کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

تسهیل گری و توسعه محلی چشم اندازی برای نایسر

نایسر، مشکلات شهری، سنندج

غفلت روز افزون نظارت شهرداری و سایر ارگان ها و مراکز دولتی بر وضع مردم نایسر و فراموش شدن نسبی منطقه منفصل نایسر سنندج ، گروهی از جوانان و افرادی که احساس مسئولیت کرده اند را بر این داشته است ، که اقدام به تاسیس یک دفتر انجمن به نام تسهیلگری و توسعه محلی بنمایند .

به گزارش کُردتودی، غفلت روز افزون نظارت شهرداری و سایر ارگان ها و مراکز دولتی بر وضع مردم نایسر و فراموش شدن نسبی منطقه منفصل نایسر سنندج ، گروهی از جوانان و افرادی که احساس مسئولیت کرده اند را بر این داشته است ، که اقدام به تاسیس یک دفتر انجمن به نام تسهیلگری و توسعه محلی بنمایند که در ادامه با آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

نایسر را بهتر بشناسیم !!

نایسر در 2 کیلومتری شرق شهر سنندج و در شمال محور سنندج – همدان قرار دارد .این ناحیه در سرشماری 1385 یکی از نقاط روستایی پیرامون شهر سنندج محسوب می شد به عبارت دیگر از لحاظ تقسیمات سیاسی ناحیه منفصل نایسر تا 1389 یکی از سکونت گاه های روستایی از توابع دهستان حومه ، بخش مرکزی سنندج شهرستان سنندج محسوب می شد .

 

تا سال 1375 نایسر همچون دیگر سکونت گاه های روستایی نرخ رشد کندی را تجربه نموده است . بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1375 تعداد واحد های مسکونی نایسر 171 واحد مسکونی بوده است که 180 خانوار در ان سکونت داشتند که خود بیانگر رشد جمعیتی کند و گسترش کالبدی اندک نایسر بوده است .

 

 رکود اقتصادی و سرازیر شدن نقدینگی شهروندان در بازار مسکن و ساخت و ساز در سطح شهر سنندج ، افزایش ناگهانی قیمت مسکن و زمین و به تبع ان اجاره بها ، عدم پایداری بنیان های اقتصادی در نقاط روستایی و شهرهای کوچک استان و مهاجرت دسته جمعی خانوار های روستایی به شهر سنندج و سایر عوامل منجر به آن شد که محله نایسر در جذب جمعیت مهاجر پیشگام شود.

 

این محله با دارا بودن ویژگی های مطلوب جغرافیایی ،زمین ارزان ، نزدیکی به مرکز شهر ، محل مناسبی برای اسکان پدیده مهاجرت بین دیگر روستاهای حومه سنندج ممتاز بوده است.

 

برخی از مشکلات و مسائل شناسایی شده توسط تیم خبری نوای آبیدر در محله نایسر :

 

- نبود فضای سبز عمومی و پارک

-کمبود فضای آموزشی

-خاکی بودن معابر و مشکلات زیست محیطی در هنگام بارندگی

- ناهمواری برخی معابر

-نبود سیستم فاضلاب و رها شدن فاضلاب در معابر

-بالا بودن نرخ بیکاری و عدم وجود مشاغل پایدار ( مهم ترین مشکل این محله که همین مساله باعث سایر بزهکاری ها و جرائم شده است)

-کمبود روشنایی کوچه ها در شب در برخی از محدوده که منجر به برخی سرقت های شبانه می شود

-گسترش بی رویه و ساخت و ساز های غیر قانونی

 

از این رو با در نظر گرفتن مسائل و مشکلات فوق ، قطعا به یک بازوی کمکی و از جنس مردم برای روبرو شدن با برخی مشکلات نیاز است ، ازین رو باید با واژه ی نو ظهور تسهیل گری قدری بیشتر آشنا شویم .

 

تسهیل گری به چه معناست ؟؟؟

در حقیقت ، تسهیل گری فرایندی است که طی ان سعی شده است ، ابزار ابتکار عمل ،تصمیم گیری ،خلاقیت به افراد و گروه هایی که تا به حال به هر علت در حاشیه بوده اند و فرصت مشارکت نداشته اند ، انتقال یابد و نقش و فعالیت اعضای گروهی به صورت قابل توجهی تدوام داشته باشد تا اینکه افراد به توانمندی برسند . تسهیل گری راهی است برای رهبری بدون اینکه زمام امور به دست گرفته شود . وظیفه ی تسهیل گر ، اماده کردن دیگران برای به عهده گرفتن مسئولیت و رهبری است .

 

تسهیل گر چه کسی است ؟

به طور عامیانه و ساده تسهیل گر به کسی گفته می شود که دارای ویژگی های زیر باشد :

-بی غرض و بی طرف که با احترام به کرامت انسانی و با استفاده از اصول مشارکت و پویایی گروه به اعضای گروه یا سازمان کمک میکند تا بتوانند به اهداف گروهی یا سازمانی خود دست یابند .

-تحقق هدف برای یک مجموعه را اسان تر می کند .

-رابط میان افراد و گروه های مختلف است که در راستای ارتقای کیفیت زندگی در یک محله کار میکنند .

-به تشکیل گروه ها و تیم های مختلف در جهت ارتقای کیفیت زندگی در محله کمک میکند .

-کارگاه های اموزشی برگزار میکند.

-آغاز گر یک گروه است نه تکیه گاه همیشگی ...

-دانش خود را به کار می گیرد تا با روش های تعاملی و مشارکتی در بهترین زمان ممکن بهترین نتیجه بدست اید.

-گوش شنوای ساکنین محله و تسهیل کننده ارتباط گیری آنها با دستگاه های دولتی و سازمان های غیر دولتی است.

 

اهداف و برنامه های دفتر تسهیل گری محله نایسر :

دفتر تسهیل گری محله نایسر با بهره گیری از کارشناسان حوزه شهرسازی ،اقتصاد ،جامعه شناسی ، حقوق و روانشناسی با اعتقاد به این موضوع که رویاهای ساکنین تحقق نخواهد یافت مگر با همت و مشارکت خود ساکنین ، ضمن دعوت از تمام ساکنین جهت حضور در دفتر و اشنایی با نحوه همکاری اقدامات زیر را در دستور کار خود قرار داده است :

 

-برگزاری کارگاه های آموزش شهروندی

- برگزاری کارگاه های حرفه آموزی

- تشکیل گروه های اجتماعی ، اقتصادی و هدایت آنها

-کاهش اسیب های اجتماعی (اعتیاد، طلاق و ...) با مشارکت خود ساکنین محله

-توانمند سازی اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی ساکنین با مشارکت خود آنها

-اولویت بندی مشکلات و مسائل محله با نظر سنجی از ساکنین و پیگیری از آنان

-شناسایی ظرفیت ها و پتانسیل های موجود و حمایت و هدایت آنها جهت ایجاد مشاغل پایدار و جامعه ای سالم

-برگزاری نمایشگاه های صنایع دستی ساکنین جهت توانمندی اقتصادی مردم محله نایسر

-برگزاری برنام های فرهنگی ، مذهبی و جشنواره ها

-تشکیل صندوق های قرض الحسنه محله ای با مشارکت ساکنین

 

نقش های سازمانی دولت ، شهرداری و بخش خصوصی

در فرایند توسعه محلی، مردم به عنوان کانون اصلی و مهمترین رکن این برنامه مورد توجه قرار می گیرند.سه نیروی اصلی پیش برنده این فرایند نیز دولت و شهرداری ها و بخش خصوصی هستند که ضمن هماهنگی و همراهی ، هر یک نقش ویژه ای بر عهده دارند :

مردم : اولین و مهم ترین جامعه ذی نفع در فرایند توسعه پایدار محله ای که پایه اصلی مشارکت فعال در فرایند های توانمند سازی خود ساکنان خود ساکنان به شمار می روند .(مشتمل بر ساکنان ، شاغلان ، مستاجرین ، مالکان و مراجعین ).

بخش خصوصی :که در برگیرنده جامعه حرفه ای ( شامل تمامی دستگاه ها و شرکت های تخصصی ، سازندگان، حرفه مندان ، سرمایه گذاران و نهاد های تامین کننده سرمایه ) و جامعه نخبگان ( یا به عبارتی مجموعه عوامل و دستگاه های که در زمینه تحقیقات ، پژوهش و آموزش و مطالعات صاحب نظر هستند ) می باشد.

شهرداری ها : شوراهای اسلامی شهر ، سازمان های نوسازی شهری و انجمن های شورا یاری وابسته به شورا های شهر، که در فرایند بازآفرینی شهری نقش مدیریت اجرای برنامه ها و هدایت گری و هماهنگ کنندگی را بر عهده دارند.

دولت : مشتمل بر کلیه نهادهای حاکمیتی و دستگاه های اجرایی که در فرایند توسعه محله ای ، حاکمیت، سیاست گذاران ، تسهیل گری ، حمایت کنندگی ، نظارت و کنترل را در مقیاس ملی به عهده دارد.

در این میان دو نهاد تسهیل گر ( دفاتر تسهیل گری و توسعه محلی ) و نیز توسعه گران حلقه های ارتباطی بین این سه رکن هستند . توسعه گران علاوه بر ایجاد فضایی برای تمرکز نظام تامین مالی ، برنامه ریزی، طراحی و اجرای اقدامات ، هماهنگی های لازم به دولت و شهرداری ها را به انجام می رسانند. تسهیل گران نیز نقش مهمی در ایجاد ارتباط بین ساکنان – مالکان و دولت و شهرداری ها بر عهده دارند.

 

انتهای پیام/m.r

سه شنبه 13 آذر 1397 | 08:11

کد خبر : 31577

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید