کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

کودکانی که فقط یک شناسنامه می خواهند/ نداشتن سجل معضلی بزرگ برای کودکان حاشیه نشین در نایسر

داشتن هویت یکی از حقوق مسلم کودکان است، هنگامی که سخن از هویت می‌شود، باید این موضوع را در نظر گرفت که کودک باید دارای نام و نام خانوادگی مناسب بوده و نسب و تابعیت او نیز مشخص باشد اما برخی کودکان به دلایل مختلف فاقد شناسنامه بوده و به همین دلیل با مشکلات بسیاری مواجه هستند.

به گزارش کُردتودی، پدیده حاشیه نشینی  زمینه های مستعدی را برای رشد آسیب های اجتماعی فراهم کرده و فرصت های مناسبی را فراوی انسان های آسیب آفرین قرار می دهد. در این میان  کودکان بیشترین آسیبها را متحمل خواهند شد.

 


در استان کردستان حاشیه‌نشینان  نایسراز  پایین‌ترین شاخص‌های زندگی  برخوردارند با رفتن به این منطقه و مناطقه  مشابه دیگربه خوبی می توان عمق محرومیت را حس کرد.

 


 با اشاره به اینکه طبق آمار پایگاه خدمات اجتماعی مشخص شده که  بالغ بر 70 کودک در نایسر شناسنامه ندارند،  و این باعث به وجود آمدن مشکلات منجمله ثبت نام این دانش آموزان در مدرسه شده است.

 


صومی مدیر کل ثبت احوال استان کردستان در این باره اظهار داشت: در مورد آن دسته از کودکان که دارای هویت معلومی بوده ولی شناسنامه ندارند، باید گفت که علت این موضوع به طورعمده، سهل‌انگاری و بی‌توجهی خانواده‌ نسبت به اخذ شناسنامه است.

 


وی افزود: سال گذشته با همکاری موسسه ئاسو زانیاران، ثبت احوال و سازمان بهزیستی توانسیم برای چهار کودک شناسنامه صادر کنیم و خوشبختانه این کودکان موفق شدند امسال در مدرسه ثبت‌نام کنند.

 


 صومی عنوان کرد: از سوی دیگر؛ نهادهای اشاره شده در قانون مانند بیمارستان‌ها که در آنها زاد و ولد صورت می‌گیرد، مکلف به اعلام این موارد هستند. اما در صورتی که زایمان‌ها، خانگی باشد، ممکن است برای کودکان متولدشده مشکلاتی ایجاد شود. به همین دلیل همه ماماها یا افراد متخصص که در حوزه تولد کودکان اشتغال به کار دارند، مکلف‌هستند به محض تولد کودک، موضوع را اطلاع دهند.

 


برای فرزندان بدون شناسنامه چه باید کرد؟


   وی گفت: کودکانی که  پدر و مادرشان دارای شناسنامه هستند اما خودشان بنا به دلایلی شناسنامه نگرفته اند با طی مراحلی در سازمان ثبت احوال، می توانند با جمع آوری استشهاد محلی اقدام به دریافت شناسنامه کنند .

 

 

وی در خصوص وضعیت فرزندان فاقد شناسنامه اظهار داشت: در ارتباط با این کودکان، قانون مشخص کرده است که اگر ازدواج والدین به صورت قانونی ثبت شده باشد، حضور پدر و مادر به تنهایی کافی است و مادر به تنهایی می‌تواند برای فرزندش شناسنامه تهیه کند، اما اگر ازدواج به صورت شرعی باشد و نه قانونی، حضور پدر و مادر در هنگام دریافت شناسنامه فرزند الزامی‌ است؛ یعنی هر دو باید به مأمور ثبت احوال مراجعه و سند رسمی‌ را امضا کنند. بنابراین امکان تهیه شناسنامه برای این‌گونه بچه‌ها وجود دارد، ولی حضور هردو والدین الزامی ‌است.

 


وی ادامه داد: در ارتباط با کودکانی که هم‌اکنون شناسنامه ندارند، اگر پدر شناسنامه داشته باشد، می‌توانند به ادارات ثبت احوال مراجعه کنند و با ارایه مدارک لازم از قبیل گواهی زایشگاه یا مدارک صادره از مرکز بهداشت روستا یا شورا، اقدام به گرفتن شناسنامه کنند. اگر رابطه‌ نسبی کودک محرز شود، هیچ مشکل قانونی برای صدور شناسنامه وجود ندارد.

 


انتهای پیام/g.z

 

 

  پنجشنبه 26 مهر 1397 | 09:50

  کد خبر : 31186

  منتشر کننده : م ر/a

  هیچ نظری ثبت نشده است!

  کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
  لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  نام *
   

  کد امنیتی Captcha image
   
     

  ADS

  ADS

   

  کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید