کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

پگاه بر پس تمام نقاشی هایش ایستاده / بانویی که هنرمندانه روی کاشی های شهرمان قلم می کشد

نقاشی روی کاشی، پگاه میرزایی، بانوی هنرمند، سنندج

پگاه میرزایی یکی از بانوان شهر سنندج است که دستی بر قلم هنر دارد و با زیبایی بر روی کاشی ها و سرامیک های شهر و مکان های قدیمی طرح هایی زیبا می کشد و آنها را نونوار می کند.

به گزارش کُردتودی، شاید دیدن کارهایی که آقایان انجام می دهند زیاد جلب توجه نکند چون آنها جزیی از زندگییشان هست و در ذاتشان وجود دارد اما انجام دادن کارهای طریف و ریز مخصوص خانم هاست که با سلیقه تمام زیبایی را به شهر و دیارشان هدیه می کنند.

 


یکی از بانوان موفق کردستانی است که با کشیدن ریزه کاری های زیبا بر روی کاشی و سرامیک مناگفته های شهر را با قلم و رنگش نمایان تر می کند.
شخصیت بی ادعای هنرمند را به خوبی  می‌توان در گفتگو با او درک کرد، زمانی که برای برقراری ارتباط دستت را می‌فشارد، زمانی که نگاهت می‌کند و با چشمانش به تو لبخند می‌زند و زمانی که نقاشی‌هایش را با روی خوش به مردم نشان می دهد نشان از علاقه ی این هنرمند به کارش است.

 


پگاه میرزایی یکی از بانوان شهر سنندج است که دستی بر قلم هنر دارد و با زیبایی بر روی کاشی ها و سرامیک های شهر و مکان های قدیمی طرح هایی زیبا می کشد و آنها را نونار می کند.

 


۱. لطفا خودتان را کامل معرفی کنید و بفرمایید که از چه سالی مشغول به این کار هستید؟


پگاه میرزایی متولد 65 سنندج دانش آموخته سفال و سرامیک از سال 86 فعالیت هنری رو بصورت تخصصی شروع کردم و سعی کرده ام در آثارم از طرح ها متفاوت و ذهنی با اسفاده از تصویرسازی بهره ببرم و به نوعی کارهایم را شخصی کنم.

 

۲. کار شما مربوط به چیست و ابتدای علاقه به این کار از چه شروع شد؟


 تخصصم سفال و سرامیک ،علاقم از دغدغه تلفیق هنر و معاش مالی ام شروع شد ولی باید گفت که هنر نقاشی روی سرامیک و کاشی، هنری سنتی است و قطعا باید اصالت آن مورد توجه باشد بنابراین با نگاه به گذشته باید در مدرن کردن اثر کوشید یعنی هویت اصلی آن را نگه داشت.

 


۳. استاد شما در این حوزه چه کسی بود و در حال حاضر با چه کسی مشغول به این کار هستید؟


تجربه کسب درس و نظر نزد اساتید مختلف رو داشتم ولی کسی که اولین قدم در این مسیر رو با ایشون شروع کردم استاد صادق باقری از اساتید دانشگاه هنر بودن و در حال حاضر بصورت مستقل و کارآفرین فعالیت خودم رو پیش میبرم.

 


۴. آیا به عنوان یک خانم این چنین کارهایی سخت نیست؟


مسلما سختی حجم کار و سختی صنعتی بودن کار میتواند خیلی از خانم ها را در این مسیر پشیمان کند اما کمی علاقه و پشتکار می تواند بسیاری از افراد را داین کار هنری موفق کند.

 


۵. درآمدزایی مناسبی براتون دارد ؟


 دآرمد من بسته به تلاشم من در این انتخاب دارد و قطعا هر آنچه معنای کاربرد به خودش بگیرد حداقل میتواند پیرو آن  هم درآمدی به همراه داشته باشد.

 


۶. مسلما در هر کاری یک سری مشکلات وجود داره، آیا ارگان خاصی ازتون حمایت کرده است؟


من کاملاً با انگیزه فردی و یک تنه و تنها وارد این مسیر شدم و بدون هیچ حمایت مالی و اسپانسری. این افتخار را دارم با تمام مشکلات مالی  هیچ وقت خودم و وقتم رو درگیر بروکراسی های اداری نکردم،تا بلکه منتظر حمایت ارگانی باشم.

 

 

۷. مشکلات و خوبی های این کار در چیست؟


مشکلات استهلاک جسمی که پیش می آورد و خوبیش لذتیه که هر روز با عشق برایش روزم رو آغاز میکنم .و با تمام عشق هر روز کارگاه رو استارت میزنم.

 


سخن آخر شما...؟


 من از نرم بودن گل انعطاف و شکل پذیری آموختم از پخت شدنش زندگی و از شکستش صبر .می آموزم و می گویم که قاشی فرصتی است برای نشان دادن احساس با رنگ و فرم و می توان با بروز دادن این بخش به آرامش روح و جسم رسید.


با شروع زندگی انسان هنر نیز متولد شد، هنر نقاشی از اولین هنرهایی است که انسان ها به آن روی آوردند چون نقاشی بر روی دیواره های غارها و سنگ ها، هنر نقاشی در طول هزاره ها تکمیل شده است و با وام گرفتن از برخی نقاشی هم اکنون شاهد نو آوری در انواع نقاشی های سنتی هستیم.


انتهای پیام/m.r

 

شنبه 26 آبان 1397 | 07:15

کد خبر : 31439

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید