کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

در مجمع عالی بسیج استان کردستان مطرح شد؛

ابرچالشی به نام اعتیاد؛ کردستان 20 هزار معتاد دارد/ جمعیت 110 هزار نفری نایسر سنندج در باتلاق بی‌امکاناتی!

نایسر، مجمع عالی بسیج، کردستان، دولت

در بزرگترین اتاق فکر استان کردستان که مجمع عالی بسیج نام دارد مطالبی مطرح شده که لازم است مسؤولان استان کردستان به خود بیایند و از خواب غفلت بیدار شوند!

به گزارش کُردتودی، مجمع عالی بسیج استان کردستان بزرگترین اتاق فکر استان است که متخصصین بسیج را کنار هم قرار می‌دهد تا با استفاده از آنها و ارائه راهکارهای مناسب برنامه‌های بهتری را برای اداره استان و حل مشکلات مختلف داشته باشند.

 

پیش از ظهر امروز نشست مجمع عالی بسیج استان کردستان در سنندج برگزار شد و داوود گودرزی جانشین مجمع عالی بسیج کشور مهمان این نشست بوده است.

 

در این نشست کارگروهای مختلفی از جمله تربیت و اخلاق، اجتماعی و فرهنگی و سیاسی در خصوص وضعیت استان توضیحات و آمارهایی ارائه دادند که در جایگاه خود قابل تأمل بودند.

 

اسماعیل احمدی رئیس کارگروه اجتماعی مجمع بسیج کردستان، گفته است: اعتیاد در استان کردستان به یک ابر چالش تبدیل شده و این خود معلول چالش‌های دیگری نیز است.

 

او از وجود 20 هزار معتاد در استان خبر داده و عنوان کرده است که از این تعداد 19 هزار و 900 نفر انها مرد و یک هزار و 50 نفرشان هم زن هستندو شهر سنندج نیز از کل آمار، 8 هزار و 500 نفر را شامل می‌شود.

 

احمدی از تهیه آسان و ارزان مواد مخدر در استان اظهار نگرانی کرده و گفته: یک خانواده سه نفره برای رفتن به سینما برای دیدن یک فیلم باید 50 هزار تومان هزینه کنند و همان 50 هزار تومان می تواند مواد مخدر یک هفته یک خانواده سه نفر راه نیز تأمین کند!

 

رئیس کارگروه اجتماعی مجمع بسیج کردستان از بی رغبتی مسؤولان برای مبارزه با مواد مخدر در استان اظهار تاسف کرده و گفته است همه مسؤولان در بیان، از مواد مخدر نفرت دارند اما در عمل رغبتی برای ورود به این مووضع ندارند

 

احمدی محیط های دانشجویی، کارگری و دانش‌آموزی را در مسیر خطر روبه رشد اعتیاد عنوان کرده و با اظهار نگرانی از این مسئله عنوان کرده: در کنار آمار تورم و بیکاری شاخصی به نام «فلاکت» به دست می‌آید و وضعیت کردستان نیز در این شاخص بسیار نامناسب است.

 

ریس کارگروه اجتمای مجمع بسیج کردستان در خصوص وضعیت شاخص فلاکت استان که در برگیرنده دو شاخص بیکاری و تورم است، اظهار نگرانی کرده و عنوان کرده است که کردستان برای رفع این وضع نیاز به ورود اورژانسی مجموعه دستگاه های اجرایی و تصمیم گیرنده دارد.

 

احمدی با بیان اینکه نمایندگان مجلس استان در خصوص اختصاص بودجه به استان ضعیف عمل کرده‌اند، گفته است: هم اکنون بودجه سال 98 در حال بررسی و تصویب است و بیاد نمایندگان کردستان به جد پیگیر این موضوع بوده و به دنبال سهم خواهی ویژه باشند.

 

او معتقد است که مسیر توسعه استان را بر پایه یک تفکر فلط شکل گرفته، چراکه کردستان برای توسعه یافتگی نمی‌تواند در حوزه صنعت پتانسیل داشته باشد بلکه توانمندی و پتانسیل کردستان در زمینه کشاورزی است و باید در این حوزه تمرکز کرد.

 

احمدی همچنین عنوان کرده است که دانشگاه‌ها و جامعه در استان کردستان همسو نیستند و تولیدات فکری دانشگاهی زیادر کاربردی در جامعه ندارد و صرفا جنبه رفع تکلیف دارند.

 

رئیس کارگروه اجتماعی مجمع بسیج کردستان گفته است در جامعه ما ظرفیت اجتماعی مساجد نادیده گرفته شده و این ظرفیت فقط به محل نماز خوانی و برپایی مراسم فاتحه خوانی تقلیل یافته و از کارکردهای اجتماعی خود دور شده است.

 

 

مسؤولان، نایسر سنندج را دریابند...

 

رئیس کارگروه فرهنگی سیاسی مجمع بسیج نیز در این نشست از وجود وضعیت نامناسب معیشت مردم کردستان اظهار نگرانی کرده و گفته است، وقتی به جامعه‌ای فشار اقتصادی وارد می‌شود قشر مستضعف بیشترین آسیب را می‌بیند و به تناسب اقشار دیگر را نیز تحت تأثیر خود قرار می‌دهد.

 

وی ناحیه منفصل شهری نایسر را مرکز پایلوت اجرای تحقیقات و بررسی‌های تخصصی کارگروه فرهنگی مجمع بسیج کردستان عنوان کرده و گفته است، آمار رسمی جمعیت نایسر را 85 هزار نفر اعلام کرده اند اما در حقیقت این ناحیه، 110 هزار نفر جمعیت دارد که با کمترین امکانات در حال زندگی هستند و همه نیز به مشکلات این ناحیه واقف هستند!

 

کوهی عنوان کرده که از دی ماه سال گذشته یک سری ادارات برای حل مشکلات نایسر پای کار امده و در مدت یک سال گذشته اقدامات خوبی در زمینه احداث مدارس، مجتمع‌عای فرهنگی، آسفالت معابر و خیابان‌ها، فضاسازی و محدوده بندی مدارس، داروخانه و ... انجام شده است.

 

 وی عنوان کرده که جمعیت نایسر از شهرهایی مانند دیواندره، دهگلان و بیجار بیشتر است و باید مورد توجه نهادهای دولتی واقع شود.

 

رئیس کارگروه فرهنگی سیاسی مجمع بسیج کردستان گفته است که استان کردستان 290 هزار دانش‌آموز دارد و همه انها انتظار دارند که در آینده پشت میز نشین شوند که لازم است در این مدارس فرهنگ کارجویی تبدل به کارآفرینی شودو بسیج در طرح های کرامت و جوادالائمه در این خصوص کارهای خوبی انجام داده و در حال حاضر 46 مورد از واحدهای آموزشی استان کردستان در خصوص فرهنگ کارآفرینی به دانش‌آموزان، آموزش می‌دهند.

 

وی افزوده: این فرهنگ سازی کارآفرینی در زمینه گیاهان داوریی، پرورش قارچ، کاشت سیر، کاشت سبزیجات، کاشت زعفران، معرق کاری، چرم دوزی و ... بوده است.

 

کوهی ابراز داشته که در کشور 23 ارگان به صورت جزیره ای مشغول کرا فرهنگی هستند و توصیه ما این است که این نهادها در مدارس نسبت به فرهنگ نگاه واحد داشته باشند.

 

کوهی، برخورد با رسانه های شایعه ساز و تفرقه افکن، ترویج فرهنگ کارآفرینی به جای فرهنگ راحت طلبی در رسانه ملی، جلوگیری از فرار مغزها و شناسایی عوامل ناامنی اقتصادی بازار و برخورد با آنها را از دیگر مطالبات و پیگیری های کارگروه فرهنگی و سیاسی مجمع بسیج کردستان عنوان کرده است.

 

انتهیا پیام/h.e

 

دوشنبه 3 دی 1397 | 12:55

کد خبر : 31788

منتشر کننده : sh.s

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

باقی مانده مهلت برجامی ایران به اروپا

ADS

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید