کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

یادداشت/

محمد(ص) انسان کامل

پیامبر اکرم(ص)، بعثت، ازدواج، غزوه، وفات

در این یادداشت به بهانه رحلت پیامبر اکرم (ص) مروری کوتاه بر زندگی آن حضرت خواهیم داشت.

به گزارش کُردتودی، در نهایت ، بشارت به حقیقت پیوست ، چه بشارتی بود و کی این بشارت داده شده ؟ این بشارت همان بشارتی است که در تمام کتاب های مقدس نوشته شده است تا مومنان آن را در کتاب های آسمانی یکایک پیامبران ببینند، تا هنگامی که خداوند سیحان یکی از پیامبران برگزیده خود ، یعنی عیسی بن مریم را مامور کرد تا آن بشارت را اعلام کند.

 

آری این بشارت آنگاه تحقق یافت که خداوند متعال بیش از 1400 سال پیش ، در جزیره العرب، محمد بن عبدالله (ص) را به پیامبری مبعوث فرمود تا مردمرا از ظلمات به نور رهنمون شود و جامعه بشری را از بیماریها روحی و اجتماعی نجات بخشد و نیز اعتقادات خرافی و کهن آنان را بزداید و دوگانه پرستی دروغین را از میان بردارد و سنت های نیکو را رواج دهد و نظام تکامل یافته ای را برای تمام انسانها در زمین استوار سازد.

 

محمد بن عبدالله (ص) پا به عرصه گیتی می نهد و به سان همه انسانهای دیگر زندگی می کمد، اما از همان کودکی رفتاری ویژه دارد، به عادت های سخیف مردم توجهی نمی کرد، از کردار و رفتار ناپسند دوری می کرد ، و مردم آن زمان را به راه راست هدایت می کرد.

 

محمد (ص) تا 12 سالگی چوپانی کرد، سپس از آن به بعد با توجه به موقعیت مکه به تجارت پرداخت ، پیامبر اکرم(ص) در زندگی عادی و روزمره مثل مردم بود و نه تنها از آنها دوری نمی گزید ، بلکه در خصوص آنچه به صلاح آنان بود می اندیشید ، لذا آنان را نصحیت و ارشاد می کرد و نیز آنان را از انجام دادن کارهاهی زشت باز می داشت، به طوریکه در میان جوانان در داشتن شخصیت و روش نیکو، نمونه بود.

 

ازدواج محمد (ص) با خدیجه از رویدادهای مهم زندگی آن حضرت است ، خدیجه همسر خود را می شناخت و در او عظمت ، کمال ، پاکی ، وفا ، اخلاق نیکو و زیبایی ظاهری و باطنی می دید، لذا زندگی با او را سعادت می دانست و هر چه می توانست به او محبت می ورزید.خداوند متعال نیز بر سعادت این زوج افزود و قاسم ، عبدالله ، رقیه ، زینب ، ام کلثوم و فاطمه (س) را آنان عطا فرمود.

 

این زوج سعادتمند به تربیت فرزندان خود پرداختند و این سعادت ، مدتی بعد با غم آمیخته شد ، زیرا تمامی فرزندان خود را از دست دادند و فاطمه تنها دردانه خدیجه و پیامبر اعظم (ص) شد.

 

در روز 27 ماه رمضان وقتی محمد(ص) در غار حرا بود ، جبرئیل امین با کتابی در دست بر او فرمود آمد و سلام کرد و گفت بخوان و پیامبر (ص) با قرائت آیه اول تا 5 سوره علق از سوی خداوند متعال به پیامبری مبعوث شد.

 

ظهور اسلام و به نبوت رسیدن پیامبر خاتم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم، برگی نو در تاریخ حیات بشری، خصوصاً اعراب جاهلی و بالاخص زنان آن دوران بود. پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم با آموختن گام‌به‌گام تعالیم والای اسلامی، جامعه عقب‌مانده آن روزگار را نه گام‌به‌گام که ناگهان، دچار تحولات شگرفی کرد.پیامبر اکرم (ص) از سال دوم هجری تا نهم هجری تعداد 28 غزوه انجام دادند.

 

حضرت ختمی مرتبت (ص) در حجه ‏الوداع در هنگام رمى‏ جمرات فرمود: «مناسك خود را از من ‏فرا گیرید، شاید بعد از امسال دیگر به حج نیایم و هرگز مرا دیگر در این جایگاه نخواهید دید».

 

در آخرین روزهای پیش از رحلت پیامبراکرم ایشان به علی (ع) وصیت نمودند که او را غسل و کفن کند و بر او نماز بگزارد. علی (ع) که جانش با جان پیامبر آمیخته بود، پاسخ داد: «ای رسول خدا، می ترسم طاقت این کار را نداشته باشم». پیامبر (ص) علی (ع) را به خود نزدیک کرد. آن گاه انگشترش را به او داد تا در دستش کند. سپس شمشیر، زره و سایر وسایل جنگی خود را خواست و همه آنها را به علی سپرد.

 

فردای آن روز بیماری پیامبر (ص) شدت یافت اما او در همین حال نیز اطرافیان خود را درباره حقوق مردم و توجه به مردم سفارش می کرد. سپس به حاضران فرمود: «برادر و دوستم را بخواهید به اینجا بیاید». ام سلمه، همسر پیامبر گفت: «علی را بگویید بیاید زیرا منظور پیامبر جز او کس دیگری نیست». هنگامی که علی (ع) آمد، پیامبر به او اشاره کرد که نزدیک شود. آن گاه علی (ع) را در آغوش گرفت و مدتی طولانی با او راز گفت تا آن که از حال رفت و بیهوش شد. با مشاهده این وضع، نواده های پیامبر (ص)، حسن و حسین (ع) به شدت گریستند و خود را روی بدن رسول خدا افکندند. علی (ع) خواست آن دو را از پیامبر (ص) جدا کند. پیامبر (ص) به هوش آمد و فرمود: «علی جان آن دو را واگذار تا ببویم و آنها نیز مرا ببویند، آن دو از من بهره گیرند و من از آنها بهره گیرم». سرانجام پیامبر (ص) هنگامی که سرش بر دامان علی (ع) بود درتاریخ 28 صفر سال یازدهم هجری قمری، جان به جان آفرین تسلیم کرد.

 

انتهای پیام/h.e

سه شنبه 15 آبان 1397 | 11:55

کد خبر : 31374

منتشر کننده : ط ج/bj

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید