کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

مدیرعامل شرکت راه‌یاب ملل خبر داد:

عملیات حفاری تونل باغان در14سال گذشته تنها 40 درصد پیشرفت داشت/ در طول16 ماه به اندازه 10 سال پیشرفت حاصل شد

حفاری تونل باغان، تونل باغان مریوان، شهرستان مریوان

مدیرعامل شرکت راه‌یاب ملل بعنوان مهندس مشاور پروژه احداث محور جدید سنندج-مریوان،گفت: از سال 1381 که طرح احداث این پروژه عملیاتی شد تا پاییز سال 1395 این پروژه 40 درصد پیشرفت داشت. این در حالی است که از پاییز سال 95 تا پاییز امسال و در مدت دو سال شاهد 31 درصد پیشرفت کار در این پروژه بوده ایم. با توجه به پیشرفت تجمعی 71 درصدی این محور تاکنون، پیش‌بینی ما برای انجام 29 درصد باقی مانده و تکمیل مسیر، زمانی کمتر از یکسال خواهد بود. امیدواریم با تامین اعتبارات لازم تا پاییز سال آینده شاهد بهره‌برداری کامل از این طرح مهم ملی باشیم.

به گزارش کُردتودی، مظفر بیگلر مدیرعامل شرکت راه‌یاب ملل گفت: حفاری تونل باغان بعنوان بزرگ‏‌ترین تونل محور سنندج-مریوان و منطقه کردستان به پایان رسید.

 

مدیرعامل شرکت راه‌یاب ملل بعنوان مهندس مشاور پروژه احداث محور جدید سنندج-مریوان گفت: محور سنندج-مریوان با طول 125 کیلومتر یکی از مهم‌ترین محورهای مواصلاتی غرب کشور است. محوری که به سبب وجود مرز بین‌المللی باشماق، علاوه بر دسترسی‌های بین‌شهری، افزایش سفر گردشگران و نیز تردد بالای خودروهای سنگین را به همراه داشته است. اما آنچه که محور سنندج-مریوان را حائز اهمیت کرده است نه تنها تردد بالا و ترافیک ناشی از آن، بلکه حوادث ناگوار بسیاری است که به دلیل عرض نامناسب، شعاع‌ کم قوس‌ها و برف‌گیر بودن مسیر شاهد آن هستیم.

 

بیگلرادامه داد: طرح احداث محور جدید سنندج-مریوان یکی از پروژه‌های بر زمین مانده‌ای بود، که اتمام آن برای مردم مریوان، به آرزویی محال تبدیل شده بود. عملیات اجرایی این پروژه از سال 1381 و در زمان دولت هفتم آغاز شد. اما پیشرفت 40 درصدی کار پس از گذشت 14 سال باعث شد تا مسئولان مربوطه در استان کردستان و سازمان برنامه و بودجه کشور، عزم خود را برای به سرانجام رساندن این طرح مهم ملی جزم کنند.

 

مهندس مشاور محور سنندج-مریوان درباره تغییر روند در این پروژه گفت: تامین منابع مالی و همچنین تغییر پیمانکار از جمله تصمیمات مهمی بود که برای حل مشکل این پروژه اتخاذ شد. بدین ترتیب از آذر ماه سال 95 طرح احداث محور سنندج-مریوان به پیمانکار و مهندس مشاور جدید سپرده شد.

 

وی افزود: حفاری تونل باغان بعنوان بزرگ‌ترین تونل این مسیر، به طول 1942 متر مهم‌ترین اقدامی بود که باید صورت می‌پذیرفت. برای حفر این تونل به طول حدود  2000متر، زمانی دو ساله پیش‌بینی شد اما در همان آغاز کار به دلیل مشلات خاص موجود در منطقه، حفر تونل برخلاف خواست پیمانکار و مهندس مشاور، 8 ماه به تعویق افتاد تا عملیات اجرایی حفاری تونل باغان رسما از بیست مرداد ماه سال 96 آغاز شود. با وجود تأخیر 8 ماه در آغاز حفر تونل، کار باز شدن مسیر تونل باغان طبق زمان بندی اولیه و در کمتر از 16 ماه به پایان رسید.

 

مدیرعامل شرکت راه‌یاب ملل ضمن تقدیر از حمایت همه‌جانبه تمامی دستگاه‌ها و سازمان های مربوطه از جمله وزارت راه و شهرسازی، سازمان برنامه و بودجه کشور، استانداری کردستان و ... افزود: باید در نظر داشته باشیم که شرکت پا‌وان به عنوان پیمانکار این پروژه، در شرایط اقتصادی فعلی که بسیاری از پروژه های عمرانی کشور به دلیل مشکلات مالی متوقف شده بود، بدون حتی یک روز وقفه به کار خود ادامه داد تا تونل باغان بعنوان یکی از اصلی‌ترین بخش‌های محور سنندج-مریوان به موقع و با بهترین کیفیت احداث شود.

 

بیگلردر خصوص مشخصات فنی تونل باغان گفت: تونل باغان با طول 1942 متر از مهم‌ترین بخش‌های جاده اصلی سنندج-مریوان است. در این تونل ماهانه 110 متر حفاری در دو جبهه ورودی و خروجی انجام شده است. عرض این تونل 10.5 متر و ارتفاع مفید آن 5 متر و 80 سانتی متر است. در تونل باغان 4 پارکینگ تعبیه شده که در هر سمت آن دو پارکینگ وجود دارد. این تونل ضمن کاهش 7 کیلومتری مسیر پر پیچ و خم محور قدیم سنندج-مریوان، از تصادفات و سوانح بالای این محور، به طور چشمگیری خواهد کاست.

 

وی در پایان پیشرفت پروژه سنندج-مریوان در دوره 14 ساله قبلی و دو سال گذشته را مقایسه کرد و گفت: از سال 1381 که طرح احداث این پروژه عملیاتی شد تا پاییز سال 1395 این پروژه 40 درصد پیشرفت داشت. این در حالی است که از پاییز سال 95 تا پاییز امسال و در مدت دو سال شاهد 31 درصد پیشرفت کار در این پروژه بوده ایم. با توجه به پیشرفت تجمعی 71 درصدی این محور تاکنون، پیش‌بینی ما برای انجام 29 درصد باقی مانده و تکمیل مسیر، زمانی کمتر از یکسال خواهد بود. امیدواریم با تامین اعتبارات لازم تا پاییز سال آینده شاهد بهره‌برداری کامل از این طرح مهم ملی باشیم.

 

شایان ذکر است، با اتمام احداث تمامی قطعات سنندج-مریوان و بهره برداری از آن، ضمن کاهش چشمگیر تلفات و تصادفات، طول مسیر 25 کیلومتر کوتاه‌تر و زمان سفر نیز با 50 درصد کاهش به حدود 75 دقیقه خواهد رسید.

 

عملیات حفاری تونل باغان 14سال 40 درصد پیشرفت داشت/ از سال 95 در 16 ماه به اندازه 10 سال پیشرفت داشت

 

منبع: زریوارخبر

 

انتهای پیام/

دوشنبه 12 آذر 1397 | 12:08

کد خبر : 31573

منتشر کننده : sh.s

شهروند پاسخ دوشنبه 12 آذر 1397 | 13:42

0
0

واقعا باید از نماینده مردم در مجلس شوری اسلامی تقدیر و تشکر کرد که در این مدت نمایندگی شون پیگیری های زیادی کردن من به نوبه خودم از اقای مرادی تقدیر و تشکر میکنم انشالله موفق باشند چون هر دوره نماینده رفتن هیچ کاری نکردن

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید