کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

نماینده بیجار عنوان کرد:

جانمایی آهن اسفنجی در زاغه پولاد بیجار قطعی است/مسئولان اجرایی استان بر مبنای نظر غیر کارشناسی سرمایه گذار را فراری ندهند/استاندار خود را وارد بازی های سیاسی نکند

جانمایی احیای آهن اسفتجی 800 هزار تنی، زاغه پولاد، عدم اطلاع رسانی دولت، پیگیری، نماینده مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی، بیجار، کریمی

نماینده مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی گفت: طبق نظر کارشناسی منطقه زاغه پولاد برای راه اندازی کارخانه آهن اسفنجی بیجار مشخص شده است و تعلل استاندار و دستگاه های ذی ربط پذیرفتنی نیست.

به گزارش کُردتودی، شهرستان بیجار با ۶ هزار کیلومتر مربع یک پنجم مساحت استان را دار است و با دو معدن کیمیا معدن و صبا نور دارای بیشترین طرفیت سنگ آهن در استان کردستان است.

 

شهرستان بیجار با تولید سالانه ۲۵۰ هزار تن گندم به انبار غله استان کردستان شهرت دارد و این شهرستان دارای ظرفیت های مهم اقتصادی است که در دهه های گذشته مورد غفلت قرار گرفته است و شهرستان بیجار با داشتن پتانسیل های مختلف با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کند و جوانان آن از بیکاری به شهرهای کرج و شهرستان های اقماری آن مهاجرت می کنند.

 

طبق گفته مدیر ثبت احوال شهرستان بیجار،تا کنون ۳۱۰ هزار سند ولادت صادر شده است اما در حال حاضر ۸۹ هزار نفر در این شهرستان زندگی می کنند.

 

بیکاری و عدم اشتغال مهمترین و عمده علت مهاجرت از این شهرستان است و تنها راه مقابله با آن ایجاد چند واحد صنعتی می باشد.

 

هر از چند گاهی خبری به گوش می رسد که بیجار در مسیر توسعه قرار گرفته اما به منصه ظهور نمی رسد و موجب یاس و ناامیدی در بین مردم این دیار می شود.

 

یکی از پروژه های که با راه اندازی آن تعداد زیادی از جوانان این منطقه به کار مشغول می شوند راه اندازی کارخانه آهن اسفنجی است.

 

متاسفانه بعد از گذشت ماه ها و مشخص شدن منطقه ایجاد کارخانه تا کنون اقدامی برای شروع عملیات آن انجام نشده است.

 

حمدالله کریمی نماینده مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: طبق نظریه کارشناسی در دولت یازدهم قرار بود این کارخانه در شهر قروه راه اندازی شود ،اما با پیگیری های مصرانه مردم و امضا طومار و پیگیری های مختلف بنده که سندهای آن موجود است و در دیدار بنده و فرماندار وقت شهرستان بیجار با وزیر و اعتراض به این جانمایی ،وی دستور لغو نظریه قبلی را صادر نمودند و دستور کارشناسی مجدد را صادر نمودند.

 

وی افزود:در کارشناسی مجدد با مذاکرات انجام شده با شرکت ایمیدرو و وزارتخانه،مقرر شد ۲ واحد احیای آهن اسفنجی در استان کردستان یکی در شهرستان بیجار و  دیگری در قروه کلنگ زنی شود.

 

نماینده مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به سفر وزیر سابق صمت و افتتاح واحد گندله سازی صبا نور ،بیان داشت:در همان زمان قرار بود پروژه آهن اسفنجی هم گلنگ زنی شود اما به دلیل اختلافی که در درون شهرستان به دلیل مکان جانمایی شده به وجود آمده بود این امر انجام نشد و آقای وزیر هم در همانجا اعلام کردند راه اندازی این پروژه در شهرستان بیجار نهایی است و به دلیل مشخص نشدن مکان در زمان دیگری این کلنگ زنی انجام می شود.

 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه در مکان یابی پروژه تعللی صورت گرفت و همین امر موجب شد نامه ای به شرکت ایمیدرو بنویسم و از آنها خواستم هر چه سریعتر نظر کارشناسی خود را در خصوص مکان جدید راه اندازی آهن اسفنجی را اعلام نمایند.

 

اختلاف سرمایه گذاری در دو منطقه انتخاب شده 40 میلیارد تومان است

 

کریمی تصریح کرد:شرکت ایمیدرو در جواب نامه بنده دو منطقه زاغه پولاد و هشتاد جفت را مشخص کرده بودند.

 

وی ادامه داد:طبق نظریه کارشناسی شرکت ایمیدرو از بین این دو منطقه زاغه پولاد به دلیل میزان اختلاف سرمایه گذاری با منطقه هشتاد جفت انتخاب شده است.

 

این مسوول اعلام کرد:طبق نظریه کارشناسی شرکت ایمیدرو میزان سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی احیای آهن اسفنجی در منطقه زاغه پولاد را ۵۰ میلیارد تومان اعلام کرده در حالیکه راه اندازی همین پروژه در منطقه هشتاد جفت ۹۰ میلیارد تومان است.

 

وی خاطر نشان کرد :همین اختلاف قیمت در سرمایه گذاری و فراهم بودن امکانات زیر ساخت موجب انتخاب منطقه زاغه پولاد برای راه اندازی این پروژه مهم است.

 

تعلل در اطلاع رسانی جانمایی اهن اسفنجی پذیرفتنی نیست

 

نماینده مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شرکت ایمیدرو در نامه ای طی ماه های قبل نظر کارشناسی خود را به استانداری و فرمانداری شهرستان بیجار اعلام کرده است،گفت: استانداری تا کنون در این مورد برای روشن شدن اذهان مردم شهرستان بیجار هیچگونه اطلاع رسانی نکرده است.

 

کریمی با اظهار گلایه از استاندار،اظهار داشت:تعلل در اطلاع رسانی پذیرفتنی نیست و به هیچ وجه برای مردم شهرستان بیجار قابل قبول نیست .

 

وی با بیان اینکه فردا از طریق نامه مکتوب به استاندار اعتراض خود را نسبت به عدم اطلاع رسانی اعلام خواهم کرد ،گفت:امیدواریم هر چه سریعتر عملیات اجرایی احیای آهن اسفنجی شهرستان بیجار در منطقه زاغه پولاد آغاز شود.

 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه کار جانمایی این پروژه اقتصادی در منطقه زاغه پولاد قطعی است،بیان داشت :سیاسی بازی و راضی کردن یک عده در استان جلوی پیشرفت این کار را گرفته و از همین تریبون اعلام میکنم به دستگاه های ذی ربط و متولیان امر به این مسئله مهم نگاه شهرستانی داشته باشند نه نگاه بخشی و روستایی.

 

وی با تاکید بر اینکه این پروژه مختص شهرستان بیجار است ،اعلام کرد:اگر بخواهیم به صورت بخشی به این منطقه نگاه کنیم موجب ضرر و زیان جبران ناپذیر برای شهرستان خواهد شد.

 

کریمی خطاب به دست اند کاران این امر گفت:اگر بخواهیم نظرات غیر کارشناسی را اعمال کنند چه بساء موجب منصرف شدن سرمایه گذار شود که زیبنده نیست و انموقع چه کسی جوابگوی مردم این شهرستان خواهد بود.

 

وی یادآور شد:طبق تفاهم نامه امضا شده  بین شرکت ایمیدرو و شرکت امداد و صبا نور و کیمیا معادن سهم هر کدام از این شرکت ها مشخص شده است و نمی توان به مردم دروغ گفت.

 

 

 

انتهای پیام/m.r

سه شنبه 22 آبان 1397 | 07:36

کد خبر : 31411

منتشر کننده : ط ج/bj

کریمی پاسخ چهارشنبه 23 آبان 1397 | 22:47

0
1

درود بر غیرت و شجاعت شما که اولین نماینده ای بودید که به این استاندار و عملکرد غیر قابل دفاعش اعتراض کردید
جناب استاندار
در طول یک سال و چند ماهه استانداریش هیچ کاری برای استان کردستان و بخصوص شهرستان بیجار نکرده است

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید