کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری دهگلان:

کمین قاچاقچیان و دلالان چوب برای جنگلهای زاگرس در غرب کشور

منابع طبیعی, آبخیزداری,قاچاق چوب,بید سفید,سازه بیتنی ملانی,تغذیه آب زیر زیمنی

رئیس اداره منابع طبیعی دهگلان از کمین قاچاقیان و دلالان چوب به جنگلهای زاگرس در غرب کشور خبر داد.

به گزارش کُردتودی، منابع طبیعی هر کشور از جمله ثروت های آن کشور چه از لحاظ صرفه اقتصادی، محیط زیستی، بهداشتی و ... محسوب می شود و در تمام دنیا توجه خاصی به مسئله حفاظت و صیانت از منابع طبیعی می شود.


با توجه به اینکه جنگل ها منبع اصلی کاهش آلودگی و رسوب دادن کربن هستند، گفت: پوشش های گیاهی 60 درصد اکسیژن مصرفی انسان ها را در عرصه های طبیعی تولید می کنند و قادرند تا 4 برابر عرصه های غیر جنگلی، آب ها را در آبخوان ها جذب کنند.


 
مرادی در گفتگو با خبرنگار ما با بیان اینکه حدود 90 هزار هکتار مراتع درشهرستان وجود دارد گفت: قاچاق چوب سالها است که به عنوان یک معضل زیست محیطی بر نابودی جنگل‌ها سایه انداخته و مسوولان را برآن داشته که در جهت حفظ و صیانت از این منابع ارزشمند طرح تنفس و توقف بهره برداری تجاری و صنعتی از جنگل را اجرا کنند.


وی با اشاره به اجرای طرح تنفس و توقف بهره برداری از جنگل های شمال، افزود: متاسفانه قاچاقچیان ودلالان چوب به جنگلهای زاگرس درغرب وگونه بید سفید اقدام  به قطع آن نموده وبه صورت قاچاق از استان وشهرستان خارج می کنند که دراین راستا برای جلوگیری از قاچاق کشیک شبانه روزی در شهرستان فعال است.


وی درادامه گفت: تاکنون حدود 10 الی 12 بار چوب جنگلی و25 تن بید سفید توقیف شده وبعد از جریمه توسط تعزیرات حکومتی چوبها در اموال تکمیلی به مزایده گذاشته می شود.

 

 تخریب و تصرف زمین منابع طبیعی


 رئیس اداره منابع طبیعی دهگلان درادامه با اشاره به تخریب و تصرف زمین منابع طبیعی گفت: حدود 120 پرونده تاکنون تشکیل شده که اکثر پرونده ها منجر به خلع ید متصرفان شده است واز دست کسانی که به عنوان زمین خوار یا تخریبچی منابع طبیعی بوده اند پس گرفته شده است.


وی افزود: دراستای اصلاح و احیای مراتع پروژه هایی بنام کوپه کاری، بذرکاری وبذر پاشی صورت گرفته و در روستای سرواله حدود 120 هکتار کوپه کاری با کونه های سازگار منطقه در که توسط بهره برداران محلی با اعتبارات صندوق توسعه ملی در حال اجراست.


پروژه های آبخیزداری برای تغذیه آبهای زیر زمینی


 مرادی با اشاره به بحث پروژه های آبخیزداری برای تغذیه آبهای زیر زمینی وتغذیه مصنوعی گفت: حدود 3 هزار و 30 متر مکعب پروژه درقالب اعتبارات صندوق توسعه ملی درایم که درحال حاضر 11 درددست اقدام و3 پروژه سنگی ملاتی در حوزه کریم آباد اتمام وبه بهره بردای رسیده است.


 وی  بیان کرد: این پروژه ها در بحث تغذیه آبخوان  آبهای زیر زمینی بسیار موثر بوده که بنا به گفته کشاورزان وچاهداران 7 الی 8 متر آب در چاهها بالا آمده  واز لحاظ ذخیره زیر زمینی این حوزه رشد داشته است.

 

ورود دام مازاد در مراتع جریمه دارد


مرادی با بیان اینکه ظرفیت هر روستا در مراتع برای چرای دام دامداران تعیین شده اما هر ساله برخی از دامداران، خارج از فصل چرای دام و عدم رعایت تعداد مجاز دام، نسبت به تعلیف و چرای دام اقدام می کنند که باعث تخریب مراتع و برهم زدن نظم اکو سیستم طبیعی در منطقه می گردد.وی افزود: دامداران صاحب پروانه باید تعداد دام مجاز مندرج در پروانه چرای خود دام را وارد کنند و در صورت ورود دام مازاد به مراتع ضمن معرفی فرد خاطی به مراجع قضایی ، به ازای هر راس دام مازاد مبلغ 100هزار تومان به عنوان جریمه از متخلف در یافت می شود.

 

 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دهگلان گفت: گونه های ماشک،خولرو آگروپایروس در مراتع شهرستان بذرکاری می شوند که توسط خود بهره بردارمحلی به صورت یک ساله قروق می شود وبعد از یکسال دام مجار به تعلیف در چراگاه قروق شده می باشد.

 


مرادی مشارکت عموم مردم در حفاظت و حراست از عرصه‌های منابع طبیعی را عامل موثر در کاهش تخریب و تصرفات عنوان کرد و گفت: جلب مشارکت مردم در راستای صیانت از عرصه های ملی باید ‎ بیش از پیش مورد توجه باشد.

 

 

انتهای پیام/m.r

 

 

سه شنبه 4 دی 1397 | 07:22

کد خبر : 31796

منتشر کننده : الف ق/d

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید