کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

همایش یاوران وقف در بانه برگزار شد؛

بیگلری: بازارچه های مرزی بانه و مریوان بهترین ابزار برای دور زدن تحریم ها/ امام جمعه موقت: آب بانه اصلا قابل شرب نیست

بانه،همایش،یاوران وقف،بیگلری،نماینده سقز-بانه،ماموستا کریمی، کمیته امداد،اداره اوقاف،کمبود دکتر،

همزمان با دهه وقف اداره اوقاف شهرستان بانه همایش یاوران وقف را با حضور مسؤولان، فعالان عرصه وقف و جمعی از مردم خیر، در محل کانون ولایت کمیته امام خمینی (ره) این شهرستان برگزار کرد.

به گزارش کُردتودی، در ابتدای همایش رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بانه ضمن خیر مقدم به حاضرین در همایش و تبریک به مناسب دهه وقف و رسدین ماه پر خیر و برکت ربیع الاول به تشریح و تبیین وقف در جامعه پرداخت و افزود : وقف سنت حسنه ایست که از پیامبر رحمت(ص) و آل و اصحاب آن بزرگوار به یادگار مانده و مسلمانان نیز به تبعیت از آن بزرگواران همواره بخشی یا همه اموال خود را در راه رضای خدا و برای کمک به نیازمندان وقف کرده اند.

 

 

شریفی اذعان کرد: وقف احسان و نیکوکاری ماندگار و چشمه همواره جاری است که اگر به آن اهتمام جدی داده شود می تواند بسیاری از مشکلات ریشه ای جوامع را تحت الشعاع خود قرارداده و عدالت اجتماعی را در سطح این جوامع برقرار خواهد کرد.

 

وی با اشاره به انواع موقوفات و ویژگی های آن پرداخت و گقت: دو نوع وقف وجود دارد که یک نوع آن وقف عام است که مورد استفاده عموم قرار می گیرد و نوعی دیگر موقوقه خاص است وقفی است که اختصاص به افراد معینى به طور تعقب داشته باشد مثل وقف بر اولاد و احفاد ،و همچنین این موقوفات داری ویژگی هایی مانند ماندگاری و تعین نیت و تعین متولی در زمینه وقف هستند.

 

آرمان شریفی بیان کرد: تعداد 22 رقبه اداره اوقاف و امور خیریه در اجاره ادارات سطح شهر هستند که اجاره نمامه فی مابین تنظیم گردیده و مستاجر اداره اوقاف به شمار می آیند. البته لازم به ذکر است تعداد 33 رقبه اوقاف در زمینه مراکز آموزشی است که به دلیل کمبود بودجه هنوز اجاره آنها پرداخت نشده و اداره اوقاف علیه آنها طرح دعوی کرده تا منجر به اخذ حقوق موقوفات گردد.

 

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه خاطرنشان کرد: که در سطح کشور بیشتر از 700 نوع نیت وقف داریم  که در سطح شهرستان بانه 99 درصد موقوفات در زمینه مساجد است و این مساله بسیار هم خوب است ولی که متاسفانه  دیگر نیات مانند کمک به مستمندان و بیماران صعب العالج ،داردو درمان ، آموزش و پرورش،دانش آموزان و دانشجویان بی بضاعت و ... توسط خیرین مورد توجه قرار نگرفته است و این وظیفه روحانیون و امامان جمعه و جماعت روسای ادارات و خبرنگاران است که این نیات را تشریح و به سمع و نظر مردم خیر برسانند تا شاهد تغیر اساسی در زمینه نیت وقف در بین خیرین باشیم.

 

وی به نیت واقفین بانه اشاره کرد و گفت: خیرین در بانه اموال واقفی خود را در زمینه های ساخت مساجد،دفن اموات،تامین مایحتاج ضروری، و رفع نیاز نیازمندان وقف کرده اند و اداره اوقاف در سطح شهرستان 294 موقوفه و 1656 رقبه وجود دارد که 1381 منفعتی است و دارای درامد است و مابقی انتفاعی است و بنا به نیت واقف مورد بهره برداری قرار می گیرد.

 

وی به ثبت 8 موقفوفه جدید در بانه اشاره  کرد و گفت: با احتساب این موقوفات جدید شهرستان بانه در استان کردستان در زمینه وقف جدید در رتبه اول قرار دارد و شاخص ترین موقوفه نیز وقف پاکبان بانه ای بود که به ارزش 500 میلیون تومان است.

 

شریفی افزود:  امسال بالغ بر 510 میلیون  تومان درآمد اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بانه از موقوفات زیر مجموعه این مرکز بوده و تا این لحظه 420 میلیون تومان از این درآمد را اجرای نیت کرده و جامعه هدف ما که 99 درصد آن متعلق به مساجد بوده است را تحت پوشش قرار داده ایم.

 

شریفی با اشاره به نقش نماینده مجلس در زمینه  وقف و اداره اوقاف تصریح کرد: اداره اوقاف و امور خیریه رابطه تنگاتنگی با مجلس شورای اسلامی در زمینه تصویب قوانین و بروزرسانی مصوبات قبلی در زمینه وقف و موقوفات دارد

 

وی در اخر به نقش خبرنگاران در ترویج سنت حسنه وقف اشاره کرد و افزود: خبرنگاران با انتشار اخبار و گزارشات در زمینه موقوفات و انعکاس نیت خیرین در فضای مجازی نیز به نوبه خود تاثیر بسزایی در ترویج و جا انداختن فرهنگ وقف در بین مردم نقش غیره قابل انکاری دارند.

 

در ادامه این همایش بیگلری نماینده سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی ضمن تبریک دهه وقف و تشکر از اداره اوقاف و امور خیریه بانه برای انجام فعالیت های موثر در زمینه وقف در این شهرستان گفت: اگر همکاری و مشارکت امامان جمعه و جماعت با اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان  نبود قطعا این نهاد در زمینه جذب موقوفات و بهره برداری از آنها  در سطح استان به این موفقیت ها نائل نمی گشت.

 

 

وی با اشاره به حضور حداکثری روسای ادارات و همچنین مردم در این مراسم افزود : این نشانه رضایت مردم فهیم بانه از فعالیت های انجام گرفته در زمینه وقف  توسط اداره اوقاف است و میتوان گفت این دلیل اصلی شرکت حداکثری و استقبال  مردم اختیار الدینی بانه از اینگونه همایش ها است.

 

بیگلری تصریح کرد: در حال حاضر به نسبت سالهای گذشته و توانایی مردم وقف باید چند برابر می شد و متاسفانه شاهد کم شدن این موقوفات هستیم ولی من به عینه دیده ام که مردم شهر بانه به چه صورت در زمینه وقف فعالیت دوچندانی دارند برای نمونه در زمینه تجهیزات پزشکی و مدرسه سازی و ایجاد موسسه های خیریه و تحت پوشش های قرار دادن خانواده های بی بضاعت می توان اشاره کرد و این دفاع من از مردم خیر شهر بانه بی دلیل نیست و به صراحت می توانم بگوییم مردم اختیار الدینی بانه نیکوکارترو در زمینه وقف و امور خیریه زبانزد خاص و عام هستند.

 

نماینده سقز و بانه گریزی به فعالیت های خود برای مردم شهرستان بانه در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و  افزود : با تلاش و پیگیری های مجدانه موفق به اتمام و افتتاح سد عباس آباد این شهرستان  به دست وزیر نیرو شدیم و اگر این سد نبود قطعا در زمینه آب شرب این شهرستان با مشکلات جدی مواجه بودیم . لازم به یادآوری است که بنده البته در همانجا گفتم امسال سال طلایی برای شهرستا بانه است چون با توجه به افتتاح این سد بالغ بر 100 روستا که با مشکلات آب شرب مواجه هستند از طریق ذخیره آبی این سد به زودی مشکلات آب مصرفی آنها مرتفع خواهد شد.

 

بیگلری اذعان کرد: افتتاح بیمارستان بانه به دست وزیر بهداشت صورت پذیرفت و به جرات می توان گفت بعد از بیمارستان بعثت سنندج رتبه دوم را از لحاظ محیطی وتجهیزاتی دارد ولی متاسفانه مشکل جدی مدیریتی  و کمبود پزشک داریم ،  متاسفانه در نشست و گفتگوی رئیس مرکز بهداشت بانه در صداوسیما با توجه به اینکه من از ایشان دفاع کردم و مقصر اصلی دانشگاه علوم پزشکی دانستم که باید تمهیداتی را در زمینه اختصاص پزشک عمومی به این شهرستان تدارک دیده باشند ولی باتوجه به این دفاعیات متاسفانه شاهد انکار کمبود پزشک توسط رئیس مرکز بهداشت بانه بودم و من همینجا اعلام می کنم که مشکل داریم ان هم مشکل جدی در این زمینه و باید خبرنگار حتما انعکاس دهند این مساله را که بیمارستان رازی به راحتی احداث نگردیده است و بنده بالغ بر 50 مرتبه برای پیگیری امورات این بیمارستان به وزارت بهداشت رفتم و وقتی امکانات و محیط بیمارستان را می بینم خستگی از تنم در می آید ولی با دیدن کمبود پزشک در این مرکز  از ته دل ناراحت  می شوم.

 

نماینده سقز و بانه در رابطه با درمانگاه تامین اجتماعی بانه نیز افزود : دغدغه اصلی مردم عزیز بانه خصوصا روحانیون که بیمه تامین اجتماعی دارند افتتاح و بهره برداری این مرکز بود که خوشبختانه صورت گرفت و در حال حاضر به صورت موقت فعالیت دارد و با توجه به اینکه این درمانگاه در سال 93 توسط رئیس تامین اجتماعی وقت کشور  کلنگ آن زده شد منتظر آن هستیم که برای افتتاح نیز آقای نوربخش برای افتتاح به بانه سفر کند.

 

وی به منطقه ویژه اقتصادی بانه اشاره کرد و گفت: برای بازدید از منطقه معاون وزیر صنعت را به منطقه آوردیم و قرار براین شد که پایان آبان ماه فاز اول این منطقه به بهره برداری برسد ولی باتوجه به شواهد احتمال تاخیر دوماهه محتمل است.

 

بیگلری به منطقه آزاد تجاری بانه گریزی زد و تصریح کرد: به یاری خداوند منان و پیگیری ما و همکاری نمایندگان مجلس باعث تصویب این مناطق در مجلس گردید ولی شورای نگهبان ایراد وارد کرده  و این جای نگرانی ندارد چون بیشتر طرح های تصویبی در مجلس توسط شورای نگهبان مورد ایراد قرار می گیرد و مجلس با برطرف کردن آنها دوباره لایحه را برای تایید برای شورای نگهبان ارسال خواهد کرد ، متاسفانه یک سری افراد عامدانه گزارشهایی را از منحل کردن و رد کامل لایحه منطقه آزاد تجاری بانه در فضای مجازی پخش کردند که این صحت ندارد و بنده به عنوان نماینده شما در مجلس شورای اسلامی تا آخرین توان برای جلب نظر نمایندگان و شورای نگهبان نهایت تلاش خود را به کار خواهم گرفت.

 

وی در ادامه به وضعیت جاده های سطح شهرستان و روستا های تابعه پرداخت و بیان کرد: متاسفانه وضعیت جاده ها مناسب نیست خصوصا در بحث پیمانکار ها است برای نمونه اجرای پروژه جاده و گاز روستایی بانه به بوئین هیچ پیمانکاری ثبت نام نکرده است .البته دلیل هم دارند که برای مثال قیر پارسال تنی 900 هزار بود امسال 4 میلیون تومان است و چون قیمت ثابتی ندارد، پیمانکاران تمایلی برای انجام این پروژه ها ندارند. و ما همچنان پیگیر این مساله هستیم چون متاسفانه تعداد تصادفات در این مسیر بالاست و باید هرچه سریعتر چاره ای اندیشیده شود .

 

بیگلری در مورد تعریض و تکمیل جاده سقز بانه هم گفت: با توجه به عقد قرارداد با شرکت جهاد  نصر کردستان و انجام  10 کیلومتر از این پروژه و با اتمام آن  میزان 10 کیلومتر دیگر هم به مناقصه گذاشته شده است و منتظر عقد قرارداد با پیمانکار جدید هستیم . باتوجه به این عملیات و اتمام این ده کیلومنر پروژه انشالله شاهد کاهش تصادفات در این مسیر خواهیم بود.

 

 بیگلری افزود:  امروز بازارچه های مرزی کوله بری بانه و مریوان بهترین فرصت برای دور زدن تحریم هاست و دولت باید از این فرصت استفاده کند و کردستان را یک پایگاه ویژه از لحاظ واردات و صادرات کالا برای دور زدن تحریم ها مورد توجه قرار دهد . که با استفاده از از این مزیت هم تجارت و کسب و کار این مناطق رو به بهبود خواهد رفت و هم دولت به اهداف اقتصادی خود دست خواهد یافت.

 

در ادامه این همایش نیز ماموستا جمال کریمی امام جمعه موقت شهرستان نیز در رابطه به اهمیت وقف پرداخته و افزود : با توجه به روحیه دینی مردم شهرستان بانه همواره خیرخواهی و وقف اموال در زمره امورات این مردم بوده و هست.

 

 

امام جمعه موقت شهرستان نیز در باره مشکلات اداره اوقاف در بانه گفت: با توجه به ضعف مدیریت قبلی و عدم شفاف سازی توسط این نهاد متاسفانه مردم به اداره اوقاف شهرستان خوشبین نبودند و این مساله وقف و بخشش های مردم را تحت الشعاع خود قرار داده بود و الحمدالله با آمدن رئیس جدید اداره اوقاف بانه جان تازه به خود گرفت.

 

ماموستا کریمی تصریح کرد: هر کسی تا زنده است حتما بخشی از اموال خود را به عنوان صدقه جاریه مورد وقف قرار دهد و به عنوان یک توشه برای نجات و رستگاری در آخرت برای خود ذخیره کند.

 

اما جمعه موقت بانه به بحث بیمارستانهای سطح شهر پرداخت و خاطر نشان کرد: بنده به دلیل کسالت به بیمارستان رازی رفتم و در ورودی بیمارستان به من اعلام شد دکتری در حال حاضر نیست و باید بروید به بیمارستان صلاح الدین ایوبی و بعد از مراجعه به انجا برای یک سرماخوردگی ساده بالای یک ساعت و نیم منتظر شدم و فقط یک دکتر عمومی در آنجا حضور داشت و جمعیت زیادی در صف منتظر بودند ، اگر مشکل جدی بود باید به مطب های خصوصی رجوع کند و هزینه هنگفتی متحمل شوند  و  به نظر من این یک معضل است بحث بهداشت شوخی بردار نیست و باید پیگیری شود.

 

در ادامه ماموستا جمال کریمی به برخورد نامناسب مسئولین ادارات و کارمندانشان با ارباب رجوع  اشاره کرد و افزود: با توجه به مراجعات مردمی و ارائه گزارش به بنده متاسفانه اهم این گزارشات از برخورد بد ادارات با ارباب رجوع و جوابگو نبودن به مردم و حاضر نبودن سرکار است و باید تحولات بزرگی در این زمینه صورت پذیرد.

 

در پایان امام جمعه موقت گذری به نامناسب بودن طعم و بوی آب شهرستان زد و به نماینده سقز- بانه  گفت: آب شرب شهرستان اصلا قابل شرب نیست و باتوجه به پیگیرهای مکرر متاسفانه هنوز این مشکل برطرف نگردیده و همواره مرکز بهداشت از سالم بودن این آب اطمینان می دهد ولی وقتی طبع آنسان نتواند خوردن یک لیوان از این آب را تحمل کند دیگر چه فایده باید این مشکل هرچه سریعتر حل و فصل گردد.

 

در ادامه این مراسم نیز رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) به ایراد سخنرانی پرداخت و افزود : اداره اوقاف همواره برای کمک به این نهاد پیشقدم بوده و این جای تقدیر دارد .

 

 

جلال خلیلی افزود: متاسفانه با ایجاد تحریمهای ظالمانه به ملت بزرگ ایران جمعیت زیادی با فقر مواجه گردیده و نیازمند کمک هستند و مراجعات به این اداره بیشتر از قبل شده و این اداره نیازمند کمک هرچه بیشتر مسئولین و نهاد های خیریه و نماینده مجلس است.

 

وی تصریح کرد: کمیته امداد بانه بالغ بر 4000 خانوار تحت پوشش دارد و خوشبختانه 1700 پرونده که قبلا به عنوان خودکفا شناسایی شده بود و در حال حاضر به سبد حمایتی کمیته امداد امام خمینی(ره) دوباره برگشته و حدود 2000 خانواده جدید در سطح شهر و روستا  از طریق وزارت تعاون به ما معرفی گردیده و در حال ساماندهی آنها هستیم تا مورد حمایت سبد غذایی و کمک معیشت قرار گیرند.

 

خلیلی خاطرنشان کرد: در حال حاضر تعداد 400 کودک بی سرپرست تحت پوشش و حمایت این نهاد هستند و همچنیین تعداد 100 نفر زمین گیر محض وجود دارد که در سخت ترین شرایط به سر می برند که نیازمند کمک های کمیته امداد و سایر نهاد های خیرخواهانه و حمایتی هستند.

 

در پایان این همایش از تعدادی از روحانیون  و کارکنان فعال ادارت در زمینه همکاری با  اداره اوقاف ، همچنین واقفین و فعالان عرصه وقف و  اصحاب رسانه  با اهداء لوح سپاس تقدر به عمل آمد .

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام/a.p

پنجشنبه 24 آبان 1397 | 06:50

کد خبر : 31428

منتشر کننده : ن آ/ar

پخش نفرمایید پاسخ جمعه 25 آبان 1397 | 01:14

0
0

بیگلری: بازارچه های مرزی بانه و مریوان بهترین ابزار برای دور زدن تحریم ها/

اینجانب با بی سوادی خودم می دانم که دور زدن تحریم را نباید دشمن تحریم کننده بداند حالا نماینده 8 ساله و رئیس نمایندگان کردستان بطور علنی راه تحریم از اقلیم کردستان عراق و از طرف بانه را اعلام می کند همین نکته بیان کننده این است که اقای هیچ چیزی بلد نیست ولی ادعا ها دارد . این اقا مثلا نماینده است. دوما یک اقلیم کردستان چه چیزی دارد که که کشور با ان تحریم دور بزند . خود کردستان عراق متحد امریکاست . حالا برای ما چه خیری خواهد داشت؟ خود مردم اقلیم کردستان تا جایی که شنیده ام و شما بهتر می دانید با افزایش قیمت دلار در کشور با ارز می امدند و شاید الان هم بیایند و مواد مورد نیاز مریوان را می بردند حالا اقای بیگلری از طریق انها بطور علنی می خواهد تحریم دور بزند. ببینید . اینگونه خبرها را توصیه می کنم پخش نفرمایید

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید