کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

گفتگو با دانش آموزان نخبه دهگلانی و خانواده اش

نخبه‎ای که حین چوپانی به فکر اختراع می‎افتد/ ساخت دستگاه کشت خیار و همیار چوپان توسط دو برادر نخبه دهگلانی

نخبگان,رتبه سوم کشوری,دانش آموز دهگلانی,همیار چوپان,دستگاه کشت خیارانجمن نخبگان

دو برادر نخبه دهگلانی در جشنواره خوارزمی رتبه دوم و سوم کشوری را کسب کردند.

 به گزارش کُردتودی، موتور محرکه توسعه یافتگی درهر کشوری نتیجه عمل وفکر نخبگان است به عبارت دیگر توسعه یافتگی در کشور ارتباط مستقیمی با نخبگان دارد و معاشرت منطقی و سامان یافته میان نخبگان فکری و نخبگان ابزاری می تواند سرنوشت یک جامعه را تعیین کند.

 

توجه به نخبگان باید تبدیل به باور اعتقادی شود

 

امروز توجه، باور نخبگان در جامعه و نگاه عمومی به آنها در سطوح مختلف باید تبدیل به یک باور اعتقادی شود.

 

بهره‌گیری صحیح و مناسب از دانش و توانایی‌های نخبگان موجب پیشرفت علم در کشور و در نتیجه رسیدن به موضع عزت و اقتدار و کاهش آسیب‌پذیری‌ها خواهد شد از این‌رو، نخبگان جوان در سازمان‌ها باید شناسایی شوند تا با هدایت درست آنها و ارائه راهکارهای جدید، به تحول اقتصادی سازمان خود و کشور شتاب دهند.

 

در واقع، ابزار علم و خلاقیت و ارائه طریق نخبگان جامعه، نقش مؤثری در تحقق اقتصاد دانش‌بنیان خواهد داشت و مدیران سازمان‌ها، اگر به فکر تحول و پیشرفت اقتصاد کشور می‌باشند باید به راهکارهای علمی نخبگان جوان سازمان خود توجه و آنها را اجرایی کنند.

 

نقش نخبگان در جامعه امروز

 

با توجه به نياز جامعه امروز به نوآوري و پيشرفت، چه ميزان به اين افراد نخبه نيازمند بوده وآنان چه تاثيراتي در اداره جامعه خواهند داشت؟

 

بايد به اين نکته توجه داشت که اهميت نخبگان با نقشي که اين افراد در تصميم گيري و الگو سازي در جامعه ايفا مي کنند سنجيده مي شود اما جوامع تا چه اندازه در شناسايي صحيح نخبگان موفق بوده و اين افراد نيز تاچه اندازه در ايفاي نقش اجتماعي خود موثر و موفق بوده اند؟

 

هر چند در کشور واستان شاهد نخبگان در همه زمینه ها هستیم در شهرستان 56 هزار نفری دهگلان با وجود محرومیتهایی که دارد توانسنته سرآمدان ونخبگانی را درخود تربیت نموده به سهم خود نقشی موثردر کشور ایفا کنند.

 

  محمد ومهدی دو برادر دریک خانواه متوسط از نخبگان شهرستان دهگلان هستند که با وجود مشکلات عدیده مادی توانستند حائز ربته دوم وسوم جشنواره خوارزمی کشور شوند.

 

 مهدی قاسمی دانش آموز سال دوم دبیرستان هنرستان کشاورزی روستای کروندان دهگلان در رشته تراکتور وتیلر مشغول تحصیل می باشد.

 

  این نخبه جوان دهگلانی ایده های در سر دارد و باتوجه به اینکه با پدرش در فصل تابستان مشغول نگهداری گله گوسفندان بوده فکری به ذهنش خطور می کند که آنرا عملی می سازد.

 

 مهدی می گوید با توجه به اینکه در میان گله گوسفند، برای جلو گیری از تعرض دام به مزارع اطراف مهدی موفق به اختراع دستگاهی الکترونیک می شود که این دستگاه گیرنده به گردن گوسفند  بسته می شود و دامدار از طریق گیرنده  بدون اینکه دبنال دام برود می تواند او را کنترل نموده و آنرا به میان گله برگرادند واز ورود به مزرعه اطراف جلو گیری نماید.

 

 وی افزود: زمانی که خودم مشغول چرای گله گوسفندان بودم و گوسفندانی که مدام اذیت می کردن و باید دنبال آنان رفت به فکر  اختراع این دستگاه افتادم و توانستم به کمک برادرم و پژوهشسرای دهگلان موفق به اختراع آن شوم.

 

 مهدی این موفقیت را مدیون تشویقهای پدر و مادر و کمک برادر مدیر و معلمان هنرستان کشاورزی و پژوهشسرا ی دهگلان دانست و خواستار حمایت برای ثبت آن شد و گفت: متاسفانه درشهرستان دهگلان انجمن حمایت از نخبگان وجودندارد که از اینکار حمایت کنند.

 

 این مخترع دانش آموز دهگلانی گفت: اگر تسهیلاتی در اختیارم گذاشته شود می توان با راه اندازی کارگاه یرای چندین نفر اشتغالزایی نمایم که اینکار واقعا جوابگوست.

 

محمد قاسمی فرزند بزرگ این خانواده هم مخترع موفق نوزدهیمن جشنوار خوارزمی با کسب رتبه دوم کشوری سال 96 است که با اختراع  دستگاه  6 کاره کشت خیرا تواسنت افتخار آفرین استان وشهرستان است ودر حال حاضر هم محمد دانشجوی رشته بیوسیستم دانشگاه بوعلی همدان است.

 

وی با بیان اینکه ماشین "کشت خودکار خیار" قابلیت کشت انواع بذر سیفی جات را دارد اظهار داشت: برای رسیدن به این موفقیت حدود دو سال وقت صرف کردم تا بتوانم طرح خود را به نتیجه برسانم.

 

قاسمی هزینه ساخت این ماشین را 5 میلیون تومان عنوان کرد و افزود: یکی از حامیان مالی بنده در اجرای این طرح هنرستان کشاورزی کروندان بود که هزینه ساخت این ماشین را متقبل شدند.

 

کسب عناوین دوم و سوم در جشنواره خوارزمی

 

جبار جوانمردی مدیر هنرستان کشاورزی و رئیس دبیرستان محل تحصیل مهدی و محمد می گوید این هنرستان در سال 86 تاسیس شد که خوشبختانه این دو دانش آموز برای دومین سال وارد عرصه رقابت جشنواره خوارزمی با کسب عناوین دوم و سوم شدند.

 

وی با شاره به اینکه دانش آموزان زیادی هستند که استعداد بالقوه دارند که اگر به بالفعل برسد متاسفانه بعضا به آن اهمیت داده نشده و باعث بی انگیزگی برای بقیه داشن آموزان می شود.

 

جوانمردی در ادامه گفت: با توجه به اینکه دو شهرستان قروه دهگلان قطب کشاورزی قطعا ساخت دستگاه کشت خیار کارائی خوبی در این دو شهرستان دارد.

 

محمد نادری مدیر پژوهشسرای دهگلان، گفت: مهدی با توجه به شرایط سختی که داشت همیشه به پژوهشسرا می آمد و از طرحش حرف می زد هرچند در استان کردستان بیشتر از چندین طرح در جشنواره کشوری حضور داشتند اما تنها طرح موفق و حائز کسب رتبه طرح مهدی است.

 

 نادری گفت: با توجه به اینکه حدود 600 الی 700 هزار دامدار در کشور وجود دارد اما تاکنون هیچ تکنولوژی وارد این عرصه نشده و در واقع به فراموشی سپرده شده است اما این دستگاه قابلیت توسعه دارد که ورود الکترونیک به این حوزه است.

 

 نادری با تاکید بر اینکه موفقیت های بزرگ نتیجه کارهای جمعی است، خاطرنشان کرد: قطعا اگر حمایت ها و همراهی همکاران نبود چنین موفقیتی نصیب شهرستان دهگلان نمی شد.

 

پدر و مادر مهدی و محمد

 

 ابرهیم قاسمی و ناهید فیضی پدر و مادر محمد و مهدی با ابراز خوشحالی از موفقیت فرزندانشان با وجود مشکلات مالی وسختی در زندگی احساس آرامش دارند و میگوند هرچند سختی در زندگی داریم اما موفقیت فزرندانمان دراین شرایط سخت زندگی را برای ما شیرنتر نموده است.

 

ابراهیم قاسمی پدر این دانش آموز مخترع در حال حاضر بیکار است و می گوید اگر بتوانم تسهیلاتی دریافت کنم که با آن بتوانم در آمدی برای خانواده و فرزندانم فراهم نمایم.

 

نقش نخبگان هر جامعه در افتخار و استقلال آن کشور نقشی بارز است.

 

 فرماندار دهگلان به محض اطلاع از کسب رتبه این دانش آموزان از آنان تقدیر نمود و گفت: نقش نخبگان هر جامعه در افتخار و استقلال آن کشور نقشی بارز است.

 

جمال ارشدی فرماندار هگلان ضمن دیدار از نخبه دانش آموز وخانواده اش این موفقیت را به مردم شهرستان وخانواده اش تبریک گفت واظهار داشت: نخبگان در جوامع مختلف دارای جایگاه ویژه‌ای هستند و باید به عنوان سرمایه های اجتماعی و ملی مورد توجه بیشتر قرار گیرند.

 

وی  با بیان اینکه بهره گیری از قشر نخبه و توانمند در پیشبرد اهداف و برنامه ها بسیار حائز اهمیت است، تصریح کرد: کشورهای غربی با در اختیار گذاشتن تمام امکانات نخبه‌ها را از سراسر جهان جذب کرده و در راستای پیشبرد اهداف خود در زمینه‌های مختلف علمی، ورزشی و سیاسی و اقتصادی و ... استفاده می‌کنند.

 

فرماندار دهگلان با بیان اینکه در جوامع در حال‌ توسعه، استفاده از خرد جمعی و فکرهای نو و دارای خلاقیت می‌تواند در رسیدن به اهداف جامعه کمک‌ کننده باشد، بیان داشت: همکاری و تعامل مسئولان با نخبگان علمی، فرهنگی، ورزشی می‌تواند پیشرفت این شهرستان را به دنبال داشته باشد و باید همگی در این راه کوشا باشیم.

 

 ارشدی با تاکید بر حمایت از نخبگان شهرستان گفت: هر آنچه که درتوان شهرستان باشد کمک خواهد شد و خطاب به مدیر هنرستان کشاورزی کروندان گفت:اگر این دوستگاه ساخته دو دانش آموز دهگلانی به صرفه باشد و بتواند برای چندین نفر ایجاد اشتغال نماید باید حتما مورد حمایت قرار گیرد.

 

وی اظهار داشت: باید در کنار توجه به مسائل فرهنگ عمومی، نسبت به امور فرهنگی خاص نیز اهتمام و دغدغه داشت و یکی از مهمترین ارکان فرهنگ‌سازی در این حوزه، تکریم، الگوسازی و معرفی سرآمدان شهرستان به نسل جوان است.

 

نخبگان سمبولي زنده از طرز تفکرو وجود علم و عمل در اجتماع هستند که نسبت به گروههاي مختلف و يا حتي کل جامعه بايستي داراي قدرت بيشتر و جاذبه باشند و اين نخبگان بايستي به نحوي نفش خود را در جامعه بازي کنند که زندگي آنان به عنوان الگو به خصوص در نسل جوان مورد توجه قرار گرفته و حتي زندگي آنان مورد تقليد قرار گيرد.

 

به طور حتم بها دادن به افراد نخبه علاوه به حفظ آنان به عنوان ذخاير و منابع علمي و فکري جامعه نقش مهمي در جلو گيري ازنفوذ خرده فرهنگهاي بيگانه و بي هويتي نسل جوان دارد.

 

انتهای پیام/a.s

شنبه 8 دی 1397 | 07:36

کد خبر : 31834

منتشر کننده : الف ق/d

سوران پاسخ شنبه 8 دی 1397 | 15:39

0
0

در وضعیتی استیم که اگر اختراع یا کشفی جدید به رقیب سایر تولید کنندگان و فروشندگان ذی نفع کالایی تبدیل شود، آن ها احساس خطر کرده و با باندبازی و مافیای قدرت و لابی گری، مانع رشد جدید خواهند شد و یا آن اختراع و اکتشاف نو را با قالب رنگی، به نام خودشان مصادره می کنند. این تجربه و تحقیق عمیق و تاسف بار جامعه ی کنونی ماست.
حتی سازمان های حمایت از اختراع و مخترعین، قابل اعتماد نیس.
باید نهادی بین المللی، فورا و اجبارا در تمام دنیا برای دفاع از ایده های نو، پدید بیاید و اختراعات و کشفیات، آنجا ثبت بین المللی شوند.

باران پاسخ یکشنبه 19 خرداد 1398 | 10:00

0
0

ارزوی کسب موفقیت های فرات

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

باقی مانده مهلت برجامی ایران به اروپا

ADS

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید