کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

گفتگو؛

بانوی کُردستانی؛ رکورد دار 20 هزار حرکت جلو بازو و از قهرمانان مچ‌اندازی کشور/ با کلمه « شکست » آشنا نيستم

قهرمام نچ اندازی، کردستان، جمیله محمدی

یکی از این بانوان افتخارآفرین “جمیله محمدی” رکورددار 20 هزار حرکت جلو بازو و از قهرمانان مچ‌اندازی کشور است که می گوید؛ می خواهم به عنوان اولین بانوی مسلمان در مچ اندازی به قهرمانی برسم.

به گزارش کُردتودی، تاریخ ورزش کردستان به گونه‌ای زیبا و خواندنی است که هر انسانی را به خواندن و پیگیری آن وا می‌دارد. نام بزرگان ورزش کردستان چه در گود و چه در خارج از آن آنقدر افتخار آمیز است که هر روز دوست داری بیشتر از نام این دلاور مردان و شیرزنان که در راستای رادمردان قرار گرفته‌اند بشنوی.

 


مرد بودن یا زن بودن ملاک نیست و آنچه که امروزه بر تارک ورزش کردستان خودنمایی می‌کند غیرت جوانان این آب و خاک است که نمی‌گذارند نام کردستان از قله افتخارآفرینی بیفتد تا همیشه این نام نیک بر سر زبان‌ها بماند.

 


 این‌بار از دیار پهلوانی‌ها کسی را معرفی خواهیم کرد که یکه و تنها به  پایتخت می‌رود و قدرت مچ‌های خود را به نمایش می‌گذارد تا به همه نشان دهد که قدرت و  پهلوانی تنها در بین مردان خلاصه نمی‌شود بلکه شیرزنان‌کورد هم این غیرت و قدرت را از نیاکانشان به ارث برده و امروزه در دنیای ورزش به جلوه گذاشته‌اند.


اگر تاریخ کردستان را ورق بزنیم بیش از هر جای دیگر به زنانی برمی‌خوریم که در حوزه‌های مختلف فرهنگی، هنری، اجتماعی و ورزشی تاریخ‌ساز و افتخارآفرین بوده‌اند. دلیلی برای اثبات این ادعا هم حضور بانوان دوشادوش مردان در تمام صحنه‌ها است.


یکی از این بانوان افتخارآفرین “جمیله محمدی” رکورددار 20 هزار حرکت جلو بازو و از قهرمانان مچ‌اندازی کشور است.


جمیله محمدی در اولین روز بهار سال 62 در سنندج دیده به جهان گشود. او فرزند ارشد خانواده‌ی 4 فرزنده، همواره نقش الگو برای خواهرها و برادرش داشت؛ رابطه‌ی او با پدر و مادرش بسیار صمیمی بود و همین امر باعث می‌شد تا خانواده‌اش به او اعتماد کامل داشته باشند و علی‌رغم اینکه هیچ یک از اعضای خانواده علاقه و اشتیاقی به ورزش نداشتند اما همواره حامی و پشیبانش درمسیر سخت و پر تلاطم ورزشی بودند و هیچ گاه مانع پیشرفت و ترقی او نشدند.

 


وی از همان خردسالی، کودکی پر جنب و جوش و پر انرژی بود . اولین جرقه‌های تلاش برای تغییر در وجود این بانوی خودساخته آنگونه که خود می‌گوید از روزی آغاز شد که به صورت اتفاقی بنری نصب شده درخیابان که به موضوع رکوردزنی ورزشکاری اشاره کرده بود نظرش را جلب کرد و از همان لحظه تصمیم گرفت رکوردی ثبت کند که هیچ‌کس تا کنون توانایی انجام دادنش را نداشته است؛ به همین منظور تمرینات سخت و طاقت‌فرسای 6 ماهه‌ای را آغاز کرد.

 

در این دوران بدون هیچ یار و یاوری در سخت ترین و طاقت‌فرسا ترین شرایط و بدون هیچ حمایتی تمرین کرد. صبحا ساعت 5 صبح بیدار می‌شد و به صورت مداوم و نفس‌گیر در برف و سرما و بارندگی در باشگاه ودر فضای آزاد تنها و بدون مربی تمرین کرد و حتی از تغذیه مناسب و هرگونه مکمل ورزشی بدلیل وجود مشکلات مالی محروم بود اما اراده و عشق به هدف مانع پیشرفت و ادامه موفقیت این بانوی پرتلاش نشد.

 

سرانجام در سی ام اردیبهشت سال 95 توانست رکورد جلو بازو به مدت ۴ساعت و۳۵ دقیقه را با به ثبت رساندن 20 هزار حرکت جلو بازو با دمبل‌های ۴کیلویی به عنوان اولین بانوی ایرانی که بنیان گذار این کار بود را در تهران در مجموعه ورزشی یاس به ثبت برساند و درسایه تمام زحمات و تلاشهای شبانه روزی اش بنشیند.

 


با وجود اینکه جمیله محمدی در فضا و کانونی پرورش یافت که اطرافیانش کوچترین حمایت فکری و انگیزشی را جهت پیشرفت اهدافش به او نداشتند و از کمترین امکانات استفاده میکرد اما عزم و اراده ی راسخش همواره یار و یاور و تشویق گر او بود.

 


جمیله محمدی با تمام سختی‌ها و مشکلات دست و پنجه نرم کرد و از دورانی که نوجوانی دبیرستانی بود تا کنون همزمان با تمامی موفقیت‌ها و مشغله‌هایش کار کرده و کسب درآمد نموده است که همین امر متاسفانه باعث شد که نتواند پس اخذ دیپلم ادامه تحصیل دهد و تحصیلات دانشگاهی و عالیه کسب نماید.
وی همچنان در جهت رسیدن به اهداف و آرمان‌هایش درحال تلاش و تکاپو بوده واز هیچ کوششی فروگزار ننموده است. بطوری که درخواست رکوردهای دیگری همچون 24 ساعت با سرعت متوسط 6 تا 7 کیلومتر با تردمیل و 50 ساعت دوچرخه را داشته که با توجه به عدم امکانات، مورد موافقت مسئولین واقع نشده است. در حال حاضر وی باز بدون مربی و امکانات در حال آماده نمودن خود جهت دست‌یابی به یک رکورد جهانی است. لازم به ذکر است نام این بانوی کورد در کتاب رکورد داران ملی که از سوی اداره ثبت رکوردداران ایران در حال تدوین است آمده است و نام و رکورد بانو جمیله محمدی در آن به ثبت رسیده است.

 

 

تاریخ ورزش کردستان به گونه‌ای زیبا و خواندنی است که هر انسانی را به خواندن و پیگیری آن وا می‌دارد. نام بزرگان ورزش کردستان چه در گود و چه در خارج از آن آنقدر افتخار آمیز است که هر روز دوست داری بیشتر از نام این دلاور مردان و شیرزنان که در راستای رادمردان قرار گرفته‌اند بشنوی.

 


مرد بودن یا زن بودن ملاک نیست و آنچه که امروزه بر تارک ورزش کردستان خودنمایی می‌کند غیرت جوانان این آب و خاک است که نمی‌گذارند نام کردستان از قله افتخارآفرینی بیفتد تا همیشه این نام نیک بر سر زبان‌ها بماند.

 


شاید خوانندگان این روزنامه با بیشتر قهرمانان ورزشی آشنا باشند ولی این‌بار از دیار پهلوانی‌ها کسی را معرفی خواهیم کرد که یکه و تنها به ‍ پایتخت می‌رود و قدرت مچ‌های خود را به نمایش می‌گذارد تا به همه نشان دهد که قدرت و  پهلوانی تنها در بین مردان خلاصه نمی‌شود بلکه شیرزنان‌کورد هم این غیرت و قدرت را از نیاکانشان به ارث برده و امروزه در دنیای ورزش به جلوه گذاشته‌اند.

 


اگر تاریخ کردستان را ورق بزنیم بیش از هر جای دیگر به زنانی برمی‌خوریم که در حوزه‌های مختلف فرهنگی، هنری، اجتماعی و ورزشی تاریخ‌ساز و افتخارآفرین بوده‌اند. دلیلی برای اثبات این ادعا هم حضور بانوان دوشادوش مردان در تمام صحنه‌ها است.

 


یکی از این بانوان افتخارآفرین “جمیله محمدی” رکورددار 20 هزار حرکت جلو بازو و از قهرمانان مچ‌اندازی کشور است که امیدواریم در آینده از وی بیشتر بشنویم.
در زیر گفتگوی روژان با این بانوی با اراده و خودساخته را می‌خوانیم:

 


* چگونه وارد ورزش شدید؟


- دوران ابتدایی و راهنمایی دوچرخه‌سواری و دومیدانی کار می‌کردم. در دبیرستان به آمادگی جسمانی و ایروبیک علاقه‌مند شدم و کم کم مدرک مربیگری بدنسازی آمادگی جسمانی و ایروبیک را اخذ کرده در سال ۹۳ هم موفق شدم باشگاه ورزشی “پارمیس” (ویژه بانوان) را افتتاح کنم اما به دلیل اینکه از نظر مالی مقرون به صرفه نبود و همچنین مسئولیت زیادی داشت آن را تعطیل کردم.

 


* مچ‌اندازی از رشته‌های جدید برای بانوان محسوب می‌شود؛ چرا مچ اندازی را انتخاب کردید؟


-همانطور که گفتم در رشته‌های مختلف ورزشی فعال بوده‌ام اما وقتی شنیدم که مسابقات مچ‌اندازی کشور ویژه بانوان و همچنین کلاس‌هایی برای داوری این رشته می‌خواهد برگزار شود من هم ثبت نام کردم و  در کلاس‌های داوری که در مشهد برگزار شد شرکت کردم و موفق به اخذ مدرک داوری رسمی فدراسیون مچ‌اندازی شدم. من جزو اولین داوران زن ایران در رشته مچ‌اندازی هستم.

 


مسابقات مچ‌اندازی بانوان دو سال است که به صورت جدی برگزار می‌شود. این مسابقات به صورت دست راست و چپ برگزار می‌شود. هر دوره از مسابقات ابتدا به صورت استانی برگزار می‌شود و در نهایت قهرمانان هر استان به مسابقات کشوری راه پیدا می‌کنند. بنده هر دو دوره در مسابقات حضور داشته‌ام به کسب مقام کشوری هم شده‌ام.


* به غیر از مچ‌اندازی رکوردی هم در دمبل زدن دارید؛ چگونه شد که اصلا به فکر ثبت رکورد افتادید؟


بله بنده به مدت ۴ ساعت و ۳۵ دقیقه رکورد جلو بازو با دمبل ۴ کیلوگرمی (برای هر دست) موفق به انجام 20 هزار حرکت جلو بازو (بدون اشتباه) شدم.
راستش را بخواهید همیشه دنبال انجام کارهای تک به صورت حرفه‌ای و انفرادی بوده‌ و هستم که در همین راستا ثبت رکورد به ذهنم رسید. جالب است بگویم من بدون مربی و فقط با استعداد و توانایی خودم شروع به تمرینات سخت برای ثبت این رکورد کردم و حتی خودم برای خودم برنامه ورزشی هم نوشتم. هر روز از ساعت ۵ صبح تا ۱۰ تمرین می‌کردم و بعد از ظهر هم به همین صورت تا در نهایت در عرض ۶ ماه موفق به ثبت این رکورد شدم.

 


ثبت رکورد را هم در مجموعه ورزشی “یاس”  در تهران و با حضور رئیس ثبت رکوردداران کشور،  کارشناسان ورزشی و خبرنگاران این رکورد را ثبت کردم.

 


* تمرین، آن هم به صورت انفرادی و برای ثبت رکورد کار سختی است. قطعاً استقامت جسمی کافی نیست چطور خودتان را از نظر جسمی و روحی آماده می‌کنید؟


- فکر کنم برای ثبت رکورد انسان باید از نظر روحی بیشتر آماده باشد تا از نظر جسمی.


تجربه به من ثابت کرده است که وقتی از روحیه خوبی برخوردار باشم از نظر جسمی هم قویترم.


راستش را بخواهید من با خدای خودم بسیار راز و نیاز می‌کنم. با تمام وجود شاکر خداوند متعال هستم. وقتی با خدای خودم خلوت می‌کنم بسیار شاکر و سپاسگزارم و همین باعث انرژی بخشیدن به من می‌شود. همیشه از خدا خواسته‌ام مرا به حال خودم نگذارد و در لحظات سخت پشتیبانم باشد. فکر کنم همین باعث استقامت روحی من شده است.


* دلیل این همه شور و نشاط و انرژی شما چیست؟


- من همیشه با دید مثبت به همه چیز نگاه می‌کنم. به خدا ایمانی قوی دارم و آن را درک کرده‌ام. خدا را درون خودم دارم و همین از من انسانی شاد ساخته است.


من اصلا با کلمه شکست آشنا نیستم. شکست برای من هیچ معنایی ندارد. همیشه سعی می‌کنم انرژی مثبت را به دیگران بدهم چرا که باور دارم، دادن انرژی مثبت به کائنات باعث چند برابر شدن انرژی مثبت خودم می شود. این  امید و انرژی مثبت است که دست به دست هم می‌دهند تا بتوانم شاد و سرزنده باشم.

به قول شاعر در ناامیدی بسی امید است...


* بسیار خوب برای آینده چه برنامه‌ای دارید؟


راستش را بخواهید می‌خواهم رکورد ۶۰ ساعت مشت زنی به کیسه بوکس را در گینس ثبت کنم. جدای از آن می‌خواهم که در مسابقات مچ‌اندازی جهانی شرکت کنم و در حد توان مدالی خوشرنگ برای کردستان به ارمغان بیاورم.


در حال حاضر روی این دو هدف تمرکز دارم و دست‌کم روزی شش ساعت تمرینات مختلف از جمله تمرین با میز مچ‌اندازی، دو، کیسه بکس و... دارم. همچنین از دستگاه‌های مختلف بدنسازی و وزنه‌ها و دمبل‌های مختلف هم بهره می‌گیرم.


* چه سخنی با مخاطبان به ویژه بانوان خواننده این گفتگو دارید؟


- از دختران می‌خواهم ابتدا علایقشان را بشناسند و برای کاری که قلباً دوست دارند وقت بگذارند. سپس هدفی برای خودشان تعیین کنند و در نهایت با عشق، ایمان و اراده کامل روی هدف خود تمرکز کنند و تا به هدفشان نرسیده‌اند دست برندارند. شکست مقدمه پیروزی است. امیدوارم هرگز ناامید نشوند.
* و سخن آخر...


از مسئولین خصوصاً مسئولین ورزشی درخواستی که دارم این است که افرادی مثل من که قصدشان زدن رکورد و افتخار آفرینی است را از نظر مادی و معنوی حمایت کنند.


امیدوارم که یک اسپانسر مالی خوب هم پیدا شود تا بتوانم با فراغ بال فقط روی تمرینات تمرکز کنم و به امید خدا هم برای شرکت در مسابقات جهانی مچ اندازی راهی شوم و هم رکورد مشت زدن به کیسه بوکس را در گینس ثبت کنم و در نهایت بتوانم به عنوان یک بانوی کرد نام کردستان را این رشته‌ها هم جهانی کنم.
 

 

انتهای پیام/m.r

یکشنبه 9 دی 1397 | 09:02

کد خبر : 31848

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید