کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

حرفه خبرنگاری یا درج خبربرداری؟!

کردستان، خبربرداری، خبرگزاری های مطرح

یکی از رسانه های استان کردستان، گزارشاتی از خبرگزاری تسنیم را که برای تهیه ی آن زحمت، تلاش و هم هزینه شده است به اسم خود و به نام رسانه ی خود منتشر می کند فارغ از آنکه نامی از منبع برده شود!

به گزارش کُردتودی، خبرنگاری یکی از حرفه های سخت، پر جنب و جوش و در عین حال شیرینی است که علاقمندان خاص خود را دارد و هر کسی در هر برهه ای به این کار علاقمند باشد توانسته است در این حوزه موفق عمل کند اما امروزه می بینیم که بیشترین کار خبری بر عهده ی سایت های خبری وخبرگزاری ها است که با جدیت این اخبار را دنبال می کنند تا بتوانند در سریعترین زمان اخبار به دست مردم برسد اما متاسفانه می بینیم که افرادی با پشت میزنشینی می خواهند حرفه و چهره ی خبرنگاری را خراب کنند و با کپی کردن مطالب بدون ذکر منبع به نوعی حرفه ی " خبربرداری " را به دوش می کشند.

 


فارغ بودن از دنیای پر هیاهوی خبری شاید برای عده ای که پشت میز نشین هستند کاری آسوده باشد اما به راستی ارتباط گرفتن با مردم و جواب سوال گرفتن از مسئولینی که وظیفه شان هر چند پاسخگویی است کاری آسوده نیست که عده ای بخواهند خبرهایی را که خبرنگاران و خبرگزاری ها چند روز را در حال جمع آوری یک گزارش هستند به نام خود تمام کنند لذا اگر این طور بود هر فردی هم که سواد  خواندن و نوشتن دارد می توانند به این آسانی خبرنگار باشد.

 


متاسفانه در استان کردستان هم شاهد هستیم که بعضی از رسانه ها از اخبار، گزارش و یادداشت هایی که خبرنگاران چند روز را برای یک گزارش وقت می گذارند عده ای از رسانه ها و نشریات دیگر بدون ذکر منبع و تنها با کفایت کردن بر پشت میز نشینی به سرقت می برند و با نام خود و حتی جالب است با نام " در گفتگوی اختصاصی با رسانه ی خودشان" منتشر می کنند!!!

 

 


یکی از رسانه های استان کردستان متاسفانه یکی از گزارشات خبرگزاری تسنیم با نام " سازمان زیباسازی شهر سنندج برنامه ای برای شهر ندارد " را که برای تهیه ی آن زحمت، تلاش و هم هزینه شده است به اسم خود و به نام رسانه ی خود منتشر می کنند فارغ از آنکه نامی از منبع برده شود. که این خلاف حرفه ی خبرنگاری است چرا که سرقت کردن و به نوعی غارت کردن اخبار به دور از شان است .

 

 

جالب این است که این رسانه ها با فاصله ی یکی دو ساعته و در گفتگو با خبرنگار خود را منتشر کرده اند که اینها اخلاقی غیر حرفه ای در خبرنویسی می باشد


ذکر این نکته بسیار لازم است که بگوییم؛ افرادی که می خواهند کار خبرنگاری را ادامه دهند علاوه بر داشتن مهارتی که اموختنی است باید دارای علم و دانش، تجربه و جسارت باشد و تنها تکیه کردن بر اقیانوسی از اطلاعات درست و نادرست اینترنت اکتفا نکنند بلکه با نوآور بودن و فکری تازه و تغییر عادت های پیشین بتواند جویان حقیقتی باشد که لازمه ی گنجاندن درد و دل های مردم و پاسخگویی مسئولین باشد.

 


کلام آخر؛ خبرنگار حرفه ای که با کسب تجربه و با تلاش و زحمت به دنبال گرفتن اخبار مهم و موثق ومطالب به روز برای آگاهی و نوشتن از درد و دل های مردم است با خبربرداری که بدون هیچ گونه اعمالتغییری در نگارش و خبرنویسی به اصطلاح کپی پیست می کند فرقی ندارد؟!

 


انتهای پیام/Z.U

 

 

پنجشنبه 15 آذر 1397 | 11:55

کد خبر : 31608

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید