کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

عضو بنیاد گندمکاران کشور:

زمین های کشاورزان حکم کارخانه را دارد/ میزان قیمت خرید تضمینی گندم از سوی دولت ناعادلانه است

کشاورزی، کشت گندم، بیجار، گندمکار نمونه بیجاری، سید حسین رحیمی، قیمت تضمینی خرید گندم

عضو بنیاد گندمکاران کشور با بیان اینکه زمین های کشاورزان حکم یک کارخانه تولیدی را دارد و نیازمند حمایت هستند نسبت به میزان قیمت خرید تضمینی گندم که از سوی دولت اعلام شده است اعتراض کرد.

به گزارش کُردتودی، بیجار قبل از جنگ بین الملل اول منطقه ای آباد و دارای ابنیه و آثار تاریخی بوده و از نظر اقتصادی قابل توجه و از جهت اینکه بر سر راه تبریز و عتبات به عنوان تبریز کوچک قرار گرفته حائز اهمیت بوده است، اقتصاد منطقه گروس از دیرباز متکی به کشاورزی ، دامداری و صنایع دستی بوده است.

 

از گذشته تا کنون قوت غالب مردم بیجار گروس گندم بوده است و با توجه به تولید بالای گندم در این منطقه به انبار غله استان کردستان و غرب کشور شهرت یافته است.

 

طبق بررسی های بعمل آمده 360 هزار هکتار از اراضی این منطقه قابل کشت بوده که از این مقدار 12469 هکتار به صورت آبی کشت می شود و مقدار 347531 هکتار هم به صورت دیم کشت می گردد و اقریبا در هر آیس ، مقدار 173765 هکتار از زمین های زراعتی زیر کشت محصولات مختلف از جمله گندم، جو، حبوبات قرار می گیرد.

 

از نظر گندمکاری و برداشت این محصول حیاتی ، بیجار گروس در سطح کشور در ردیف تولید کنندگان درجه اول قرار دارد.

 

برای آشنایی بیشتر با وضعیت این محصول استراتژیک در شهرستان بیجار با یکی از کشاورزان این شهرستان به گفتگو نشسته این که در ادامه می خوانید؟

 

سید حسین رحیمی یکی از کشاورزان گندم کار بیجاری اهل روستای جوروندی از توابع بخش چنگ الماس است که چندین سال متوالی بعنوان کاورز نمونه استان کردستان و کشور معرفی شده است.

 

وی در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: درحال حاضر 160 هکتار از اراضی شهرستان بیجار زیرکشت گندم می باشد که 90 درصد آن دیم است.

 

 تقویت توان کشاورزان نیازمند حمایت جدی دولت است

 

عضو بنیادگندمکاران کشور با تاکید بر اینکه 50 درصد مردم استان کردستان به صورت مستقیم و غیر مستقیم با کشاورزی به ویژه تولید گندم در ارتباط هستن، افزود: زمین های کشاورزی ما حک کارخانه تولیدی ما کشاورزان را دارد و تقویت توان کشاورزان نیازمند حمایت جدی مسئولان و دولت است.

 

کشاورز نمونه بیجاری با اعتراض به قیمت مصوب دولت برای خرید گندم تضمینی ، گفت: برای سال 98 قیمت هر کیلو گندم 1600 تومان در نظر گرفته شده است که با توجه به مشکلات قشر کشاورز این نرخ کارشناسی شده نیست.

 

نماینده تشکل‌های بخش کشاورزی استان کردستان با بیان اینکه این میزان قیمت خرید تضمینی گندم اعلام شده از سوی دولت ناعادلانه میباشد، گفت: دولت درسال 95 و96 تنها به افزایش قیمت 2 درصد آن هم درسال 95 بسنده کرد و برای سال زراعی 96و97 گندم از سوی دولت هیچگونه افزایش قیمتی نداشت واین اقدام دولت بیشترین ضربه را به کشاورزان گندم کار وارد نمود .

 

رحیمی ادامه داد: در سال حمایت ازکالای ایرانی متاسفانه با توجه به افزایش قیمت‌ها درتمام سطوح انتظار می‌رفت دولت حداقل نرخ گندم را2000 هزارتومان اعلام می‌کرد چون درحال حاضرقیمت ادوات کشاورزی نسبت به تاریخ مشابه سال گذشته از 50تا صدرصد افزایش پیداکرده و قطعات ماشین آلات ولاستیک 150درصدافزایش داشته پس انتظارمی رفت دولت هم نسبت به گرانی وتورم بازار به افزایش قیمت خرید تضمین گندم اقدام می کرد تاموجب دلگرمی کشاورزان می‌شد.

 

مسئولان شهرستان بیجار برای افزایش سهم آب این شهرستان تلاش کنند

 

عضو بنیادگندمکاران کشور تصریح کرد: با این وضعیت بیکاری حال حاضرجامعه و وضعیت اسفبار کشاورزی و بالا رفتن هزینه ها احتمال مهاجرت بیشترجوانان وکشاورزان به حاشیه شهرها دور از انتظار نیست.

 

وی با تاکید بر اینکه شهرستان بیجار در سال زارعی گذشته 240 هزار تن گندم تولید و به انبار غله استان کردستان مشهور است ، اظهار داشت: کشاورزان این منطقه با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند و هستند کشاورزانی که دیم کار هستند و سند 300 هکتار زمین دیم در اختیار دارند اما بدهکار است و نمی تواند از هیچ تسهیلات حمایتی استفاده کند.

 

رحیمی در قسمت دیگری از سخنان خود با اشاره به مشکلات کشاورزان شهرستان بیجار ، گفت: کشاورزان شهرستان بیجار اغلب دیم کار هستند و در معرض آسیب بیشتری نیز هستندانتظار داریم با ارائه تسهیلات ارزان قیمت ازکشاورزان گندم کار حمایت جدی شود واز محل تسهیلات اشتغال پایدار روستای به بخش زراعت هم کمک شود.

 

نماینده تشکل‌های بخش کشاورزی استان کردستان مشکل عمده این شهرستان دیم زار بودن مزارع عنوان کرد و بیان داشت: انتظارکشاورزان شهرستان بیجاراز مسئولین خصوصا آب منطقه ای وسازمان جهادکشاورزی این است که نسبت به آبی نمودن مزارع از محل سدهای تلوار وسیاه زاغ وتخصیص آب به این شهرستان تلاش بیشتری داشته باشند تا کشاورز محروم و رنج کشیده این منطقه بیشتر از این متحمل ضرر و زیان های مالی نشوند.

 

کمک به بخش کشاورزی شهرستان مانع مهاجرت روستائیان می شود

 

وی با تاکید بر اینکه کشاورزی مکانیزه تاثیر بسزای در تولید دارد تا جای که کشاورزی مکانیزه در بعضی مواقع تولیدات را دو برابرافزایش میدهد ، هر چند در این راستا اقدامات خیلی خوبی در راستای مکانیزه کردن بخش کشاورزی و تسهیل در واگذاری تراکتور و کمپاین به کشاورزان شهرستان کمک قابل توجهی شده است ، اما برای پیشرفت کشاورزی این منطقه نیازمند توجهات بیشتری است.

 

به گفته رحیمی اگر به بخش کشاورزی با این  وضعیت کمک و اقدام عاجل صورت نگیرد شاهد مهاجرت بیشترروستائیان به شهر بیجار و دیگر شهرهای کشور خواهیم بود.

 

لازم به ذکر است سید حسین رحیمی که در حال حاضر عضو بنیاد گندمکاران کشور و نماینده تشکل های بخش کشاورزی استان کردستان است در سال 82 ، 91 و 95 بعنوان کشاورز نمونه ملی انتخاب شده است.

 

انتهای پیام/a.s

یکشنبه 18 آذر 1397 | 09:15

کد خبر : 31633

منتشر کننده : ط ج/bj

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

باقی مانده مهلت برجامی ایران به اروپا

ADS

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید