کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

یادداشت/

برگزاری نمایشگاه تاریخی دیواندره و اورامان شناسی اقدامی شایسته در معرفی فرهنگ کردها/ علی حیدرآقایی

فرهنگ کردها، کردستان شناسی، اورامان شناسی، دیواندره شناسی

یکی از فرهنگ های خاص ، ریشه ای و با اصالت که بخشی از برجستگی فرهنگ کشور ما به آن وابسته است فرهنگ کردها می باشد . این فرهنگ متمدن از نظر وجود و سابقه به مانند ستاره ای می باشد که درخشش آن جلایی به فرهنگ ایرانیان داده است که در دیگر قومیت های این کشور به ندرت دیده می شود.

به گزارش کُردتودی، یکی از امتیازات ویژه ای که در کشور ایران وجود دارد و بخشی از تاریخ و فرهنگ این سرزمین را به خود اختصاص داده است داشتن قومیت های مختلف و فرهنگ های ریشه ای می باشد که هر کدام سهمی خاص در شگل کیری فرهنگ متمدن ایران  دارند.

 

یکی از فرهنگ های خاص ، ریشه ای و با اصالت که بخشی از برجستگی فرهنگ کشور ما به آن وابسته است فرهنگ کردها می باشد . این فرهنگ متمدن از نظر وجود و سابقه به مانند ستاره ای می باشد که درخشش آن جلایی به فرهنگ ایرانیان داده است که در دیگر قومیت های این کشور به ندرت دیده میشود . در دل این فرهنگ ناب، علاوه بر اینکه سرشار از هنر و زیبایی  است و  شعر و موسیقی ، زبان و آداب و رسوم خاص مردمانش زبانزد جهانیان می باشد ،  برجستگی هایی ریز وجود دارد که فریادگر اصالت ریشه ای  و  تمدن چندین هزار ساله این قوم می باشد.

 

در واکاوی این مطلب ، وجود طوایف وزین و با اصالت و تاریخی در شهرهای مناطق کردنشین میتواند نمودی از اصالت ریشه ای کردها را در دورانهای مختلف نشان دهد ؛ در میان این طوایف وزین ، بزرگ مردان و شیرزنانی ، زیسته اند که  جلوه گاه شرف و  انسانیت ، اخلاق و  مردانگی بوده اند و نزد مردمان آن دوران به جهت دارا بودن این ویژگی های خاص ، از احترام و شان و شوکت خاصی برخوردار بوده اند و لازم است به نسل فعلی و نسلهای آینده به شایسته ترین وجه ممکن معرفی شوند ؛ زیرا بخشی از برجستگی و فخر فرهنگ اصیل کردها مدیون نام و وجود آنان بوده است؛ لذا میطلبد در جهت معرفی این چهره های ماندگار همت گمارد.

 

در روزهای اخیر در تالار کتابخانه ی مرکزی دانشگاه تهران ، نمایشگاه ملی کردستان فرهنگی با محوریت دیواندره شناسی و  اورامان شناسی به روایت تصویر ، عکس و اسناد قدیمی با عکس هایی تاریخی از بزرگان طوایف کردها، در جهت شناساندن چهره های ماندگار و تاریخی آنان برگزار شد که مورد استقبال قرار گرفت که ضمن دستمریزاد و خداقوت به بانیان این حرکت ارزشمند فرهنگی که در جهت معرفی چهره های ارزشی فرهنگ کردها ، قدم برداشته اند ؛ لازم است از اینگونه اقدامات فرهنگی که در جهت اعتلا و شکوفایی فرهنگ غنی کردستان ، حرکت میکند به صورت همگانی حمایت شود تا موجبات دلگرمی فعالین فرهنگی استان فراهم شود و شاهد برپایی نمایشگاههای دیگری در موضوعات فرهنگی در سطح ملی باشیم تا ایرانیان ، اصالت فرهنگ غنی کردها را نظاره گر باشند.

 

نویسنده، روزنامه نگار و پژوهشگر فرهنگی: علی حیدرآقایی

 

انتهای پیام/a.p 

دوشنبه 12 آذر 1397 | 09:21

کد خبر : 31564

منتشر کننده : sh.s

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید