کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

گفتگو با بانوی دکترای شیمی آلی مدرس دانشگاه ژوهانسبورگ

کردستان، دکترا ی شیمی آلی، متخصص

در میان متخصصان متعهد کشور ما، بانوان ارزشمندی وجود دارند که عملاً توانسته اند اثبات کنند که نه تنها تخصص و پایبندی به اصول و ارزشهای اسلامی را جمع کرده اند بلکه نقش اساسی خانواده و تربیت و حفظ صحیح محور خانه ـ اجتماع را نیز به شایستگی پی گرفته اند.

به گزارش کُردتودی،  در میان متخصصان متعهد کشور ما، بانوان ارزشمندی وجود دارند که عملاً توانسته اند اثبات کنند که نه تنها تخصص و پایبندی به اصول و ارزشهای اسلامی را جمع کرده اند بلکه نقش اساسی خانواده و تربیت و حفظ صحیح محور خانه ـ اجتماع را نیز به شایستگی پی گرفته اند.

 

پیام زن وظیفه خود می داند در ستایش این بینش قلم زند و دیگران را نیز بدان فرا خواند. فرزندان این مرز و بوم همه به اسلام عزیز تعلق دارند و همه باید دانش اندوزی را از مهمترین وظایف خویش بدانند و آمیختگی آن را با ایمان به ارزشهای اسلامی با همه وجود احساس کنند. در این شماره، شما را به آشنایی با یکی از خواهرانی دعوت می کنیم که شنیدن نکاتی از حیات تربیتی و علمی و نیز نقطه نظراتشان، می تواند برای شما نیز جالب و راهگشا باشد.

 

 لطفا خودتان را كامل معرفی كنید و بفرمایید ، چگونه شد كه وارد رشته ی شیمی شدید؟

 

شمیلا روحانی هستم متولد 1357 صادره از شهر سنندج و دانش آموخته ی دکترای شیمی از دانشگاه کردستان و در حال حاضر مدرس دانشگاه UNISA شهر ژوهانسبورگ می باشم.شاید یکی از مهمترین دلایلی که به این رشته علاقه مند شدم وجود معلمی دلسوز و از خود گذشته به نام خانم میرزایی در سال اول دبیرستان بود . وجود این معلم عزیز موجب شد تا به رشته ی شیمی علاقمند شوم و از همان روزهای اول با اشتیاق فراوان این درس را مطالعه میکردم.

 

- شیمی یكی از علوم پایه ای و حیاتی برای هر كشور است، چه مشکلاتی بر سر راه دانشجویان رشته شیمی وجود دارد؟

 

در کشور های پیشرفته و مدرن برای رشته های علوم پایه برنامه ریزهای استراتژیک و بلند مدتی را در نظر می گیرند ، یکی از عوامل مهم موفقیت و پیشرفت این کشورها ارتباط تنگاتنگ دانشگاه با حوزه صنعت می باشد.شاید یکی از معایب و مشکلات اصلی رشته های علوم پایه در ایران عدم ارتباط دانشگاه با حوزه صنعت می باشد .دانش آموخته ای که سالیان بسیار طول خواهد کشید تا بتواند تجارت مرتبط در این حوزه را کسب کند و این یکی از مهم ترین مشکلات سیستم های آموزشی دانشگاه های کشور ما می باشد .کسب تجربه و فراگیری دانش به روز دنیا، از سایر کشورهایی که در علوم پایه حرف های مهمی برای گفتن دارند یکی از عوامل مهم خروج از کشور برای دانش آموختگانی چون من بود.

 

- علاقه ی شخصی تان به كدام گرایش شیمی است؟ اگر شیمی دان نمیشدید دوست داشتید كه چه حرفه یا چه تخصصی را دنبال میكردید؟

 

شیمی آلی را می پسندم چرا که شناختن دنیای ناشناخته موجودات زنده است ، اگر رشته ی مورد علاقه ام شیمی را انتخاب نمیکردم ، به نظرم طراحی و نقاشی را ادامه می دادم .

 

- مشكلات رشته ی شیمی در سطح استان كردستان بسیار گسترده است، اما می شود به چندین قسمت مهم ان اشاره كرد؟ به نظر شما چه مقدار اساتید شیمی حاضر بر كرسی های تدریس دانشگاهی، رسالت صحیحی برای اموزش شیمی دنبال میكنند؟

 

به نظر بنده نبود آزمایشگاه های مدرن،دستگاه ها ،وسایل مجهز و همچنین نبود مواد اولیه میتواند یکی از مشکلات عمده این رشته در سطح استان کردستان باشد.تا جاییکه من اطلاع دارم اساتید دانشگاه ها به خصوص دانشگاه کردستان ، از اساتید به نام و باتجربه ی رشته شیمی هستند که دانشجویان بزرگی را تحویل اجتماع علمی داده اند و میدهند ولی کمبود مواردی که در بالا عنوان شد ، این رشته را با مشکلات عدیده ای روبرو ساخته است.

 

- هم اكنون در كسوت یك استاد قرار دارید، برای كنكوری ها و علاقه مندان به علم شیمی چه راهكاری را پیشنهاد میكنید؟

 

پاسخ این سوال در بیتی از ابیات گرانبهای حضرت مولانا نهفته است...

 

گر در طلب منزل جانی ، جانی

 

گر در طلب لقمه نانی ، نانی

 

این نکته رمز گر بدانی ، دانی

 

هر چیز که در جستن آنی ، آنی

 

 

- رفتن از وطن برایتان تلخ بود یا شیرین؟

 

 رفتن من از آن جهت که برای کسب دانشی بالاتر و آموختن بیش از پیش علم بود ، برایم شیرین بود ، اما از حیث دوری از عزیزانم بسیار تلخ است.

 

- در اختتام سوالات، چه آرزویی برای جوانان كرد و كردستانی دارید؟

 

قطعا یکی از بزرگترین آرزوهایم نشر و در اختیار گذاشتن تجربیات تحصیلی و علمی و کاری ام برای هموطنانم می باشد و امیدوارم مشکل اشتغال جوانان در استان کردستان پیگیری و روزی حل شود.

 

انتهای پیام/m.r

سه شنبه 20 آذر 1397 | 08:27

کد خبر : 31651

منتشر کننده : م ر/a

سمیراسعیدی پاسخ جمعه 10 مرداد 1399 | 00:38

0
0

شمیلای عزیز سال ۸۷در تهران چند روزی هم اتاق شدیم شماره ت را داشتم
برایت ارزوی سربلندی می کنم
برای همه دختران کرد
زنده باشی

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید