کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

یادداشت/

جشنواره‌های سیاست‌زده دردی از کردستان دوا نمی‌کند

جشنواره سیاست زده، سیاست زدگی، جشنواره انار اورامان، حزب سیاسی، جهاد دانشگاهی کردستان

در جریان برگزاری جشنواره انار شاهد در دست گرفتن امور توسط نهادهایی غیرمرتبط و دخالت‌های حزبی در این خصوص بودیم که نه تنها به روند درست برگزاری جشنواره کمکی نکرد بلکه حضور افراد غیرمرتبط و حاشیه‌دار از احزاب مختلف سیاسی در این جشنواره موجب بروز حواشی بسیاری برای این رویداد فرهنگی شد.

به گزارش کُردتودی، اواخر مهرماه 97 شاهد برگزاری جشنواره استانی انار به همت جهاد دانشگاهی استان کردستان و همراهی نهادهای محلی در منطقه هورامان بودیم.

 

این جشنواره بومی محلی به منظور پاسداشت زحمات و تلاش‌های کشاورزان این منطقه که به تولید انار و محصولات وابسته به این میوه بهشتی مرتبط هستند به راه افتاد و برگزاری برنامه‌های درنظر گرفته شده برای آن با فراز و نشیب‌ها و انتقادات و تحسین‌های بسیاری مواجه شد.

 

فلسفه برگزاری جشنواره‌های محلی با محوریت تولیدات کشاورزی نوعی قدردانی از زحمات تلاشگران این عرصه و به نوعی یک جشن شکرگزاری محسوب می‌شود که تنها محدود به استان کردستان و یا کشور ایران نبوده و در نقاط مختلف دنیا برگزار می‌شود.

 

در ایام مختلف سال در مناطق روستایی کشورهای اروپایی تا آمریکای جنوبی و آفریقا شاهد برپایی جشنواره‌های محلی و جشن‌های شکرگزاری برای برداشت محصولات کشاورزی و تولیدات دامی و گیاهی هستیم و بسیاری از این جشنواره‌ها به دلیل نظم و انسجام و تبلیغات گسترده‌ای که از سوی برگزارکنندگان آن‌ها صورت گرفته است هم‌اکنون به عنوان جاذبه‌ای گردشگری برای آن مناطق محسوب شده و هر ساله هزاران گردشگر داخلی و خارجی را در آن کشورها به خود جذب می‌کنند.

 

بدون شک استفاده از تجربیات موفق کشورهای مختلف دنیا در این خصوص برای استانی همچون کردستان که اقتصاد آن برپایه کشاورزی بوده و بیش از نیمی از مردم این استان از این محل معیشت می‌کنند می‌تواند علاوه بر ارتقای سطح کیفی و کمی محصولات کشاورزی زمینه را برای معرفی محصولات ارگانیک و ویژه کردستان به دیگر نقاط ایران و حتی جهان فراهم کند.

 

انار هورامان با ویژگی‌های منحصر به فرد خویش می‌تواند در کنار سایر محصولات ارگانیک کردستان ارزش افزوده ویژه‌ای را برای کردستانی‌ها به ارمغان بیاورد لذا برگزاری جشنواره‌هایی بر پایه محصولات کشاورزی و آیین‌های بومی مرتبط با برداشت این محصولات می‌تواند بر حافظه تاریخی گردشگران و مخاطبان اثری ماندگار بگذارد.

 

متأسفانه با وجود اینکه استارت برپایی این جشنواره چند روز قبل از آن توسط نهادی علمی و پژوهشی همچون جهاد دانشگاهی زده شده اما در جریان برگزاری جشنواره سه روزه شاهد به حاشیه رانده شدن جهاد دانشگاهی و در دست گرفتن امور توسط نهادهایی غیرمرتبط و دخالت‌های حزبی در این خصوص بودیم که نه تنها به روند درست برگزاری جشنواره کمکی نکرد بلکه حضور افراد غیرمرتبط و حاشیه‌دار از احزاب مختلف سیاسی در این جشنواره موجب بروز حواشی بسیاری برای این رویداد فرهنگی شد و شیرینی جشنواره را در کام بسیاری از مشتاقان تلخ کرد.

 

سیاست‌زدگی جشنواره‌های تخصصی در کردستان آسیبی جدی است که متأسفانه هر روز شاهد صدمات بسیاری در این خصوص هستیم و افراد فرصت‌طلب که با روی کارآمدن هر دولتی به آسانی رنگ عوض کرده و برای دریافت منافع شخصی به تمامی عرصه‌ها نفوذ می‌کنند حتی به این جشنواره‌های تخصصی که معیشت هزاران نفر از روستاییان و محرومین کردستان به آن وابسته است نیز رحم نکرده و ننگ عملکرد ناگوار خویش را به این جشنواره‌های مقدس نیز حاکم می‌کنند.

 

تا زمانی که مسئولان ارشد کردستان به این امر پی نبرند که جشنواره‌های محلی باید به نهادهای مردمی و محلی واگذار شود و احزاب سیاسی و فرصت‌طلبان سیاسی در آن دخالتی نداشته باشند نه تنها شاهد برچایی جشنواره‌ای منطقی و تأثیرگذار در کردستان نخواهیم بود بلکه در آینده شاید دیگر امیدی برای تداوم اینچنین جشنواره‌هایی نیز در استان به یک آرزو تبدیل شود چرا که مردم چندین گام جلوتر از مسئولان بوده و به خوبی می‌دانند که حضور افراد سیاسی و غیرمرتبط بجز سوء استفاده و فرصت‌طلبی هیچ معنای دیگری نداشته و ندارد.

 

اگر می‌خواهیم جشنواره‌هایی با محوریت تولیدات کشاورزی و محصولات وابسته در این عرصه داشته باشیم باید از تجربیات چندصدساله کشورهای توسعه یافته در این عرصه استفاده کرده و با تطبیق شرایط فرهنگی و عقیدتی خویش بتوانیم محصولات درجه یک کردستان را به سراسر دنیا معرفی کنیم.

 

گفتنی است که حضور حسین خوش اقبال معاون سیاسی امنیتی استانداری کردستان، کوهسار دادور فرماندار سروآباد، صباح محمدی بخشدار اورامان، حسین فیروزی معاون اقتصادی استاندار و چند تن دیگر از مدیرکل های استان در این جشنواره پرحاشیه که به عقیده ماموستایان رقص زنان با ظاهرهایی آنچنانی از منکرات و اقدامات خلاف شرع این جشنواره بود موجب شد تا جشنواره انار اورامان به نام جشنواره سیاست زده لقب بگیرد.

 

انتشار فیلم رقص زنان در این جشنواره در فضای مجازی سرو صدای زیادی به پا کرد و موجب واکنش های تندی از سوی افکار عمومی به سمت مدیران استانی شد.

 

انتهای پیام/sh.s

چهارشنبه 9 آبان 1397 | 07:50

کد خبر : 31311

منتشر کننده : sh.s

رزگار فتح اله نژاد پاسخ چهارشنبه 9 آبان 1397 | 11:25

0
0

بزرگوار ضمن خسته نباشید به شما و سایت پرمحتوایتان.
گفتن چند جمله را بر خود واجب دانستم که شاید هم منتشر نفرمائید اما بیشتر جهت فهمانداندن جنابعالی می باشد:اولاً کام چه کسانی به این جشنواره ها تلخ می شود؟ اگه منظورت مردمه، نگران نباشید کام ما به چیزهای دیگری تلخ می شود. دوماً این که می فرمائید در آینده شاید دیگر امیدی برای تداوم اینچنین جشنواره‌هایی نیز در استان به یک آرزو تبدیل شود منظورتون تهدید و تذکره یا دلسوزی؟ سوماً رقص زنان با ظاهرهایی آنچنانی از منکرات و اقدامات خلاف شرع را بیان فرموده بودید ضمن تذکر بابت اهانت به لباس و فرهنگ ملت کرد ، نمی دانم مشکل زیبائی و آراسته بودن و حتی حجاب صرفاً مشکل انسانهای هوس باز ، مریض و منحرف جامعه است یا مردم متمدن کردستان و ایران؟ جواب این سوال با مردم.

یک سنندجی پنجشنبه 10 آبان 1397 | 07:25

شما از جنس مردم نیستید. مردم شعور دارند با شعور آنها بازی نکنید.....

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

باقی مانده مهلت برجامی ایران به اروپا

ADS

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید