کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

کارشناسان مسائل سوریه تحلیل کردند؛

کردها عامل اصلی تضاد منافع ترکیه و آمریکا در سوریه

سوریه، کردها، ترکیه، آمریکا، تضاد

برخی کارشناسان می گویند تا زمانی که مسئله مورد اختلاف کردها در سوریه بین ترکیه و آمریکا حل نشود، نباید منتظر عادی شدن روابط آن دو شد.

به گزارش کُردتودی، به نقل از کردپرس، حمایت گسترده آمریکا از کردهای سوریه در مقابله با داعش در سوریه باعث شده است کردهای سوریه که تا قبل از بحران این کشور به حاشیه رانده شده بودند، اکنون یک چهارم خاک سوریه را در کنترل خود داشته و اقدام به ایجاد اداره خودگردان کنند. آنها همچنین خواهان برقراری سیستم فدرالی در سوریه هستند.

 

ترکیه که از ائتلاف کردی-آمریکایی ناخشنود است بخشی از قلمرو تحت کنترل کردهای سوریه شامل منطقه عفرین را در اوایل امسال اشغال کرد. این کشور تهدید کرده است دیگر مناطق تحت کنترل کردها را نیز اشغال خواهد کرد.

 

کارشناسان مسائل سوریه معتقدند کردها عامل اصلی تضاد منافع آمریکا در سوریه هستند و تا این مسئله حل نشود رابطه آمریکا و ترکیه بویژه در مسئله سوریه به حالت عادی باز نخواهد گشت.

 

سولی اوزل، استاد علوم سیاسی و تحلیگر مسائل خاورمیانه و سوریه به بنیاد کارنگی گفته است ترکیه نیروهای کرد سوریه موسوم به ypg و حزب مادر آن یعنی pyd را تهدیدی برای موجودیت خود می داند بنابراین، اولویت آنکارا تضعیف و یا از بین بردن آنها در سوریه خواهد بود.

 

وی تاکید می کند که کردها مهم ترین عامل تنش میان آنکارا و واشنگتن هستند و تا زمانی که مسئله کردهای سوریه حل نشود این تضاد و تنش ادامه خواهد یافت و نباید منتظر عادی شدن روابط میان آمریکا و ترکیه بود.

 

مهناد حاج علی، نویسنده و هماهنگ کننده در بنیاد کارنگی نیز گفته است هماهنگی و همکاری بین آمریکا و ترکیه در سوریه انتظار زیادی است و بخشی مهمی از عامل تنش میان آن دو مسئله کردهای سوریه است. تصرف مناطق تحت کنترل کردهای سوریه که متحد آمریکا هستند به بخشی از استراتژی ترکیه تبدیل شده است.

 

دوروثی اشمیت، از اندیشکده روابط بین الملل فرانسه نیز معتقد است روابط میان ترکیه و آمریکا در سوریه با معضل روبه رو شده است و این معضل حول محور حمایت آمریکا از نیروهای کرد است. این مسئله باعث شده تصرف مناطق تحت کنترل کردهای سوریه به مشغله ذهنی ترکیه تبدیل شود.

 

اسد آلچی، اقتصاددان و مدیر موسسه بیتنا سوریا، معتقد است مشغله ذهنی اولیه ترکیه کنار گذاشتن بشار اسد از قدرت بود. اکنون حتی در صورت همکاری میان آنکارا و واشنگتن در شمال سوریه که می تواند به متحد کردن 40 درصد خاک سوریه زیر یک چتر آمریکایی –ترکی باشد، امکان کنار گذاشتن بشار اسد وجود ندارد. تنش آن دو بر سر حمایت از کردها ممکن است احتمال توافق دو طرف را بر سر متحد کردن این مناطق تحت تاثیر قرار دهد.

 

انتهای پیام/h.e

شنبه 17 آذر 1397 | 13:34

کد خبر : 31626

منتشر کننده : sh.s

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید