کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

درج شایعاتی مبنی بر آلودگی آب شرب شهر سنندج/ ورود فاضلاب روستاهای مجاور به داخل سد قشلاق صحیح نیست

شایعات ، کردستان، آب آلوده

در خصوص ورود فاضلاب روستاهای مجاور به داخل سد قشلاق، باید گفت؛ نگرانی‌ها در این زمینه بی‌مورد است، چراکه حجم فاضلاب این روستاها کمتر از یک لیتر بر ثانیه بوده و غالبا طی مسیر پالایش و یا جذب خاک می‌شوند.

به گزارش کُردتودی، اخیرا در فضای مجازی شایعاتی بی‌اساس مبنی بر آلودگی آب شرب شهر سنندج منتشر شده که در این راستا شرکت آب و فاضلاب شهری کردستان به عنوان متولی آب شرب شهری استان ضمن رد قاطع این شایعات و اعلام تعهد خود به تصفیه و توزیع آب شرب سالم، بهداشتی و منطبق بر استانداردهای ملی به همه مشترکین خود، لازم می‌داند جهت آگاه‌سازی و تنویر اذهان عمومی و تشریح وضعیت کیفیت آب شرب شهر موارد زیر را اعلام نماید:

 

۱- بیش از ۹۰ درصد آب شرب شهر از سد قشلاق(وحدت) تأمین و به مجتمع تصفیه‌خانه سنندج که جزو تصفیه‌خانه‌های به روز و برتر کشور است، جهت تصفیه منتقل می‌شود.

 

۲- در خصوص ورود فاضلاب روستاهای مجاور به داخل سد قشلاق، باید گفت نگرانی‌ها در این زمینه بی‌مورد است، چراکه حجم فاضلاب این روستاها کمتر از یک لیتر بر ثانیه بوده و غالبا طی مسیر پالایش و یا جذب خاک می‌شوند.

 

همچنین در مورد فاضلاب دو "شهرروستای" بزرگ یعنی حسین‌آباد و سراب‌قامیش هم، خوشبختانه تصفیه‌خانه فاضلاب شهر حسین‌آباد با دبی ۴ لیتر بر ثانیه راه‌اندازی و در حال کار می‌باشد و تصفیه‌خانه فاضلاب سراب‌قامیش نیز در دست احداث است، البته با توجه به وجود تصفیه‌خانه آب سنندج که قابلیت تصفیه ۲۰۰ هزار مترمکعب آب در شبانه‌روز را دارا است، طبیعتا در حال حاضر هم هیچ نگرانی خاصی در خصوص فاضلاب این مناطق وجود نخواهد داشت.

۳- در خصوص وجود نیترات در آب نیز باید دانست که بسیاری از مواد غذایی حاوی این ماده هستند، طبق استاندارد سازمان بهداشت جهانی میزان استاندارد نیترات در آب آشامیدنی حداکثر ۵۰ میلی‌گرم در لیتر مجاز می باشد که این میزان در آب شرب شهر سنندج کمتر از ۴ میلی‌گرم در لیتر است.

 

۴- آزمایشگاه مرکزی شرکت آبفا کردستان جزو مجهزترین و از آزمایشگاه‌های مرجع در سطح کشور است که گواهی‌نامه‌های لازم برای اثبات بکارگیری سیستم مدیریت کارآمد و پایدار و نتایج علمی معتبر را دریافت کرده است؛ ضمن آنکه آب شرب سنندج و سایر شهرهای استان به لحاظ شاخص‌های فیزیکی، شیمیایی، میکروبی و بیولوژیکی به صورت مداوم توسط این شرکت، دانشگاه علوم پزشکی و آزمایشگاه‌های مرجع در حال سنجش بوده و نتایج بیانگر مطلوب بودن همه پارامترهای کیفیت آب است.

 

۵- از شهروندان محترم سنندجی درخواست می‌شود به شایعات بی‌پایه و اساس در فضای مجازی توجهی نکنند و اطمینان داشته باشند تمامی مسائل لازم برای سلامت و کیفیت آب شرب این شهر و سایر شهرهای استان کردستان رعایت و لحاظ می‌شود و بدون دغدغه از آب شرب استفاده نمایند.

 

انتهای پیام/m.r

دوشنبه 10 دی 1397 | 11:53

کد خبر : 31863

منتشر کننده : م ر/a

شهروند پاسخ دوشنبه 10 دی 1397 | 12:39

1
3

اما این جوابیه مشخص نکرده که این بوی نامطبوع آب مربوط به چیست و از کجا می آید. این که به برجام ارتباطی ندارد و کار استکبار جهانی هم که نیست. پس گره کار کجاست. ضمنا این جوابیه بطور تلویحی ورود فاضلاب روستاها به داخل سد وحدت که منبع تامین آب شرب شهر سنندج است را تایید می کند.

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

باقی مانده مهلت برجامی ایران به اروپا

ADS

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید