کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

گزارش؛

میراث ماندگار درون خاک های بیجار جان می دهند/ احیای قنات های بیجار نیازمند توجه ویژه مسئولان است

قنات ، احیای قنات های بیجار، گردشگری، بیجار

قنات ها بعنوان میراث ماندگار بیجار گروس که دست ساخته بشر هستند بعلت بی توجهی در درون خاک ها جان می دهند.

به گزارش کُردتودی،آب از دیرباز مهمترین عامل توسعه در جهان  بوده است و در این میان استخراج آب های زیر زمینی به صورت قنات ، به عنوان یکی از پدیده های شگفت انگیز دست ساخته انسان ، توجه بسیاری از مورخان و پژوهشگران خارجی را به خود جلب کرده است.

 

قنات، میراث ماندگار پنهان درون خاک و یکی از گنجینه های علمی و فرهنگی هر منطقه محسوب می شود و در واقع قنات ها از مهم ترین بناهای زاد بومی ایران و ماحصل فرهنگ و هنر ایرانی در طی نسل به وجود آمده است.

 

به طور کلی در گذشته قنات ها در مناطق خشک و کوهستانی ارزش حیاتی داشت به صورتی که علاوه بر تامین آب کشاورزی ، آب شرب شهر نیز از طریق قنات ها تامین می شد، می توان گفت استفاده از قنات تنها منبع مطمئن جهت تامین آب سالم شهرها و روستاها و آبیاری مزارع و درختان در برخی شهرهای کشور بوده است.

 

شهرستان بیجار از شهرهای قدیمی کشور که در غرب و یکی از شهرهای اولیه استان کردستان است که وجود تعداد زیاد قنات ها در خود شهر بیجار و روستاهای آن حکایت از قدمت تاریخی آن دارد.

 

 

قنات ها مهمترین سند هویت بیجار گروس است

 

انجمن پاکبانان طبیعت بیجار گروس یکی از تشکل های مردمی شهرستان بیجار است که به طور رسمی فعالیت خود را از دو سال قبل با هدف رعایت حقوق محیط زیست و مسائل شهروندی آغاز کرده  و یکی از مهمترین فعالیت های آنها پیگیری احیای قنات های شهر بیجار است.

 

قربانی با حضور در دفتر سایت بیجار بام ایران در گفتگو با خبرنگار ما هدف از تشکیل این انجمن را حفظ و نگهداری از منابع طبیعی محیط زیست و آموزش به مردم در راستای این موهبت های خداوندی اعلام کرد.

 

وی با بیان اینکه انجمن پاکبانان بیجار گروس بدون هیچ گرایش سیاسی و حزبی و به صورت داوطلبانه در حال انجام فعالیت است ، افزود: یکی از فعالیت های اخیر این انجمن پیگری احیای قنات های شهر بیجار است.

 

مدیر انجمن پاکبانان طبیعت گروس با تاکید بر اینکه قنات مهمترین سند هویت بیجار گروس است ، گفت: قنات های شهر بیجار با توجه به موقعیت جغرافیایی و شرایط ویژه طبیعی در بین 3 تنگه برجگه، حلوایی و تخت قرار گرفته است.

 

قربانی ادامه داد: با توجه به آثار و مستندات موجود، برخی آثار باستانی در شهرستان بیجار قدمت آنها به چند هزار سال قبل می رسد و مصداق بارز آن کتیبه قمچقای یا آثار تایخی داخل شهر است.

 

وی تصریح کرد: قنات های این شهر که دست ساخته بشر است مصداق بارز تاریخی بودن بیجار از گذشته های دور تا کنون است.

 

مدیر انجمن پاکبانان بیجار گروس با بیان اینکه توجه به موضوع گردشگری یکی از مصداق های بارز توسعه پایدار در هر شهرستان است ، گفت: احیای قنات ها در شهرستان بیجار یکی از راه های درآمد زائی پایدار جهت توسعه اقتصادی در شهر است که باید مورد توجه مسئولان قرار بگیرد.

 

 

چهار قنات شهر بیجار نیازمند احیای مجدد است

 

قربانی در ادامه سخنان خود به بیان مشخصات مهمترین قنات های بیجار پرداخت و گفت: با توجه به مطالعات انجام شده شهر بیجار دارای یک شبکه گسترده از قنات ها است که بعلت بی تدبیری برخی مسئولان بلا استفاده مانده است.

 

وی گفت: قنات چشمه آشور در مسیر دامنه کوه نقاره کوب یکی از قنات های قدیمی این شهر است که از زمان های گذشته آب مسجدهای امیرالمومنین(ع) و سیدالشهدا(ع) که از مساجد قدیمی این شهر است را تامین و پس از گذشت از آنجا به داخل رودخانه یهودیان ریخته و سپس به مسیر یارمجه هدایت می شد .

 

به گفته مدیر انجمن پاکبانان طبیعت بیجار گروس ، دومین قنات بیجار از کوه های بادامستان سرچشمه می گرفت و مادر چاه های آن در محدوده مسجد ولیعصر فعلی قرار گرفته و به پشت آموزش و پرورش و بیمارستان قدیم ختم می شود که از گذشته آب شرب این قسمت شهر را تامین می کرد.

 

قربانی خاطر نشان کرد: سومین قنات بیجار ، قنات پایین حلوایی است که به منطقه باغچه چال منتهی می شود و پس از عبور از کاخ گلستان یا همان اداره میراث فرهنگی فعلی عبور و به مسجد جامع وارد می شود.

 

این شهروند بیجاری تصریح کرد: قنات علیرضا خان گروسی مهمترین قنات بیجار گروس است که دارای سه رشته طولانی می باشد که در مسیر این قنات آثار باستانی مانند آسیاب کاناصر قرار گرفته است.

 

وی افزود: یک رشته از قنات بزرگ علیرضا خان گروسی بعلت حفاری غیر کارشناسی توسط شهرداری و اداره آب فاضلاب شهری جهت احداث دیوار رودخانه سراب در سال 1377 مسدود شده است که احیای مجدد آن نیازمند تدبیر ویژه مسئولان است.

 

مدیر انجمن پاکبانان بیجار گروس ادامه داد: بعلت مسدود شدن یک رشته از قنات علیرضا خان گروسی آب آن تغییر مسیر داده و در این برهه از زمان که به گفته برخی کارشناسان با بحران آب و خشکسالی رو به رو هستیم با فاضلاب قاطی شده و به رودخانه تازه آباد ریخته می شود.

 

 

قنات ها مهمترین جاذبه گردشگری بیجار گروس

 

قربانی در قسمت دیگری از سخنان خود به فواید احیای قنات اشاره کرد و بیان داشت: احیای مجدد قنات موجب استفاده از آب آنها در زمان کم آبی در شهرستان خواهد شد.

 

وی اضافه کرد: یکی از آثار باستانی در مسیر قنات علیرضا خان ، آسیاب آبی مشهور به کاناصر است که احیای مجدد آن نقش موثری در جذب گردشگر و توریست به این منطقه دارد.

 

مدیر انجمن پاکبانان بیجار گروس با تاکید بر اینکه قنات ها شناسنامه تاریخی هر شهری هستند ، گفت: احیای مجدد قنات های بیجار بهترین سند برای بیان قدمت این شهرستان و معرفی به آیندگان است.

 

 

کار بدون مطالعات کارشناسی خروجی ندارد

 

قربانی با اشاره به تشکیل جلساتی با حضور فرمانداری، جهاد کشاورزی، شهرداری و آب فاضلاب شهری برای احیای مجدد قنات گفت: درست است جلساتی برگزار شده است اما باید مسئولان به این نکته اشاره کنند که کار بدون مطالعات کارشناسی شده هیچ خروجی ندارد و وقت تلف کردن است.

 

وی با تاکید بر اینکه شهر خوب ساختنی است نه یافتنی ، بیان داشت: امیدواریم با همکاری مسئولان و دیگر انجمن ها بتوانیم در احیای مجدد قنات نقش موثری داشته باشیم.

 

 

 110 میلیون تومان برای لایه روبی دو قنات بیجار هزینه شده است

 

مدیر جهاد کشاورزی بیجار نیز در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: طبق اطلاعاتی که اداره آبفای بیجار در اختیار ما گذاشته است در کل شهرستان بیجار 51 قنات پروانه دار ثبت شده است ، اما طبق بازدیدهای میدانی ما بیش از 100 قنات در کل شهرستان بیجار وجود دارد.

 

وی گفت: شهرستان بیجار دارای 7 هزار و 700 متر قنات است که 5 هزار و 700 متر آن لایه روبی شده است.

 

قمری به میزان برداشت آب از قنات های شهرستان بیجار اشاره کرد و افزود: میزان برداشت آب از قنات های بیجار 2 میلیون متر مکعب است که یک میلیون متر مربع مکعب آن در بخش کشاورزی صرف می شود.

 

وی از عملیات نوکنی، لایه روبی و مرمت 14 قنات در روستاهای بیجار با اعتباری بالغ بر  700 میلیون تومان خبر داد و بیان داشت: لایه روبی، مرمت و نوکنی قنات 4 روستای دیگر نیز در دستور کار قرار دارد.

 

مدیر جهاد کشاورزی بیجار با بیان اینکه 4 قنات مهم در خود شهر بیجار وجود دارد ، گفت: سال گذشته برای لایه روبی و نوکنی قنات چشمه علی شاه و قنات تخت 110 میلیون تومان هزینه شده است.

 

انتهای پیام/a.s

سه شنبه 11 دی 1397 | 10:09

کد خبر : 31870

منتشر کننده : ط ج/bj

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید