کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

غربت خط 123 میان خانواده‌های بانه ای

اورژانس اجتماعی،123،بانه،فتح الهی،بهزیستی بانه،

اورژانس اجتماعی مرکزی است که به آسیب های اجتماعی از قبیل: کودک آزاری، همسر آزاری، سالمند آزاری، معلول آزاری، خشونت های خانگی ، زنان و دختران در معرض آسیب ، اختلالات هویت جنسی (TS) و ...

به گزارش کُردتودی، در شهر بانه اورژانس اجتماعی از سال 1389 فعالیت های خود را آغاز و تاکنون هم با جدیت و پشتکار به خدمات رسانی خود در زمینه های مختلف اجتماعی ادامه می دهد . اما برای روشن شدن اینکه مردم شهر بانه هم  تا چه اندازه به دایره خدمات و فعالیت های این مرکز آشنایی دارند به سطح شهر رفتیم  و با مطرح کردن این پرسش که هدف از تشکیل  اورژانس اجتماعی و محور فعالیت ها و خدمات آنها  را از تعدای از شهروندان بانه ای پرسیدیم و در بیشتر پاسخ های دریافتی(بجز تعداد کمی از افراد) کاملا می توانستیم متوجه این مساله بشیم که متاسفانه تلفن 123 و خدمات آن در بین همشهریان بانه ای غریب و ناآشناست .

 

 

واین مساله باعث شد که به تهیه گزارشی مفصل از خدمات و فعالیت های اورژانس اجتماعی شهر بانه بپردازیم . تا هم در جریان فعالیت های این مرکز در شهر بانه قرار بگیریم و هم مردم عزیز شهرمان با خدمات ارزنده این نهاد  آشنایی کامل پیدا کنند . در ابتدای کار و برای دریافت اطلاعات بیشتر به اداره بهزیستی شهر بانه مراجعه و با مسئول اورژانس اجتماعی 123 این مرکز به گفتگو نشستیم .

 

 

 

هیرش فتح الهی در مورد تعریف اورژانس اجتماعی گفت : اورژانس یک منبع اجتماعی است برای کمک به کسانی که به هر دلیلی در معرض آسیب هستند و یا دچار آسیب اجتماعی شده‌اند.

 

وی تصریح کرد: اورژانس اجتماعی حاصل فعالیت چندین ساله سازمان بهزیستی کشور در دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی است. این برنامه تلفیقی از مداخله در بحران، فردی، خانوادگی و اجتماعی (مرکز اورژانس اجتماعی)، خط تلفن اورژانس اجتماعی (١٢٣)، تیم سیار اورژانس اجتماعی (خدمات اجتماعی سیار) و پایگاه اورژانس اجتماعی (پایگاه خدمات اجتماعی) که در مرحله نخست با هدف توانمندسازی اجتماع‌ محور شود و در سکونت‌های غیررسمی تدوین شده بود، است.

 

فتح الهی یادآور شد : در این برنامه ویژگی مهم ارایه خدمات اجتماعی یعنی «تخصصی‌ بودن»، «به ‌موقع‌ بودن» و «در دسترس‌ بودن» مدنظر قرار گرفته است تا از این طریق ارایه خدمات اجتماعی به مردم در سازمان بهزیستی کشور محدود به زمان و مکان نشود و رویکرد فعال، جایگزین رویکرد غیرفعال شود و «اجتماع جامعه‌محوری» در برنامه‌ها عملیاتی شود .

 

وی خاطر نشان کرد : درحال حاضر افزایش تعداد افراد در معرض آسیب اجتماعی و طیف گسترده این آسیب ها یکی از معضلات جامعه بوده، لذا به منظور حل این مهم می توان با اطلاع رسانی و فرهنگ سازی مناسب مردم را از وجود چنین مراکز خدماتی ای مطلع ساخت و به منظور ادامه این روند از کمک نیکوکاران و موسسات خیریه برای توانمندسازی اورژانس اجتماعی و بهینه سازی خدمات آن بهره برد.

 

هیرش فتح الهی  در جواب سوال شروع  به  کار مرکز 123 در بانه افزود  : این مرکز در  سال 1389 فعالیت های خود را به عنوان اورژانس اجتماعی سطح 2 در شهر بانه آغاز کرد و در حال حاضر کارکنان این نهاد اعم  از راننده و مدد کار اجتماعی و روانشناس در این مرکز مشغول به انجام خدمت و با هدف  کنترل  و کاهش بحران‌های فردی، خانوادگی و اجتماعی، جایگزینی مداخلات روانی و اجتماعی به جای مداخلات انتظامی و قضایی، پیشگیری از وقوع جرم، ارتقای توانمندی افراد در معرض آسیب به فعالیت های خود ادامه می دهد

 

.

 

 مسئول اورژانس 123 بانه گفت : گروه‌های هدف این برنامه نیز زوجین متقاضی طلاق(البته در حال حاضر به بخش خصوصی و مراکز مشاوره وابسته کلانتری هاارجاع داده شده است و کمتر به ما مراجعه می کنند ) ، افراد دارای اختلاف خانوادگی حاد، زنان و دختران آسیب‌دیده اجتماعی، کودکان کار و خیابان، همسران و کودکان آزار دیده، دختران و پسران فراری از منزل ، اختلال هویت جنسی (TS) ،اقدام به خودکشی و سایر افرادی هستند که به هر دلیل در شرایط بحرانی قرار گرفته‌اند. خدمات تخصصی این برنامه نیز خدمات مددکاری، روانشناسی، تربیتی، حقوقی، فرهنگی، آموزشی است.

 

فتح الهی در مورد سوال بیشترین تماس ثبت شده  با این مرکز افزود : در شهرستان بانه تا دوسال قبل اختلافات خانوادگی بود  ولی در حال حاضر کودک آزاری بیشترین مراجعات این مرکز رو در بر می گیرد .

 

وی در مورد تعریف کودک آزاری گفت : نوعی رفتار در والدین یا مراقبین کودک که رفاه و سلامت روانی و جسمی کودک را در معرض تهدید قرار دهد.

 

انواع کودک آزاری : جسمی ، جنسی ، عاطفی ، غفلت و بی توجهیو انواع مختلفی دارد مانند :کودک آزاری جسمی (تنبیه بدنی) ، عاطفی(تحقیر و تهدید کردن)،جنسی و زمزمه های هم در مورد ممانعت از تحصیل که به عنوان نوعی کودک آزاری لحاظ شود.

 

در ادامه هیرش فتح الهی گفت :  در شهرستان بانه بیشترین نوع کودک آزاری هم بیشترین نوع کودک آزاری مسامحە و غفلت می باشد.

 

به گفته مسئول اورژانس اجتماعی تفکیک سنی تحت حمایت قرار گرفته توسط این مرکز در کودکان بین سن 4 تا 10 سال است و در بزرگسالان بین 14 تا 45 سال بیشترین فراوانی را به خود اختصاص می دهند.

 

وی تاکید کرد : ما در این مرکز با نامه مقام محترم  قضایی و پزشکی قانونی تا زمان حل مشکل توان نگهداری از افراد آسیب دیدە را داریم و قوانین و مقررات ترخیص افراد به صورت زیر است .

 

بازگشت به خانواده:  این مراکز با نگهداری افراد آسیب دیده و حل مشکل آنان نسبت به بازگشت این افراد به خانه اقدام می کنند. هدف اصلی این مرکز بازگشت خانه و خانواده است.

ارجاع افراد به مراکز ویژه:  بعد از انجام کار اولیه و تشخیص مشاوران این افراد به مراکز زیرمجموعه امور آسیب‌دیدگان اجتماعی مانند مراکز خانه سلامت، بازپروری زنان آسیب‌دیده اجتماعی و... ارجاع داده می شوند.

 ارجاع به سایر مراکز:  متناسب با مشکل افراد و با تشخیص مددکاران و مشاوران افراد به مراکز مرتبط با سازمان بهزیستی و سایر سازمان ‌ها و نهاد های حمایتی سپرده می شوند. همچنین پس از ترخیص فرد، مددکار اجتماعی مرکز موظف اند پیگیری‌های لازم را جهت رفاه فرد و عدم بروز چنین مشکلاتی انجام دهند.

 

وی در مورد این سوال که بیشترمردم شهر بانه اطلاع کافی و کاملی از خدمات این مرکز ندارند گفت : ما برای آگاه سازی و تشریح فعالیت های مرکزاطلاع رسانی و برنامهای را در سطح شهرستان اجرا کردیم برای نمونه رفتن به مهد کودکهای سطح شهر و تشریح برنامه ها و حیطه کاری در مورد خطرات و تهدیدها برای کودکان و پخش بروشور و نیز در تاریخ 27/04/97 همایش پیشگیری از آسیب های اجتماعی و خشونت های خانگی را در دو مرحله برگزار کردیم که مرحله اول به صورت تخصصی بین مشاورین کمیته امداد و مرکز بهداشت و معلمین و مشاورین مدارس بود و در مرحله دوم دعوت از عموم مردم برای شرکت در این همایش که با استقبال خوبی هم روبرو شد و این همایش در صداوسیمای مرکز استان هم در قالب یک خبر پخش گردید.

 

 وی از نقش سایر حوزه های اجتماعی و رسانه ای در خصوص اطلاع رسانی و آگاه سازی مردم از فعالیتهای اورژانس اجتماعی نام برد و این مسله را یکی از دلایل اصلی عدم آگاهی مردم در مورد فعالیت های اورژانس دانست.

 

در آخر فتح الهی ابراز امیدواری کرد که با جذب نیروی بیشتر برای پوشش 100 % خدمات توسط  این مرکز  که به عنوان یک نهاد خدمتگذار در بین مردم شناخته شود و قبل از اینکه فرد آسیب دیده به کلانتری و مراکز قضایی مراجعه کند به این نهاد مراجعه و زیر چتر اورژانس اجتماعی که این مشروعیت را دارد خدمات مورد نظر را به صورت تخصصی ارائه دهد ، قرار بگیرند

 

وی همچنین از دستگاههای قضایی(رئیس دادگستری و دادستان بانه ) ، کلانتری ، شهرداری این شهر برای همکاری های بی دریغ و مستمرشان تشکر و قدردانی کرد .

 

همایش

 

معرفی خدمات و پخش بروشور

 

معرفی خدمات

 

انتهای پیام/m.r

شنبه 5 آبان 1397 | 07:28

کد خبر : 31270

منتشر کننده : ن آ/ar

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید