کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

یادداشت/ سهیل جمشیدپور

تعامل فرهنگی، حلقه‎ی مفقوده در شهرستان بیجار

تعامل فرهنگی، حلقه مفقوده، بیجار

پایین آمدن سرانه جمعیتی شهرستان و مشکلات اجتماعی زیادی چون بیکاری ، عدم تخصیص بودجه مناسب ، پیری جمعیت ، فقر ، نگاه های بسته مدیریتی ، عدم پیش بینی مناسب آینده و... باعث می شود که مقامات و مدیران شهرستان و استان نتوانند راهکاری مناسب برای جلوگیری از ظهور و بروز روند تضادهای اجتماعی را پیدا کنند و گسل های اجتماعی در صحنه های مختلف گاهی فعال شده و انرژی خود را تخلیه می کنند.

به گزارش کُردتودی، این روزها شاهد رقم خوردن یکی از تلخ ترین صحنه های اجتماعی در دهه های گذشته در سطح شهرستان بیجار هستیم و همگی کم و بیش دلایل آن را می دانیم و در جریان اخبار آن هستیم که به دو بخش کوتاه مدت و میان مدت تقسیم می شود.

 

در بخش کوتاه مدت و شاخه ای :

 

دولت تصمیم به ایجاد چرخه ی فولاد در استان کردستان می گیرد ، مردم شهرستان بیجار به بحث سهم خود از این چرخه معترض می شوند ، سهم بیجار از این پروژه بیشتر می شود ، در روز کلنگ زنی پروژه ها ، مکان کلنگ زنی پروژه آهن اسفنجی در هاله ای از ابهام می ماند ، فرماندار بیجار ماه ها بعد ، جانمایی این پروژه را در زاغه فولاد قطعی و کارشناسی اعلام می کند ، در تمام این مدت فردی به نام شیخی (از نزدیکان مرادنیا و از مدیران بومی صبانور به عنوان معتمد مردم حسن آباد یاسوکند و استاندار در برخی جلسات کارشناسی حضور می یابد.) ، عده ای از کنشگران حسن آباد مانند آقای اسدی و... نیز به دنبال رایزنی با مقامات کشوری می روند ، برخی از اعتراضات فارغ از شکل قانونی یا غیرقانونی صورت می پذیرد و یک کمپین مجازی هم در حسن آباد از چندی پیش آغاز می شود ، فرماندار بیجار به میان مردم ناحیه می رود و ضمن تبیین مساله می گوید حاضر است باز دستور کارشناسی مجدد بدهد و اما ظاهرا مقبول نمی افتد و صداهایی مبنی بر جدایی جغرافیایی از شهرستان بیجار به گوش می رسد در کمپین فوق الذکر ، اینها همه در حالی است که نماینده مردم قبلا در نامه ای به وزیر مربوطه بار روانی اجتماعی تعلل در پروژه را یادآوری کرده است.

 

در بخش بلند مدت و ریشه ای :

 

پایین آمدن سرانه جمعیتی شهرستان و مشکلات اجتماعی زیادی چون بیکاری ، عدم تخصیص بودجه مناسب ، پیری جمعیت ، فقر ، نگاه های بسته مدیریتی ، عدم پیش بینی مناسب آینده  و... باعث می شود که مقامات و مدیران شهرستان و استان نتوانند راهکاری مناسب برای جلوگیری از ظهور و بروز روند تضادهای اجتماعی را پیدا کنند و گسل های  اجتماعی در صحنه های مختلف گاهی فعال شده و انرژی خود را تخلیه می کنند.

 

ریشه مشکل کجاست؟

 

به نظر می رسد تعین های اقتصادی و مادی ، تفاوت های رها شده فرهنگی در فقدان الگوی توسعه بومی و مدیریت توانمند سه فاکتور تعیین کننده در آشکار شدن بیماری های اجتماعی است که بیشتر متوجه مسئولان و نخبگان است ، آن هنگام که عبارت "بیجاری ها " از سوی مردم نواحی دیگر شنیده می شود و کل اجتماعی "ما" به خود و دیگری فروکاسته می شود ، سوژه اجتماعی ( افراد دارای اندیشه و عمل) به ابژه اجتماعی (موضوعات و اشیا) تقلیل پیدا می کنند و این دید ابژکتیو منشا از خودبیگانگی انسان ها است.

 

چه باید کرد؟

 

چه باید کردها به دو بخش بلند مدت و کوتاه مدت و دوبخش مادی و معنوی قابل انفکاک است.

 

در بخش مادی بلند مدت: توسعه ی همه جانبه نگر و پرهیز از نگاه جزیره ای در توسعه شهرستان ضامن امنیت پایدار است.

 

در بخش مادی  کوتاه مدت: حضور مسئولان عالیرتبه کشور و استان در منطقه و اقدامات ضربتی اقتصادی در نقاط کمتر توسعه یافته می تواند اثر بخش باشد.

 

در بخش معنوی (فرهنگی) بلند مدت: تقویت فضای تعاملات فرهنگی و رویدادهای مشترک فرهنگی ، علمی و ... می تواند فرهنگ ابژکتیو و صلب قومی گرایی را در حاشیه ی مرزهای فرهنگی که مورد بهره برداری دشمنان است ، محو و شانیت سوژگی و "ما" شدگی را به شهرستان برگرداند.

 

در بخش معنوی (فرهنگی) کوتاه مدت: نشست مشترک فعالان و نخبگان بیجار و یاسوکند در سلسله نشست هایی می تواند ، ذهن ها و بدن ها را در کنار یکدیگر منسجم و متحد نماید.

 

چالش اجتماعی عبارت است از تضاد میان نیروهای مولد و روابط تولید و این چالش ها دوره ای و در ذات سیستم سرمایه داری جهانی است ، در این میان ایستار ما روی واژه های "ما بودن و ما شدن" و استفاده از ظرفیت های رسانه ای و میدانی می تواند حیات اجتماعی مان را در دنیای چالش ها گارانتی کند.

 

نتیجه: به عقیده نگارنده این چالش که با بهره برداری عده ای از وضعیت انفعالی پیش آمده در نهایت نتیجه ای مثبت خواهد داشت و نگاه ها را به سمت دردهای " همه ما" سوق خواهد داد.

 

برای مسئولین اتحاد و کار ، از نخبگان ساماندهی به اجتماع و برای مردم شادی را از درگاه ذات اقدس اله خواستارم.

 

انتهای پیام/a.s

شنبه 17 آذر 1397 | 08:22

کد خبر : 31616

منتشر کننده : ط ج/bj

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

 

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید