کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

شکر نعمت، نعمتت افزون کند، کفر نعمت از کفت بیرون کند؛

آیا «گندم» نیز همچون «انار» در دام مدیران کردستان گرفتار خواهد شد؟!

گندم کردستان، جشن گندم، استاندار کردستان، جهاد کشاورزی کردستان

ظاهراً نمایندگان دولت در استان کردستان قصد دارند اوایل آذرماه امسال جشن شکرانه گندم برگزار کنند و بنابه خبرهای رسیده از استانداری، اینبار قصد دارند جشن گندم را مدیریت شده برگزار کنند تا دچار مصیبتهای جشنواره انار اورامان نشود.

به گزارش خبرنگار کُردتودی، استان کردستان یکی از قطب های تولید گندم در کشور است و به سبب کیفیت این محصول تولید شده در استان، سهم قابل توجهی در تولید نانی که به سر سفره های خانواده های ایرانی برده می شود، دارد.

 

اما با وجود پتانسیل های کردستان در تولید گندم، هنوز بیش از 80 درصد این محصول به صورت دیم کاشت و برداشت می شود و از حدود 558 هزار هکتار از زمین های زیر کشت گندم در کردستان تنها 30 هزار هکتار آن آبی و مابقی دیم هستند.

 

صد البته باید بابت این نعمت خدادادی و توجهی که خداوند به مردم کردستان دارد خدا را شاکر بود و مسؤولین استان کردستان می خواهند شکرانه این نعمت را در قالب یک جشن به جا بیاورند. البته همین مدیران برای محصول انار نیز می خواستند چنین شکرانه ای را بجا بیاورند اما به دلیل مدیریت نکردن برنامه و رها کردن آن و یا شاید هم تعمداً، جشنواره انار با اعمال خلاف شرع همچون رقص زنان با وضعیت نامناسب پوشش و حجاب که فیلم آن نیز در فضای مجازی منتشر شد، به حاشیه برده شد که همین موضوع باعث گله مندی باغداران اورامانی و خود مردم منطقه نیز گردید. البته اعمال خلاف شرع جشنواره انار اورامان چندین قربانی هم داشت و موجب برکناری چند نفر از پستهای مدیریتی خود و همچنین لغو جشنواره انار باینگان در استان کرمانشاه هم شد. توهین و افترا بستن به ماموستایان موضع گیرنده در قبال منکرات جشنواره انار و به سبب آن جریحه دار شدن احساسات و اعتقادات مذهبی مردم از دیگر خسارات این جشنواره بود.

 

طبق اخبار واصله از استانداری کردستان، مدیران استانداری با درس گرفتن از جشنواره انار اورامان عزم خود را جزم کرده اند تا اینبار جشن گندم را بدون هیچ حاشیه ای برگزار کنند. چون حساسیت گندم به مراتب بیشتر از انار است و گندم ریشه در اعتقادات دینی و ایمانی مردم کردستان دارد و از قداست زیادی نزد آنان برخوردار است.

 

در همین رابطه بهمن مرادنیا استاندار کردستان در نشست هم اندیشی تشکل های بخش کشاورزی استان گفته است: به احتمال فراوان جشن ملی شکر گزاری گندم با حضور مقامات عالی دولتی نظیر معاون اول رئیس جمهور، وزیر کشاورزی و تعدادی از استانداران و تولید کنندگان ملی برگزار خواهد شد.

 

وی برگزاری این جشن را سپاس به درگاه خداوند به پاس فراوانی گندم در سال جاری عنوان کرده و افزوده: هدف دیگر از برگزاری این جشن در استان حضور برخی مقامات رده بالای کشور در استان و آشنایی آنان با پتانسیل ها و مشکلات استان در بخش کشاورزی است.

 

وی در ادامه سخنان خود بر ضرورت دسته بندی مشکلات بخش کشاورزی در دو حوزه استانی و ملی تاکید کرده و افزوده: مشکلاتی که در استان قابل حل است با جلسات داخلی حل و دیگر مسائل ملی را در سطح کلان و حضور در وزارتخانه ها پیگیری خواهیم کرد.

 

استاندار کردستان ادامه داده: برخی مسائل نظیر تخصیص آب به سطح ملی مربوط می شود و ما پیگیری های جدی را در سطح رئیس جمهور و معاون اول ایشان و وزارت نیرو انجام داده ایم که امیدواریم حق استان در برخورداری از منابع آب داده شود.

 

مرادنیا از تولید کنندگان و فعالان این بخش خواستار حضور جدی تر در صحنه شده و گفته: دولت حمایت های خود از بخش کشاورزی را ادامه می دهد اما خود کشاورزان و تشکل ها نیز لازم است در جهت ایجاد زنجیره های تولید کشاورزی و صنایع تبدیلی حضور موثر داشته باشند.

 

استاندار کردستان با بیان اینکه از تسهیلات اشتغال فراگیر بخش عمده آن به بخش کشاورزی پرداخت شده است، گفته: لازم است از تسهیلات کم بهره، کشاورزان استان نهایت استفاده را در جهت افزایش تولید و اشتغال داشته باشند.

 

استاندار کردستان در ادامه به مسئولیت خود در قبال تمامی بخش ها اشاره کرده و گفته: من به عنوان مقام عالی دولت در استان نسبت به همه بخش ها مسئولیت دارم و امیدوارم در دوره خدمت خود بتوانم منشا اثرات مثبت در بخش کشاورزی و توسعه آن باشم.

 

انتهای پیام/sh.s

سه شنبه 15 آبان 1397 | 11:39

کد خبر : 31373

منتشر کننده : sh.s

بنده خدا پاسخ سه شنبه 15 آبان 1397 | 12:25

0
13

درست است شکر نعمت سبب افزونی نعمت می شود اما بهتر نیست این شکر گزاری در نماز جمعه های سطح استان وبا شرکت همه مومنین . دریک روز معین وبا شرکت همان اشخاص مورد نظر دولتمردن انجام شود وهزینه های برگزاری این چشنی -که مدعوین شرکت کننده دران یحتمل نباید از اقشار زحمتکش ومستمند باشند- دراین برهه از وضعیت اقتصادی کشور صرف امور ضروری نیازمندان یا سایر امور زیر بنایی شود مسولین استان دیگر چه زمانی باید بیدار شوند و اولویت صرف منابع اعتباری نه چندان قابل تعریف را در یابند
عامه مردمی که ناتوان از تهیه مایحتاج زندگی روزانه خود هستند وبخاطر عرق دینی وملی خود ناملایمات را تحمل می کنند برپایی مراسمی که صبغه مستکبرانه داشته و به رخ کشیدن این ریخت وپاش در جامعه چه سودی در جهت اتحاد مردم برای مقابله با ستیز دشمنان دراین برهه زمانی دارد

نان را چرا گران کردند؟ پاسخ سه شنبه 15 آبان 1397 | 12:56

0
4

وقتی چنین گندمی تولید می شود نتیجه ان باید در عمل نمود پیدا کند وقتی بحمد الله تا این اندازه گندم تولید شده است نان را چرا گران کرده اند؟ امیدوارم سایت کرد تودی همین خبر گران شدن نان را که حدود 20 روز پیش در خبرگزاریها خواندم در کنار همین جشن شکرانه بازنشر فرماید که بالاخره مردم بدانند این گندم کجا رفته است و کدام یکی را باور کنیم؟

97 پاسخ سه شنبه 15 آبان 1397 | 14:40

0
6

در طول یک سال گذشته جناب استاندار منشاء هیچ خدماتی نبوده وتولید گندم امسال هم هیچ ربطی به فعالیت‌های جناب استاندار ویار غارش جناب خالدی نداشته و از برکات نزولات خداوند ازآسمان بوده است.
پس بیهوده جناب بهمن مرادنیا و خالد جعفری خود را قهرمان این موفقیت تولید گندم نکنند.

شهروند پاسخ سه شنبه 15 آبان 1397 | 16:20

0
6

آقای استاندار به جای حاشیه سازی در فکر ایجاد اشتغال و سرمایه گذاری پایه دار با تاسیس کارخانه جات و صنایع تبدیلی و بهره گیری از منابع خدادادی باشید این جشنواره ها هنر نیست به جای چسپیدن به مثلث دفن و بی تجربگی این مدیران دنبال توسعه پایدار منطقه با مشارکت سرمایه گذاران خارجی و داخلی باشید لازم به ذکر است جناب آقای جعفری جز مدیران بازنشسته بوده و می بایستی تا ۱۵آذر صندلی خود را ترک و با وام دریافتی جهت خرید گندم برنامه ریزی و شرکت مشارکتی را معرفی نمایند .

فارغ التحصیل بیکار کشاورزی پاسخ چهارشنبه 7 آذر 1397 | 12:45

0
1

گذاشتن آقای خالد جعفری در پست ریاست سازمان جهاد کشاورزی استان محصول رفاقت (شاید هم شراکت) ایشان و ... بود زیرا ایشان لیسانس 35 سال قبل و تهی از ایده و توسعه کشاورزی برای استان محروم کردستان است. ضمنا بیش از 95 درصد سطح گندم استان دیم و تولید آنهم فقط مدیون آسمان است والا چرا در ایام خشکسالی مانند 86 تولید استان زیر 300 تن بود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

باقی مانده مهلت برجامی ایران به اروپا

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید