کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

مظفر بهمن سلطانی نویسنده کتاب تاریخ سلاطین هورامان درگذشت

مظفر بهمن سلطانی, نویسنده کتاب, تاریخ سلاطین هورامان, درگذشت

مظفر بهمن سلطانی از نویسندگان نامی منطقه هورامان و نویسنده کتاب تاریخ سلاطین هورامان در 96 سالگی در روستای رزاب از توابع بخش مرکزی شهرستان سروآباد درگذشت.

به گزارش کُردتودی، استان کردستان از دیرباز دیار عالمان، عارفان، شاعران و نویسندگان بزرگی بوده که هر کدام از آنها منشاء خدمات بسیاری برای تاریخ و ادب این منطقه بوده اند. 


یکی از این نویسندگان بزرگ نامی منطقه هورامانات مظفر بهمن سلطانی است که در روستای رزاب از توابع بخش مرکزی شهرستان سروآباد زندگی می کرد و روز پنجشنبه دارفانی را وداع گفت.


در مراسم ختم این نویسنده و تاریخ نویس مشهور منطقه هورامانات که عصر پنجشنبه برگزار شد، انجمن های مردمی نظیر انجمن فرهنگی ادبی بیسارانی هورامان و چهره ها و شخصیت های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی منطقه حضور داشتند.


هر کدام از این علما در جایگاه خود انسان های برجسته و شاخصی هستند از جمله احمد نظیری، مختار اسلامی، ماموستا فایق رستمی و بسیاری از شاعران و نویسندگانی که نام آنها در این نوشتار نمی گنجد.


مظفر بهمن سلطانی فرزند حسین خان رزاب در سال 1301 شمسی در روستای رزاب به دنیا آمد، مظفر خان درباره تاریخ هورامان کردستان از علم و دانش بسیاری برخوردار بود و اثری ارزشمند به نام تاریخ سلاطین هورامان وارد عرصه فرهنگ کرد.


مظفرخان بهمن سلطان رزاب ٱخرین سلاطین خاندان تاریخ سلاطین رزاب بود که در گذشت، این نویسنده و تاریخ نویس در روستای رزاب که یکی از بلوک های هورامان است 96 سال زندگی کرد و در میان مردم و بزرگان منطقه نامی نیکو داشت. 


مظفر بهمن سلطانی فردی سخاوتمند بود که برای رشد فرهنگ هورامان خدمات زیادی کرده و برای اعتلا و مکتوب کردن تاریخ معاصر و گذشته هورامان تکلیفی واجب بر جوانان گذاشت که راه او را ادامه دهند. 


یک نویسنده و فعال فرهنگی منطقه هورامان گفت: درگذشت مورخ بزرگ هورامان مظفرخان بهمن سلطانی گرد آورنده کتاب تاریخ هورامان و از تاریخ نویسان معاصر ضایعه ای بزرگ برای منطقه است چرا که او راوی و شاهد بسیاری از اتفاقات سلاطین رزاب و هورامان و مناطق اطراف بود.


همایون محمدنژاد افزود: بهمن ماه سال گذشته مراسمی در روستای رزاب با حضور نویسندگان، شاعران، فرهیختگان و ادیبان هورامان برگزار و از زحمات فرهنگی این تاریخ نویس و محقق منطقه تجلیل و تقدیر شد.

 

ایرنا

 

انتهای پیام/a.p

جمعه 11 آبان 1397 | 09:46

کد خبر : 31333

منتشر کننده : sh.s

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید