کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

فرشته ای زمینی با بال‌های شکسته؛

بانوی معلول سنندجی که فرشته بهزیستی لقب گرفته است + عکس

کردستان، معلولیت، پیشرفت علم

قلم‌ها از بیان وصف حالش عاجز و با قحطی واژه مواجه است، اما در چهره‌ی معصومش که می‌نگری پاکی قلبش را می‌بینی، می‌نشینی پای درد و دل داستانی که برای روایت می کند ...

به گزارش کُردتودی، اغلب ما وقتی درخیابان، پارک، مغازه و هرجایی از این شهر با آدمی که ناتوانی جسمی دارد یا چهره اش از عارضه ای دگرگون شده، روبه رو می شویم، یا سرخود را به کلی برمی‌گردانیم و خودمان رامشغول نشان می دهیم یا گاهی اوقات مکث می‌کنیم و باتاسف سری تکان می‌دهیم و یا در دلمان شفای عاجلش را از خداوند طلب می کنیم و همه ی این ها با دلسوزی برای خانواده ای که چنین فرزند یا فرزندانی دارد، همراه است.

 


این افراد در گذشته محکوم به خانه‌نشینی، گوشه‌نشینی و انزوا بودند؛ اما اکنون رفت و آمد برای آنها با پیشرفت علم کمی آسان‌تر شده و با مشکلات بسیار کمتری نسبت به قبل مواجهند.

 


معلولیت، قصه پر غصه ای است که تنها کسانی با آن آشنایی دارند که خود یا عضوی از خانواده آنها معلول باشند، در این میان جمعی از معلولان با این مشکلات کنار آمده اند و افرادی درس آموز برای دیگران شده اند.

 

 


تعداد این عده که توانمندی را به معلولیت گره زده اند در جامعه کم نیست و بسیاری از آنها قادرند با اندک یاری از سوی کسانی که باید یاری رسان آنها باشند و حداقل با اجرای قانون جامع معلولین، زندگی خود را اداره کنند و حتی دیگران را از کار خود منتفع کنند.

 

 

ارزش هر انسانی به میزان تلاش و اراده اوست و همدل شدن با انسان هایی که هر چند به رقم مشکلاتی که دارند اما معلولیت برای انها نه سد است و نه دیوار بلکه پلی است برای تحقق خواسته هایشان اما از مسیری پر فرازو نشیب تر، تابلویی است که اراده های مستحکم و ارواح قوی را به نمایش می گذارد.

 


در چهره‌ی معصومش که می‌نگری پاکی قلب‌ش را می‌بینی، می‌نشینی پای درد و دل داستانی که برای روایت می کند ... هرچند به کلام زیاد نتوانست سخن بگوید، اما با نگاهش ناگفته‌های زیادی را به ما فهماند به ما فهماند که آرزوهایش رنگ باختند به ما فهماند در این وانفسای زندگی آرزوهای کودکانه‌اش زخمی کهنه‌شده و پوسیدند.

 


پای حرف‌هایش که می‌نشینی دنیایی از درد و غم را به یدک می‌کشد در زندگیش که دقیق‌تر می‌شوی انگار غم مثل کوه درد می‌ریزد سرت و بغضی از جنس غربت و تنهایی چنگ می‌زند به گلویت.

 

 


معلولان بهزیستی سنندج از آسکه سرحدی به عنوان یک فرشته یاد می کنند که از خود برای گروه معلولین مایه می گذارد، او 40 ساله است  و از زمانیکه معلول به دنیا آمد زندگی را اینچنین پذیرفته هرچند سخت و دشوار.

 


وی می گوید: من فکر می کنم در زندگی برای همه خاطرات تلخ و شیرین وجود دارد حالا چون مردم ما از آن طرف خط به ما نگاه می کنند فکر می کنند که چون معلول هستیم باید خانه نشین باشم و حق انجام هیچ کاری را نداریم .

 


این بانوی سنندجی اظهار می کند: خيلي وقت‌ها به اين فکر مي‌کنم که چطور شد که من هم مثل خيلي از آنهايي که شبيه من هستند، نااميد نيستم؟ چرا اينقدر انگيزه پيدا کردم؟ چطور خودم را بالا کشيدم؟ چرا نيفتادم؟ چرا اگر افتادم، دوباره برخاستم؟ و بعد، خيلي از آدم‌ها را مي‌بينم که انگار همه آنها در مقطعي از زندگي کنارم بوده‌اند و کمکم کرده‌اند. مادرم، پدرم، خواهر و برادران‌ام، دوستانم و همين‌طورتمام کسانی که همیشه همراهم بودند.

 


وی با بیان اینکه هم اکنون در گروه تئاتر معلولین مشغول به فعالیت هستم افزود: بسياري از كساني كه امروز به نام معلول مي شناسيم و در خانه ويلچرنشين شده اند ‚ توانايي هاي بسياري دارند كه اگر فرصتي در اختيارشان قرار گيرد مي توانند آنرا به ظهور برسانند و در ادارات و سازمانها مفيد واقع شوند ولي به ندرت چنين امكاني وجود دارد.انصافا دشوار است كه بخواهي هم درد معلوليت را تحمل كني هم درد بيكاري و مشكلات ناشي از آن مثل بي پولي و اجاره نشيني و خرج و مخارج زندگي را.

 

 

وی با بیان اینکه بدترین رفتار در زندگیم را دید مردم می دانم چون ما با خود کنار آمده ایم اما مردم با ما کنار نمی آیند گفت: آنها فکر می کنند همین که ما بر روی ویلچری نشسته ایم آدم های عجیب و غریبی هستیم در حالی که جز اعمال حرکتی هیچ تفاوتی با مردم عادی نداریم .

 


این بانوی معلول کردستانی زیباترین خاطره ی زندگیش را ازدواجش دانست و گفت: همسر من فرد سالمی بود و با اینکه من دچار معلولیت بودم ولی زندگی آرام و خوشی داشتیم ولی بعد از 6 سال زندگی مشترک از هم جدا شدیم ولی آرزویم این است که در هر کجا زندگی می کند همیشه خوشبخت باشد .

 


آسکه با وجود مشکل در اظهار کلمات سعی می کرد بیان کند که چقدر دوست دارد که معلولین منزوی هم از خانه به هر بهانه ای که شده بیرون بیاید و در بین مردم و با مردم باشد.

 


وی به مشکلات معلولان در بحث اشتغال اشاره کرد و گفت: باید از تمام ظرفیت ها و استعدادهای موجود در معلولین برای ایجاد اشتغال آنها استفاده شود که در این راستا کمک و همیاری مسئولین برطرف کننده بخشی از مشکلات این مددجویان خواهد بود.

 


او هم مثل بسياري از ما درد داشت، مشکل داشت ‌اما تحمل کرد و کنار گذاشت و امروز به آنچه اندوخته است، نگاه روشني دارد.

 


انتهای پیام/m.r

سه شنبه 13 آذر 1397 | 08:55

کد خبر : 31578

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید