کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

گزارش/

جایگاه دپوی زباله‎ دهگلان معظلی جدی برای روستاهای همجوار!

جایگاه زباله,دفن زباله,سلامت جامعه,محیط زیست,آلودگی محیط زیست,بوی نا مطبوع

جایگاه نامناسب دپوی زباله شهر دهگلان به دلیل همجواری با روستاهای اطراف به معضلی جدی برای مردم این روستاها از نظر بهداشتی و آسیب‌رسانی به زمین‌های کشاورزی تبدیل شده است.

به گزارش کُردتودی، با توجه به اینکه زباله تهدیدی است که در بسیاری از کشورهای صنعتی تبدیل به فرصت شده اما بهره گیری ما در بسیاری از شهرستان های کشور از این طلای کثیف در خوشبینانه ترین حالت به طرح تفکیک زباله از مبدا خلاصه می شود در حالیکه  سموم به زنجیره غذایی انسانها مهمترین خطرات ناشی از دفع زباله به روشهای غیر بهداشتی می باشد.

 

عدم پوشش مناسب زباله و نیز کنترل نکردن شیرابه های تولید شده از این زباله ها به عنوان دو عامل اصلی میزان افزایش آلودگی در محیط زیست منطقه محسوب می شود.


روستای تلوار در شهرستان دهگلان به محلی برای دفن زباله تبدیل شده و این در حالی است که مسئولان همواره برخلاف واقعیت های بهداشتی وضعیت را رضایت بخش عنوان کرده اند.


دپوی زباله در این منطقه به عنوان یکی از مهمترین تهدیدات جدی، سلامت جامعه را با خطر مواجه  کرده و در صورت عدم توجه مسئولین ذیربط و دست اندرکاران امور شهری، فجایع زیست محیطی بسیار زیادی را در پی خواهد داشت.


جایگاه فعلی دفن زباله دهگلان در 10 کیلومتری این شهر واقع شده است و قرار گرفتن محل دفن زباله دهگلان در نزدیکی چند روستای کوچک و بزرگ از جمله تلوار، بگه جان، سرخه جوب، علی آباد لوچ و دلک می باشد و باعث بروز مشکلاتی برای مردم و کشاورزان این مناطق شده است.


با وجود مشکلات عدیده جایگاه زباله در همجواری این روستا و ایجاد مشکلات بهداشتی، زیست محیطی و خسارت زدن به زمین کشاورزی مردم روستاهای مذکور خواستار نبود جایگاه در این نقطه شهرستان هستند.


 مردم این چند روستا پیگیر از طریق رسانه و خواستار رساندن صدای آنان به مسئولین شهرستان، استان و کشور شدند.

 

 با ورود به روستای تلوار، محمود احمدی عضو شورای روستای تلوار در خصوص مشکلات محل دفن زباله دهگلان به خبرنگار ما گفت: این جایگاه معضلی بسیار بزرگ در این منطقه است.


 وی افزود: در اصل قرار بر این بوده که تنها زباله شهر دهگلان به این مکان آورده شود اما اکنون زباله تمام شهرستان و حتی شهرستان قروه در این جایگاه تخلیه می شود.

 

 علی احمدی دهیار روستای تلوار در ادامه ضمن نگرانی شدید از این وضعیت گفت: این جایگاه در واقع محل دپوی زباله است و طبق معیار زیست محیطی بهداشت رعایت نمی شود که تبدیل به محل سگهای ولگرد و حیوانات موذی شده است.


 وی در ادامه گفت: این جایگاه زباله در یک کیلومتری روستای تلوار واقع شده که سگهای ولگرد با هجوم به روستا به راحتی می توانند ناقل بیماری باشند.


 احمدی با اشاره به بوی نامطبوع آن درفصل گرما و در حین سوختن زباله گفت: بوی نامطبوع مردم را کلافه کرده و زندگی را برای مردم با مشکل مواجه نموده که دود ناشی از سوختن زباله باعث بیماری آسم می شود.

 

دهیار روستای تلوار در ادامه گفت: مردم این چند روستا که از وضعیت به تنگ آمده اند چند روز پیش قرار بود جلو فرمانداری تجمع کنند که با وساطت شورا و دهیار منصرف شدند  که از مسئولین خواستاریم برای حل این معضل تلاش کنند.


احمدی از مسئولن شهرستان واستان خواست که این جایگاه به مکانی دیگر جهت آسایش مردم به نقطه ای دیگر از شهرستان منتقل شود .

 

اعضای شورای روستای بگه جان؛ سگهای ولگرد جایگاه زباله باعث رعب و وحشت مردم روستا شده اند


 جبار بدری عضو شورای روستای بگه در جواب خبرنگا ما در مورد معضل جایگاه زباله اظهار داشت: متاسفانه استشمام بوی بدی محل  دفن زباله ها، عدم حصار کشی، تجمع سگهای ولگرد، جهت وزش باد غالب و انتقال زباله ها به اطراف و جانوران موذی وضعیت نامطلوبی را به وجود آورده که موجب نارضایتی اهالی منطقه شده است که حتی  چند چاه کشاورزی به علت همجواری با جایگاه زباله به کلی آلوده شده اند و ناسالم هستند.

 

وی در ادامه گفت: مشکل دیگر زباله نداشتن فنس کشی و پخش زباله در زمینهای کشاورزی است که در فصل برداشت گندم کمباین قادر به درو نمی باشد.

 

بدری افزود: روستای بگه جان دامدار است و حدود 2 الی 3 هزار راس دام دارد و ما نمیتوانیم دامها را به زمینهای اطراف جایگاه زباله ببریم که باعث بیماری  و تلف شدن چند راس دام تاکنون شده است.


عضو شورای روستای بگه جان گفت: تاکنون چندین بار از طریق فرمانداری، بخشداری و شهر داری مکاتبه شده که متاسفانه هیچگونه جواب قانع کننده به مردم داده نشده است.


 احمد رشیدی یکی از ساکنان روستای بگه جان گفت: از مسئولین استان و شهرستان خواستار نقل مکان این جایگاه به مکانی دیگر هستیم که واقعا زمینهای کشاورزی ما بکلی نابود شده است وما نمیدانیم که در دلمان را باچه کسانی بیان کنیم.


 رشیدی در ادامه گفت:پخش نایلون در زمینهای کشاورزی باعث شده  تا 400 متری جایگاه زباله قابل کشت نباشد و در زمان برداشت محصول وجود نایلون در زراعت کشاورزی خودش مشکلی دیگر است که گریبانگیر مردم این منطقه شده است.

 

عضو شورای روستای بگه جان: محل دپوی زباله دهگلان باعث تلف شدن دام منطقه شده است


خبات نادری عضو شورای روستای بگه جان درادامه اظهار داشت: با توجه به اینکه زمین جایگاه زباله مرتع است و باید محل چرای دامهای منطقه باشد علاوه بر آنکه دامها را از چرا ممنوع کرده باعث تلف شدن دام منطقه می شود.


 
وی افزود: سگهای ولگرد با هجوم به روستا به صورت دسته جمعی باعث رعب و وحشت مردم خصوصا بچه های روستای بگه جان شده اند.


نادری گفت: حدود سی ساله زباله  شهرستان در این مکان تخلیه می شود ما مردم این چند روستا خواستار نقل مکان به جای دیگر شهرستان هستیم.

 

دهیار روستای علی آبادلوچ: محل دپوی زابله دهگلان موچب مشکلات زیست محیطی شده است

 

عنایت بختیاری دهیار روستای علی آبادلوچ نیز حرفای مشابهی با شورا و مردم روستاهای تلوار وبگه جان دارد ومی گوید این جایگاه تجمیعی که باعث مشکلات برای روستاهای اطراف شده و روستای علی آباد نیز از مشکلات درامان نبوده و اکثر زمنیهای کشاورزی ما دچار ضرر وزیان براثر این زباله ها شده است.


وی با بیان اینکه زباله‌ها باید روزانه با خاک پوشیده شوند، افزود: در بیشتر مواقع شاهد سوزاندن زباله‌ها هستیم که این کار باعث مشکلات زیست محیطی شده و دود ناشی از آتش زدن زباله منجر به آلودگی شدید هوای منطقه می‌شود.

 

نصر اله احمدی ساکن علی آباد لوچ درادامه گفت: پخش نایلون در زمینهای کشاورزی باعث شده که درهنگام شخم زدن با مشکل جدی مواجه شویم و در هنگام  فصل برداشت گندم نیز کمباین با این مشکلات روبرو می شود.

 
 رئیس منابع طبیعی و آبخیز داری؛ زمینهای اطراف زباله از نظر بهداشتی توسط شهرداری مدیریت نمی شود


بهزاد شریفی پور گفت: در سال 77 حدود 4 الی 5 هکتار زمین منابع طبیعی دراختیار شهر داری برای جایگاه زباله قرار داده شده  است که متاسفانه شهرداری برای ارتقاء و مدیریت کامل این منطقه با مشکل مواجه بوده است.

 

وی افزود: زمینهای اطراف زباله ازنظر بهداشتی توسط شهر داری مدیریت نمی شود و عدم مدیریت جایگاه دفن زباله باعث آلایندگی در سطح ارضی کشاورزی شهرستان شده که همبن بی توجهی باعث شده که به شعاع یک کیلومتر پوشش گیاهی نابود شود.


شریفی پور گفت: بر اثر پوشیدگی زمین توسط زباله و پلاستیک پدید ه پوشش گیاهی حاصل می شود و تبعات زیست محیطی در اثر کوچکترین بارندگی باعث  ایجاد روان آب سطحی و سیلاب می شود.

 

رئیس محیط زیست دهگلان: زمینه بروز بیماری های مشترک انسان و دام در محل دپوی زباله

 

رئیس محیط زیست دهگلان در این خصوص گفت: با توجه به نزدیکی جایگاه زباله به زمین های کشاورزی و چراگاه های دام ممکن است زمینه بروز بیماری های مشترک انسان و دام را نیز فراهم آورد

 

 یوسف مجیدی با اشاره به مشکلات جایگاه زباله در روستای تلوار گفت: زباله های جمع آوری شده بدون تفکیک از مبداء در این مکان تخلیه می شوند که  اساساً هیچگونه دفن بهداشتی به معنی تخلیه زباله در سلول های حفر شده و لایه بندی و متراکم نمودن آن با پوششی از خاک وجود ندارد.


وی افزود: به دلیل عدم دفن مناسب و متراکم و مدفون ننمودن زباله ها، جانوران و حشرات موذی و پرندگان به تعداد بیشماری در محل جمع شده اند که همین امر سبب پخش زباله و آلودگی های ناشی از آن به محیط اطراف می باشد. حیواناتی نظیر سگ ها و سایر حیوانات وحشی برای پیدا کردن غذا وارد جایگاه زباله شده که این خود می تواند باعث بروز بیماری در بین آنها و احتمالا سرایت به انسان نیز شود.


 مجیدی گفت: با توجه به نزدیکی محل دفن به زمین های کشاورزی و چراگاه های دام ممکن است زمینه بروز بیماری های مشترک انسان و دام را نیز فراهم آورد و دفع غیراصولی زباله و آتش  زدن زباله ها در این مکان دفن  باعث ایجاد آلودگی شدید هوا در محیط اطراف و تهدید جدی علیه بهداشت عمومی شده است.


وی  در ادامه گفت: محدوده جايگاه بطور صحیح فنس کشی نشده و در بعضی نقاط فنس پاره و یا تخریب شده است و  زباله ها در خارج از فنس و در محدوده اطراف جایگاه در عرصه وسیعی تخلیه و پراکنده شده اند و زباله هاي سبک در تمامي محدوده اطرف توسط باد جابجا شده است بطوریکه تپه ها و دشت های اطراف مملو از کیسه های نایلونی،انواع پلاستیک و... می باشد.

 

مجیدی گفت: به دلیل دفن نامناسب و عدم مدیریت صحیح جایگاه زباله شیرابه حاصله به طور مستقیم وارد آبراهه شده و با نفوذ به لایه های تحتانی سبب آلودگی آب های زیرزمینی منطقه خواهد شد.

 

 رئیس محیط زیست دهگلان اظهار داشت: در این مکان تعدادی از افراد بصورت آزاد در جایگاه اقدام به جمع آوری و بازیافت برخی زباله ها می کنند که هیچکدام از اصول بهداشتی را رعایت نمی کنند.

 

مسؤولان اقدامی نکرده اند

 

اهالی این روستاها تاکید دارند که با وجود پیگیری‌های مکرر برای جابجایی دفن زباله همچنان این مشکل باقی مانده و مسئولان امر هیچ پاسخی به درخواست آن‌ها  نداده اند.

 

مردم به علت بوی نامطبوع زباله‌ها و شیرابه‌های ناشی از آن با مشکلات متعددی مواجه هستند و باید هر چه سریع‌تر برای رفع آن چاره‌اندیشی کرد.


منطقه تلوار که محل دفن زباله های شهری دهگلان است وضعیت نامناسبی دارد و تمامی دستگاهها باید برای مدیریت صحیح و دفن بهداشتی زباله ها وارد عمل شوند.

 

 انتهای پیام/sh.s

 

شنبه 1 دی 1397 | 07:37

کد خبر : 31759

منتشر کننده : الف ق/d

خادم قران کریم پاسخ شنبه 1 دی 1397 | 08:16

0
2

سلام علیکم
مدت زمان مورد نیاز برای تجزیه زباله های انسانی در طبیعت بسته به نوع زبانه می تواند بیش از هزار سال طول بکشد.
https://ir.sputniknews.com/iran/201704022358731/
کیسه‌های پلاستیکی برای تجزیه کامل به 1000 سال زمان نیاز دارند
http://www.basijnews.ir/fa/news/8708925/
خبر های فوق در مورد تجزیه زباله و پلاستیک از خبرگزاری بسیج و سایت داخلی کشورمان است . خلافی که امروز با ریختن زباله می شود هزار سال اثار ان باقی می ماند حساب فرمایید چقدر مدیون نسلهای اینده می شوند کسانی که زباله در جایی رها می کنند

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

باقی مانده مهلت برجامی ایران به اروپا

ADS

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید