کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

واکنش ماموستایان اهل سنت کردستان به جشنواره «انار» اورامان؛

توهین برخی کانال های کوردستیز به دانشمندان اهل سنت قابل پذیرش نیست/ اظهارات «ماموستا قادری» مورد تایید جامعه روحانیت کردستان است + فیلم

جشنواره انار اورامان، ماوستا قادری، واکنش ماموستا، امام جمعه

جشنواره انار اورامان با واکنش جامعه روحانیت اهل سنت کردستان همراه شد.

به گزارش کُردتودی، روز جمعه 27 مهرماه مصادف با 9 صفر 1440 قمری در روستای سلین شهرستان سروآباد اولین جشنواره انار با فراخوان بخشدار و فرمانداری و مسئولین میراث فرهنگی و با حضور برخی مسؤولین برگزار شد. این جشنواره به سبب حواشیش با واکنش چهره های مختلف سیاسی، فرهنگی، مذهبی و رسانه ای همراه شد.

 

هدف از جشنواره انار سرگرمی بیهوده برای مردم است

 

 

امام جمعه پاوه در واکنش به این جشنواره با بیان اینکه این برنامه ها به نفع اهل ایمان نیست و تنها هدف از آن سرگرمی بیهوده برای مردم است؛ گفته بود: متأسفانه علی رغم انتقادات و تذکرات سال گذشته، امسال نیز در پاوه برای این جشن ها برنامه‌ریزی کرده‌اند؛ اکثر بالاتفاق این مردم مسلمان و معتقد و اهل دین هستند؛ بنده پارسال عرض کردم ما سال‌های سال است انار داریم اما این چنین برنامه هایی که دختر و پسر در آن جمع و سبب بروز مشکلات شوند را نداشته‌ایم و این برنامه ها در دولت فعلی باب شده است.

 

امام جمعه پاوه با اشاره به اینکه طبق نظر کارشناسان در شهرستان پاوه ۵۷۰ نفر معتاد شناسنامه‌دار وجود دارند؛ ادامه داده بود: بیایید به‌جای جشن انارانه چاره‌ای برای این معضل بیابیم.

 

وی افزوده: از مسئولان شهرستان می‌خواهم به اعتقادات مردم ما احترام گذاشته و عامل و وسیله این کار نشوند چرا که قطعاً پروردگار از ما ناراحت می‌شود.

 

وی با بیان اینکه من به‌عنوان امربه‌معروف به وظیفۀ خود عمل کردم؛ تصریح کرده: امیدواریم این برنامه ها برگزار نشوند؛ اگر هم برگزار شدند؛ ما هم از طریق این تریبون موضع خودمان را اعلام خواهیم کرد.

 

به دنبال اظهارات ماموستا قادری، برخی کانالهای کوردستیز با حمله به این دانشمند اهل سنت درصدد برآمدند تا او اظهارات خود را پس بگیرد و در این موضوعات دخالت نکند که همین مسئله موجب واکنش علمای اهل سنت کردستان شد و حمایت خود از گفته های ماموستا قادری را اعلام کردند.

 

کرد دارای شرف و غیرت است

 

 

مدیر مرکز بزرگ اسلامی شهرستان سنندج در گفت و گو با خبرنگار کُردتودی، با بیان اینکه گاهاً در جشنواره هایی که برگزار می شود خود به خود مسائلی پیش می آید که ماموستایان دینی و بزرگان هر قومی وظیفه دارند نسبت به آن تذکر دهند و نظرات خود را بیان کنند.

 

ماموستا اقبال بهمنی با اشاره به جشنواره انارانه اورامان، ادامه داد: اورامان از سال های خیلی دور همواره انار داشته و انواع میوه ها را تولید کرده و مردم منطقه از آن بهره مند شده اند. وی افزود: اورامان مایه افتخار کردها بوده و مهد عالمان بزرگی است.

 

وی با بیان اینکه ای کاش در این جشنواره به جای توجه به شعارهای ظاهری و اختلاط زنان و مردان نامحرم، ظرفیت ها اورامان برای توسعه باغداری مورد توجه قرار می گرفت، از شرف و غیرت به عنوان دو شاخصه اصلی قوم کرد نام برد.

 

ماموستا بهمنی با اشاره به اینکه قبل از آنکه اسلام به کردستان بیاید، زنان کرد دارای حجاب بوده اند، ابراز داشت:  زمانی که اسلام به کردستان آمد، قوم کرد را دارای شرف، غیرت، آبرو و حجاب خطاب کرد و مردم کردستان بدون هیچ جنگی دین اسلام را اختیار کردند.

 

مدیر مرکز بزرگ اسلامی شهرستان سنندج ابراز داشت: به بهانه جشن انار و فلان موضوع نباید ارزش های دینی و قومی زیر سوال برده شود، لذا به بانیان برگزاری این جشن ها اعلام می کنیم به جای این کارهای بیهوده، سرمایه گذاران را به منطقه اورامان دعوت کنند تا ظرفیت این منطقه در تولید میوه را ببینند و آنها را مجاب به احداث صنایع تبدیلی برای فرآوری انواع میوه های این منطقه کنند تا به دلیل عدم وجود صنایع تبدیلی، هرساله حجم قابل توجهی از آنها ضایع و دور ریخته نشود.

 

ماموستا بهمنی ادامه داد: بنده با واکنش امام جمعه پاوه نسبت به جشنواره انار اورامان و اظهارات وی کاملا موافقم و صحبت های ایشان مورد تأیید جامعه روحانیت کردستان است.

 

وی افزود: مسؤولان استان کردستان باید برای حل معضل بیکاری جوانان استان تلاش کنند و با برنامه ریزی های درست این مشکلات را رفع کنند.

 

رئیس مرکز بزرگ اسلامی شهرستان سنندج با تأکید بر اینکه دستهای مخفی در کردستان وجود دارند که می خواهند بین شیعه و سنی اختلاف بیندازند، گفت: ماه محرم و صفر نزد اهل سنت دارای ارزش، کرامت و شرافت است چون سرور جوانان اهل بهشت حضرت حسین(ع) در این ماه به شهادت رسیده است.

 

وی با بیان اینکه ما در کنار اهل تشیع زندگی می کنیم و باید برای اعتقادات و مقدسات یکدیگر ارزش قائل باشیم، ادامه داد: امروز اگر کانال هایی در صدد ایجاد اختلاف بین کرد، ترک، فارس و ... هستند مردم باید هوشیار باشند و در کارهایشان بصیرت را بکار گیرند.

 

 

برخی اتفاقات در جشنواره انار اورامان اتفاق افتاد که حرام شرعی بود

 

 

ماموستا امین راستی، امام جمعه موقت سنندج نیز در گفت و گو با کُردتودی، حمایت خود از گفته های ماموستا قادری امام جمعه پاوه را اعلام کرد و ادامه داد: برخی اتفاقات در جشنواره انار اورامان اتفاق افتاد که حرام شرعی بود و از دیدگاه اسلام محکوم است.

 

ماموستا قادری از شخصیت های دلسوز قوم کرد است

 

 

ماموستا عبدالسلام محمدی امام جمعه اهل سنت بیجار نیز در حمایت از اظهارات امام جمعه پاوه در خصوص جشنواره انار اورامان، به خبرنگار کُردتودی، گفت: ماموستا قادری از شخصیت های دلسوز قوم کرد است و در تمامی فراز و نشیب های انقلاب اسلامی همواره همراه نظام بوده است و از چهره های برجسته حوزه وحدت است.

 

وی افزود: به نظر بنده جشنواره انار اورامان اهداف مخفی دارد  و همانطور که ماموستا قادری عنوان کرد، اورامان از گذشته دارای انار بوده اما اختلاط زنان و مردان و اهانت به ارزش های دینی و قومیتی قابل توجیه نیست.

 

ماموستا محمدی ادامه داد: اظهارات ماموستا قادری نسبت به جشنواره انار از سر دلسوزی بوده است و ما هم از ایشان حمایت می کنیم.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: هورامان به عنوان مهد علم و عرفان جایگاه بزرگ مردانی از جنس فرهنگ، اصالت، معنویت، اخلاق و کرامت بوده و در طول سالیان متمادی به عنوان خاستگاه علم و ادب مشهور خاص و عام بوده که متاسفانه با توجه به تحولات اخیر منطقه ای هر از چندگاهی شاهد حرکات مرموزانه به عناوین مختلف در این منطقه هستیم.


ماموستا محمدی گفت: یاوه گویی هایی در فضای مجازی و بعضی از پیام رسان های جمعی بر علیه این شخصیت عالم و بزرگوار مشاهده شده که استفاده از این نوع ادبیات و هجمه های غیر منصفانه عده ای معاند و جاهل هیچ خللی در بزرگواری و مواضع انقلابی ایشان وارد نمی کند.

 

انتهای پیام/h.e

سه شنبه 1 آبان 1397 | 09:05

کد خبر : 31238

منتشر کننده : sh.s

شهروند پاسخ سه شنبه 1 آبان 1397 | 10:38

2
7

بیانات ماموستا قادری کاملا درست منطقی بودن توهین به ماه حرام واقعا مایه تاسف است فرماندار سرواباد هیچ عقیده و احترامی برای این‌ماه قایل نبودن و مختلط بودن زن و مرد و شلوقی و بی نظمی مراسم مایه تاسف است ماموستا فائق رستمی و‌ماموستا عثمان کریمی شما چرا؟ مگه شما اهل دین نیستید چرا در این مراسم رقص و پایکوبی در صف اول نشستید به نظر من این دو‌ماموستا باید خلع بشن انشالله باهاشون برخورد بشه چون باعث سستی دین میشن

مریوان پاسخ سه شنبه 1 آبان 1397 | 11:12

3
4

واقعا چیزی برام جالبه یعنی ماموستا رستمی و ماموستا کریمی به این فکر نکردن ماه صفر و زنان و مردان مختلط خلاف دین باید ایشون به دادور میگفتن همچنین مراسماتی خلاف دین و شرع یا اینا گوش به فرمان دادور ماموستا رستمی کمی خودرای باش و دنبال رو دادور نباش چون به بیراهه میری و چهره دین رو کمرنگ نکن چون دادور به هیچی اعتقاد نداره نه به اسلام نه نظام فرماندار برستادی

امینططیییییللطططططططططط پاسخ سه شنبه 1 آبان 1397 | 13:07

3
3

خدوند را شاکرم هنوز روحانیون دلسوز در جامعه داریم

farzad پاسخ سه شنبه 1 آبان 1397 | 14:48

4
4

انتقاد امام جمعه پاوه کاملا درست است و جشنواره انار بهانه است و هدف شکستن حریم هاست این گونه مراسمات هیچ تاثیری در پیشبرد اقتصاد و معیشت مردم ندارند

ملا محسن خدری از دیواندره پاسخ سه شنبه 1 آبان 1397 | 16:42

2
3

این حرکات اعلام جنگ با دین اسلام و مسلمانان است.
ما همواره در کنار نظام بوده ایم و خواهیم بود
ولی دولت روحانی بجای آبادکردن کردستان میخواهد دینمان را هم ازما بگیرد. از مقام معظم رهبری درخواست کمک میکنیم

سرباز پاسخ سه شنبه 1 آبان 1397 | 17:52

1
6

سلام باید کوهسار دادور فرماندار سرواباد و صباح محمدی بخشدار اورامان عزل بشن تا دیگه در ماه حرام کار غیر دینی انجام نشه و سلام و درود بر عالم برجسته حاج ماموستا قادری امام جمعه پاوه

كورد پاسخ سه شنبه 1 آبان 1397 | 18:34

1
3

باسلام و تشكر از ماموستايان عزيز و ارزشمند
جشن انارانه كه از باعث و باني خيلي مشكلات تو منطقه ماست يك سري افراد كه خودشون هيچ اعتقادي نه به دين و ...ندارن مخالفت خود را با بيانات حاج ماموستا قادري كرده و واكنش نشان دادن كسي هاي بودن كه باعث و باني همچين مراسماتي هستي

سعید پاسخ سه شنبه 1 آبان 1397 | 18:36

1
5

با سلام. درود ورحمت خدا بر جناب حاج ماموستای پاوه که مردانه ودر جهت نصحیت وبجا آوردن امر به معروف ونهی از منکر حرکت میکنند. ودرود هم بر علما وماموستایانی که ایشان را تایید ودر حمایت ایشان مطالب نوشته اند. متاسفانه ماموستایان ما این همه منکرات میبینن وسکوت میکنن.

بریندار پاسخ سه شنبه 1 آبان 1397 | 22:52

1
5

واقعا باید تاسف خورد که بعضی ها به همچین شخصیت بزرگی توهین کردن ،فقط یک لحظه اورامانات را بدون حاج ماموستا قادری درنظر بگیرید بخدا وجود همچین شخصی مایه برکت و امنیت و ارزش یافتن منطقه هستن

همشهري پاسخ چهارشنبه 2 آبان 1397 | 00:15

0
2

با سلام ما در برابر نعمات خداوند فقط وظيفه شكرگزاري داريم ولا غير اگر مسوولين صادق هستند به فكر فروش اين محصول ارگانيك و ارزشمند با قيمت واقعي در راستاي خدمت به كشاورزان زحمت كشي باشند كه در يك آن و در يك وقت مشخص اين محصول را از سر ناچاري وارد بازار نموده و با قيمت ناچيزي بالاجبار ميفروشند مثلا تسهيل صادرات و يا ايجاد كارخانه و يا سردخانه اين جشنواره نمايشي و سرگرمي بيهوده قطعا دردي دوا نخواهد كرد مشهود بود متاسفانه بدحجابي و مهمتر از همه حضور علما در روستاي سلين

هورامان پاسخ چهارشنبه 2 آبان 1397 | 08:26

0
2

درود و صد درود بر عالم فرهیخته و به روز شهرستان پاوه جناب دکتر حاج ماموستا ملاقادر قادری اگر امروز کردستان چندین تن از علمای آگاه و به روز و همیشه در صحنه را داشت وضعیت فرهنگی و ..جامعه کورده واری به این روز نمی افتاد بابت تذکرات و همیشه در صحنه بودن این عالم فرزانه به عنوان یک شهروند مراتب تقدیر و تشکر خودم را اعلام و بابت اقداماتن نسنجیده فرماندار بی تدبیر سر آباد نیز مراتب انزجار خودم را اعلام امید دارم که جناب آقای استاندار در انتخاب فردی لایق و دلسوز و آگاه ومشرف به فرهنگ اورامان به عنوان فرماندار سرو آباد از تکرار چنین اقدامات سخیفی از طرف فرماندار فعلی سرو آباد دغدغه جامعه روحانیت و دلسوخته گان کردستان را بر طرف نمایند.

شمشی از مریوان پاسخ چهارشنبه 2 آبان 1397 | 16:21

1
2

یه سلامی به ماموستایان اهل کرد بکنیم بد 40 سال بیدار شدن
بهشون بگید چرا واسه جشن انارانه اینقدر واکنش نشان دادن چرا واسه وام بانکها که به نظرم تو دنیا حرامتر از وام بانکهای کشور به ظاهر اسلامی ایران نییت واکنش نشان نمیدن کسی چون بنده مجبور به گرفتن وام برای امرار معاش هستم
کاش توهینها را هم منتشر میکردبد که تا میتونستم فوش و توهین بدم

payam پاسخ یکشنبه 6 آبان 1397 | 14:07

0
1

سلام بر ماموستا قادری که دلسوز واقعی ملت کرد و هورامانات هستند.اگر نیاز باشد برای تحقق شعار واقعی اسلام جانمان را میدهیم ولی اختلاط زنان ومردان را به بهانه جشن انارانه قبول نمیکنیم چون واقعا برخلاف اسلام است و آن کسانی هم که موافق این مراسمات همراه با اختلاط زن ومرد هستند عامل نفاق هستند.درودو رحمت خدا بردلسوزان اسلام

رضا پاسخ یکشنبه 13 آبان 1397 | 08:49

0
14

من کرد نیستم، سنی هم نیستم، اما از ده سالگی ماموستا قادری را دوست داشتم، سال ها آرزوی دیدارشان را داشتم. چهل سال این اشتیاق در دل ماند تا اینکه سال گذشته در یک سفر چند صباحی همدم ایشان بودم، مراتب عالی تدین، تواضع، خداترسی و شفقت ایشان و دلسوزی واقعی این بزرگوار برای مردم عزیز کرد در کلیت ایران بزرگ و....، برای من مسجل شد و ارادت مرا مضاعف کرد.
یا اطمینان معتقدم حاج ماموستای عزیز به وظیفه هدایتی خود عمل میکند و دور از مروت است به تذکرات این عالم پاک باخته و مخلص کم توجهی شود.
خداوند نگهدار کردان غیرتمند و علمای صالحشان باشد.

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید