ، خود روستائیان مواد اولیه زندگیشان را از شهر تامین می کنند.

 

محمودی خاطر نشان کرد: برگزاری کلاس های زنبور داری، دامپروری و صنایع دستی برای بانوان و اعطای تسهیلات در راستای مهاجرت معکوس از دیگر اقدامات قرارگاه پیشرفت و آبادانی در روستاهای هدف است.

 

به گفته محمودی : ساخت خانه عالم و استقرار 4 روحانی در روستاهای که بیشترین جمعیت را دارد، تشکیل هسته های جهادی ، توزیع بسته های معیشتی برای افراد محروم، برگزاری مسابقات فرهنگی و هنری، برگزاری کارگاه آسیب شناسی ازدواج و طلاق و پاکسازی محوطه قبرستان ها از مهم ترین اقدامات کارگروه فرهنگی و اجتماعی قرارگاه پیشرفت و آبادانی در روستاهای بیجار است.

 

استفاده بهینه از ظرفیت موجود روستا برای اشتغالزایی


وی در قسمت دیگری از سخنان خود با اشاره به ظرفیت های خدادای مانند گیاهان داروئی در برخی روستاها گفت: آموزش لازم جهت استفاده از گیاهان داروئی در راستای سبک زندگی ایرانی اسلامی از دیگر اقدامات فرهنگی قرارگاه در روستاها است.

 

محمودی از اختصاص تسهیلات به کمک بنیاد برکت به روستائیان متقاضی دامداری در روستاهای شریف کندی و خوشمقام بعنوان پر جمعیت ترین روستاهای هدف توسط قرارگاه پیشرفت و آبادانی خبر داد.

 

مسئول قرارگاه پیشرفت و آبادانی بیجار بیان داشت: با ایجاد نقشه جا به جایی روستای علیسرخ تا کنون 14 خانوار که ساکن شهرهای بزرگ هستند با ساخت واحدهای مسکونی به کمک قرارگاه پیشرفت و آبادانی اقدام به مهاجرت معکوس کرده اند.

 

وی از افتتاح 75 طرح قرارگاه پیشرفت و آبادانی همزمان با دهه فجر با حضور فرمانده سپاه بیت المقدس خبر داد.

 

انتهای پیام/h.e

پنجشنبه 13 دی 1397 | 11:44

کد خبر : 31894

منتشر کننده : ط ج/bj

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

باقی مانده مهلت برجامی ایران به اروپا

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید