کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

1100 کیلوگرم مرغ غیر قابل مصرف در كشتارگاه طيور بانه کشف و ضبط شد

بانه،کشف مرغ،بحری،دامپزشکی،

رئیس دامپزشکی شهرستان بانه گفت: در بازدید سر زده کارشناسان شبكه دامپزشکی بانه از یک واحد کشتارگاهی طیور، یک هزار و 100 کیلوگرم گوشت مرغ که از بسته بندى قبلى خارج شده بود و در حال آماده سازی برای بسته بندی مجدد بود، کشف و ضبط و با اخذ دستور از مقامات محترم قضایی معدوم گردید .

آرام بحری رئیس دامپزشکی شهرستان بانه در گفتگو با خبرنگار کُردتودی، گفت: این واحد کشتارگاه طیور در ساعات خارج از زمان فعالیت رسمی و بدون حضور مسئول فنی و بهداشتی واحد، اقدام به خارج کردن مرغ از بسته بندی قبلی و آماده سازى  آن جهت بسته بندی جدید کرده بود. که این اقدام کشتارگاه طیور با هوشیاری بازرسان شبکه دامپزشکی که به طور مداوم و سرزده از این مرکز بازدید می کنند، ناکام ماند و محموله مورد نظر توقیف و پرونده واحد متخلف نیز به مراجع قضایی تحویل داده شد.

 

وی افزود: از همان لحظات اولیه بازرسی با مقام قضایی هماهنگی به عمل آمد و پس از محرز شدن تخلف، دستور امحای کامل محموله بسته بندی شده، صادر و اجرا گردید.

 

وی گفت: هدف اصلی شبکه دامپزشکی بانه از نظارت های دقیق کارشناسان و بازدید های سرزده از کشتارگاه اینست که مرغى کاملا سالم و بهداشتی را برای شهروندان به بازار عرضه کند.

 

همچنین بحری یادآور شد: کشتارگاه طیور شهرستان بانه تحت نظارت مستمر  یک نفر دامپزشک به عنوان مسئول فنی بهداشتی و یک نفر کاردان به عنوان دستیار مسئول فنی قرار دارد ونیزیک نفر هم به عنوان ناظر ذبح شرعی که خود از عالمان دینی(ماموستا)  مى باشد بر روند ذبح طیور کشتارى نظارت مى کند لذا این اطمینان را به شهروندان بانه ای خواهیم داد که در کشتارگاه  هیچ نوع مرغى  بدون تایید مسئولین فنى بهداشتى دامپزشکی خارج و عرضه نمی گردد

 

وی خاطر نشان کرد: متاسفانه مکان هایی زیادی در سطح شهر وجود دارد که به عرضه مرغ زنده مشغول هستند و همشهریان از معایب و مشکلات بهداشتی که اینگونه مراکز دارند اطلاع کافی ندارند . و این وظیفه رسانه های فعال در فضای مجازی است که مشکلات بهداشتی عرضه مرغ زنده را برای مردم تشریح و آگاه سازی های لازم را به مردم عزیز بانه ارائه دهند.

 

 مضرات عرضه مرغ زنده :

انتشار بیماری مهلک مشترک بین انسان و طیور نظیر آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان , سالمونلوز و ....

 - پخش فضولات و ضایعات ناشی از کشتار مرغ زنده در سطح شهر و روستاها و ایجاد بوی متعفن و آزاردهنده

- رشد فزآینده انواع میکروب و ویروس در اثر جاری شدن خون و فضولات حاصل از کشتار در سطح معابر

- پخش شدن ضایعات حاصل از کشتار در سطح شهر توسط حیوانات اهلی ( گربه و سگ ) که علاوه بر توزیع مکانیکی  میکروب و ویروس سبب دادن چهره زشت و ناپسند به شهر و روستا  می شود

- صحنه کشتار می تواند تاثیر منفی بر ذهن و روان کودکان , نونهالان و زنان باردار و.... داشته باشد

- کشتار مرغ زنده در سطح معابر سبب تجمع انواع حشرات از جمله مگس و ... می شود که خود عامل توزیع انواع بیماریها می باشد

- انتشار آلودگی و درگیر شدن پرندگان مهاجر و تهدید محیط زیست

- انجام کشتار توسط افرادی که فاقد کارت تندرستی از شبکه بهداشت و درمان می باشند

- استفاده از چاقو , قیف های و ... شدیدا" غیر بهداشتی در امر کشتار

- خونگیری ناقص در کشتار سنتی که باعث پرخون شدن و فسادپذیری سریع لاشه می گردد

- مرغ بدون هیچگونه بازرسی بعد از کشتار توسط بازرس ( دامپزشک ) مصرف می گردد

- باتوجه به دور انداختن قسمتی از اندرونه , پر و ... مرغ کشتار سنتی فاقد صرفه  اقتصادی می باشد

- ایجاد چنین صحنه های زشت کشتار و عرضه مرغ زنده در معابربا فرهنگ و آداب مدرن امروز همخوانی ندارد

 

انتهای پیام/

 

چهارشنبه 25 مهر 1397 | 20:57

کد خبر : 31183

منتشر کننده : ن آ/ar

بنده خدا پاسخ پنجشنبه 26 مهر 1397 | 16:50

0
1

http://kurdtoday.ir/news/30160/

سلام علیکم و عرض ادب
خبر مکشف ماهی فاسد و سودجویی با تاریخ مصرف گذشته را تبدیل به 9 ماه بعد در ماه مبارک رمضان در لینک فوق خواندم و رسانه های دیگر نیز خبر فوق را بازتاب دادند ولی نتیجه معلوم نشد . شما سایت ارزشمندی هستید بخاطر ان هر روز خبرهای شما را می خوانم و بعضی موارد نیز با ادب و احترام نظری می نویسم . انتظار و ارزش خبری مضاعف این است وقتی خبری را پخش می فرمایید که بسیار قابل تقدیر است ختم به نتیجه را نیز پیگیری و پخش فرمایید . اکنون خواهش و تقاضایی که غیر منطقی هم نیست و شاید درخواست همه مردم نیز باشد این است نتیجه کشف ماهی فاسد ان هم در ماه مبارک رمضان و بازی با سلامتی مردم با عوض کردن تاریخ مصرف و الکل به خورد مردم دادن بالاخره نتیجه اش چه شد؟ ایا برخوردی با عوامل متخلف شده است ؟ ایا مسئولی بخاطر چنین رفتاری برکنار شده است ؟ بلاخره نتیجه چه شد را تقاضای پیگیری دارم و شاید خواسته عمومی نیز باشد با عرض ادب و احترام

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید