کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

درآمدی بر تئاتر کوردی سقز/

تئاتر کوردی سقز قربانی فردستیزی شد

تئاتر سقز، تئاتر کوردی، فرد ستیزی، تئاتر

پانزدهمین جشنواره تئاتر کوردی سقز در بخش داخلی با نمایش «کچه سەتڵییەکە» از مریوان، «هەنارێ» از سنندج و «هەموومان باشین» از بانه بە جشنوارە تئاتر فجر و در بخش بین المللی با نمایش «بەردەرگای جەهەننەم» از سلیمانیه بکار خود پایان داد.

به گزارش کُردتودی، امسال برخلاف دوره‌های قبل، آثار زیادی به دبیرخانه پانزدهمین فستیوال تئاتر کوردی سقز ارسال شده بود که از ۶۹ نمایش ، ۳۸ اثر مورد بازبینی قرار گرفت که در نهایت ۹ اثر داخلی و ۴ اثر خارجی به جشنواره برای اجرا راه یافتند.

 

حضور دکتر قطب‌الدین صادقی بعنوان دبیر جشنواره نقطه قوت جشنواره تئاتر کوردی سقز بود‌. دکتر صادقی واقعاً زحمات و تلاش‌های زیادی قبل از جشنواره و در طول برگزاری انجام دادند که جای تقدیر و تشکر بسیاری دارد. اما این بدان معنا نیست که جشنواره آسیب شناسی نشود بلکه واقعیت ها را باید گفت؛ هدف از برگزاری جشنواره‌ها چیست؟ آیا جشنواره تئاتر کوردی سقز قربانی سلیقه شخصی بعضی از افراد شد؟ دستاورد مهم این دوره چیست؟ جایگاه تئاتر کوردی کجاست؟

 

پانزدهمین جشنواره تئاتر کوردی سقز دارای معایب و مزایایی بود که شناخت و بررسی آسیب شناسی آنها برای افرادی که در حوزه هنری تئاتر مشغول به فعالیت هستند میتواند تلنگری برای اجرای بهتر در دوره‌های آتی باشد.

 

حذف بخش های مختلف مسابقات از جشنواره تئاتر برای اولین بار نقطه عطفی بود تا نمایشنامه نویسان، کارگردانان، طراحان لباس و صحنه، نورپردازان و...فارغ از هر گونه دغدغه‌ای آثار نمایشی خود را بر روی صحنه آوردند تا بازیگران بدون هیچگونه استرسی نقش خود را ایفا نمایند.

 

توجه به ادبیات و زبان کوردی جهت غنا بخشیدن به فرهنگ اصیل و تشویق نویسندگان به نگارش متون نمایشی بر اساس اصالت ها و ارزش‌های فرهنگی مناطق کوردنشین

 

بستر مناسبی جهت تبادل فرهنگی با سایر مناطق و کشف استعدادهای درخشان را در بین جوانان عرصه نمایش فراهم کرد.

 

حضور دکتر قطب‌الدین صادقی بعنوان دبیر جشنواره باعث شد تا آثار  بیشتری بخاطر جایگاه وی در تئاتر کشور به دبیرخانه جشنواره ارسال شود.

 

اهتمام ورزیدن به جایگاه خبرنگاران و اصحاب رسانه از همان روزهای اول از اهداف اصلی برگزار کنندگان پانزدهمین جشنواره تئاتر کوردی سقز بود.

 

به گفته اکثر کارشناسان تئاتر، نویسندگان، کارگردانان و... جشنواره تئاتر کوردی سقز در این دوره دارای کاستی های زیادی بود که انتظار آنرا به هیچ وجه نداشتند. متاسفانه تئاتر کوردی سقز بعد از پانزده دوره برگزاری هنوز شناسنامه مشخصی نداشته و دسترسی به آثار نمایشی دوره‌های قبل بدلیل نداشتن آرشیو اصلأ امکان پذیر نیست. در کمال ناباوری در این دوره از یک طرف بخش رقابتی حذف می شود، اما از طرف دیگر ۳ نمایش داخلی به تئاتر فجر و یک نمایش خارجی به تئاتر بین‌المللی بصورت داوری و کارشناسی شده معرفی می گردد! در ضمن کارشناسان حسن ترقی را بعنوان بهترین طراح دکور نمایش « فراموشی » معرفی کرده و با لوح تقدیر و تندیس از وی تقدیر بعمل آوردند تا ثابت کنند « خودی‌ها » مشمول آیین‌نامه اجرایی بخش رقابتی جشنواره قرار نمیگیرند!

 

طبق آیین‌نامه اجرایی پانزدهمین دوره جشنواره تئاتر کوردی سقز؛ آثاری به فستیوال راه پیدا می کردند که برای اولین بار بر روی صحنه اجرا می شدند، در حالیکه آثاری به تئاتر فجر راه یافتند؛ چند ماه قبل در اولین دوره برگزاری جشنواره نمایشنامه نویسی بوکان اجرا شده و جایزه دریافت کرده بودند! هرچند از حرف تا عمل فاصله زیادی وجود دارد اما برگزار کنندگان جشنواره نشان دادند؛ داشتن بند « پ » حرف اول و آخر را در جشنواره خواهد زد؛ همچنانکه نمایش « هه‌موومان باشین » به نویسندگی باقر سروش در حالی به تئاتر فجر راه پیدا کرد، که نامبرده عضو هیات کارشناسی پانزدهمین جشنواره تئاتر کوردی سقز بود!

 

باید اذعان داشت؛ گردانندگان روابط عمومی و بولتن خبری جشنواره اگر اجحاف نکرده باشم افرادی بودند که در طول عمر خود چنین جایگاهی را تجربه نکرده به همین دلیل بولتن خبری دو روز مانده به اختتامیه چاپ و آماده شده بود! بولتن خبری که اکثر مطالب آن توسط عوامل اجرایی جشنواره نوشته شده  و گاها یک نفر به تنهایی در مورد ۶ نمایش اظهار نظر می کند تا عکس وی بولد شود، نباید بیشتر از این هم انتظار داشت! در بخش اطلاع رسانی و کانال تلگرامی پانزدهمین جشنواره تئاتر کوردی تمام زحمات بر دوش سامان یزدانی بود اما دریغ از اینکه نام و یا عکس وی حتی بعنوان روابط عمومی در بولتن چاپ شود!

 

در حقیقت جشنواره تئاتر کوردی سقز امسال نیز قربانی فردستیزی و سلیقه‌‌گرایی شخصی شد همانند؛ سفره‌ای که در آن فقط تعداد معدودی از افراد بر خوان نعمت آن نشسته، بهره‌مند می‌شوند هنرمندان واقعی تئاتر از صحنه جشنواره دور ماندند!

 

قول دادن مثل پر کاه سبک، اما عمل کردن به آن همچون کوه سنگین می باشد.

 

معاونت استاندار و فرماندار ویژه شهرستان سقز، دبیر جشنواره، مدیرکل هنرهای نمایشی کشور همگی در اختتامیه اظهار کردند؛ جشنواره تئاتر کوردی سقز جز ۱۰ جشنواره برتر کشور قرار گرفته و در تقویم جشنواره‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت شده است.

 

اما واقعیت امر چیزی فراتر از این سخنان بود؛ زیرا شورای عالی فرهنگی چنین تصمیمی را برای جشنواره تئاتر کوردی سقز با ردیف بودجه مشخص برای سال ۹۸ اتخاذ نکرده تا در تقویم جشنواره‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت و گنجانده شود.

 

در نتیجه پانزدهمین دوره جشنواره تئاتر کوردی سقز در حالی پایان گرفت؛ که نه دبیر جشنواره دور بعد معرفی شد و نه ردیف بودجه آن معیین شده است! پس با حلوا حلوا گفتن دهن کسی شیرین نمی شود./ آراس قربانی پور روزنامه‌نگار

پنجشنبه 29 آذر 1397 | 08:57

کد خبر : 31745

منتشر کننده : sh.s

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید