کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

درد دل مردم و شوراهای اسلامی روستا زاغه در شهرستان دهگلان

مهاجرت بیش از 70 خانوار روستای زاغه به علت وضعیت نامناسب جاده ارتباطی

محرذومیت,مشکل جاده روستای زاغه دهگلان,مهاجرت بی رویه ,زیر ساخت,عمران روستا,طرح هادی

مردم روستا ی زاغه در شهرستان دهگلان از وضعیت نامناسب جاده و نبود امکانات در این روستا گلایه دارند.

به گزارش کُردتودی،از آنجایی که برخورداري از حداقل امكانات رفاهي و خدمات عمومي بر اساس اصول قانون اساسي حق مسلم همه اقشار كشور از جمله روستائيان است و محروميت از امكانات عمومي همواره يكي از مهمترين موارد دافعه روستايي و بروز مهاجرت و جابجايي جمعيتي است  که  ارائه خدمات عمومي و امكانات زيربنايي در نقاط روستايي نيازمند طراحي و تدوين برنامه اي با اهداف مشخص است.


 
با توجه به اینکه توسعه آسفالت جاده هاي روستايي نقش مهمي در شکوفايي منطقه دارد اغلب مسير ارتباطي منطقه خاکي و تردد در اين جاده ها بسيار سخت و دشوار است و وضعيت راه هاي ارتباطي روستانشينان با شهر بسيار نامناسب که فراهم نبودن زيرساخت هاي توسعه تاثيرات مستقيم و غيرمستقيمي در عقب ماندگي روستاها دارد.

 

عمده مشکلات روستاهاي دهگلان وضعيت بد جاده ای است که از آن گله مند هستند زیرا جاده هاي خاکي پس از بارش از گل و لاي انباشته شده و تردد مردم را سخت مي کند.


بحث راه و توجه به حمل و نقل جاده اي از مهم ترين نيازهاي روستاييان شهرستان دهگلان  است و به عنوان يکي از زيرساخت هاي مهم در توسعه  شهرستان محسوب مي شود و اين مساله براي روستاييان و توليدکنندگان محصولات دامي و کشاورزي براي عرضه محصولات خود به بازار و مراکز فروش از ضرورت بسياري برخوردار است.

 

روستای زاغه از توابع بخش مرکزی شهرستان دهگلان با جمعیت 58 خانوار از روستاهایحاصلخیز ودارای کشاورزی مستعد و حاصلخیز می باشد که به علت نامناسب بودن جاده ارتباطی و نبود امکانات رفاهی قریب به 70 خانوار این روستا به شهر مهاجرت نموده اند.


 این روزها بی توجهی به مردم روستا قطعا زمینه مهاجرت به شهرها را دو چندان کرده و باعث شده که مردم کشاورز و دامدار در حاشیه شهر به شغل کاذب  روی آورند و شغل اصلیخود که همان دامداری وکشاروزی است را رها کنند.


با توجه به اهمیت موضوع خبرنگار ما به میان مردم روستای زاغه رفته تا نظر و دیدگاه آنان را در این زمینه جویا شود


محمد علی کریمی دهیار روستای زاغه در گفتگو با خبر نگار نگار با اشاره به مشکلات روستا اظهار داشت: روستای زاغه تا دسترسی به آسفالت 9 کیلومتر فاصله دارد که جاده کاملا خاکی و در فصل بارندگی گل  لای و تردد در آن بسیار مشکل است.

 

 کریمی گفت: با توجه به اینکه نانوایی در روستا وجود ندارد مردم روستای  58 خانواری هر روز مجبورند برای تهیه نان مورد نیاز به شهر دهگلان تردد نمایند و تردد بیتشر با تراکتور امکان پذیر است که سختی راه را دو چندان نموده است.


وی در ادامه گفت: آسفالت راه هاي روستايي از مطالبات به حق مردم روستاها است زیرا  راه ارتباطی، زيربناي توسعه و عمران و آباداني هر منطقه است و روستاها با اجراي طرح هاي راهسازي رونق خاصي مي گيرند.

 

کریمی با اشاره به نبود اعتبار برای عمران روستا گفت: تاکنون طرح هادی در روستای زاغه اجرا نشده و دلیل آن عدم پرداخت اعتبار به روستاهای کم جمعیت بوده است.


وی ضمن درخواست از مسئولان خواستار تخصیص اعتبار برای اجرای طرح هادی روستا شد.

 

رئیس و اعضای شورای اسلامی روستای زاغه؛ نبود راه ارتباطی مناسب باعث مهاجرت 70 خانوار  روستای زاغه به شهر شده است

 

منصور فتاحی رئیس شورای اسلامی روستا زاغه در ادامه با بیان اینکه نگرانی عمده مردم این روستا  مشکل جاده است گفت: در حال حاضر 58 خانوار  در روستا سکونت دارند و در فصل کشاورزی روستا به 100 خانوار می رسد.


وی با اشاره به محروم یت این روستا در همه زمینه ها گفت: روستای زاغه از نظر بهداشت ودرمان زیر نظر خانه بهداشت روستا ی بهمن آبادست و با توجه به اینکه قرار بر این است که بهروز ماهیانه برای تزریق آمپول بچه های زیر 5 سال به زاغه مراجعه کند متاسفانه در این امر کوتاهی می شود.


فتاحی در زمینه آب شرب گفت: در حال حاضر مشکل آب شرب نداریم و در فصل بهار و تابستان با کم آبی مواجه هستیم که نیاز است تدبیر ویژه برای حل این مشکل اتخاذ شود.

 

 امیر کریمی از اعضای شورای اسلامی روستای زاغه در گفتگوبا خبر نگار ما با ابراز تاسف اظهار دارشت: متاسفانه بی توجهی به این روستا باعث مهاجرت بیش از 70 خانوار به شهر شده است.


عضور شورای اسلامی روستای زاغه گفت: خانوادهای که در این روستا از طریق کشاورزی و دامداری امرا معاش می نمودند اکثر  آنان  در شهر به شغلهای کاذب روی آورده اند و اگر مشکل جده نبود مردم مجبور به مهاجرت نمی شدند.


 
وی افزود: در خواست ما ازمسئولین است که به مردم روستاها بیشتر توجه کنند  و با خدمات دهی به روستاها مانع مهاجرت آنان به شهرها شوند.

 

کریمی گفت: روستاهای زاغه از ظرفیت های بی بدیلی در توسعه  کشاورزی بر خور دار است از اینرو می طلبد مسئولان به زیر ساخت های اساسی همچون راه ها توجهی ویژه داشته باشند.

 

رئیس اداره راه و شهر سازی دهگلان؛ برای بهسازی روستای زاغه یک میلیارد و 300 میلون تومان در دست بر آورد هرینه است
است.


 حاج علی فعلی رئیس اداره راه و شهر سازی دهگلان در جواب سوال خبرنگار ما که آیا برای حل مشکل  مسیر ارتباطی روستای زاغه اقداماتی صورت خواهد گرفت اظهار داشت برای بهسازی جاده روستای زاغه که از جاده آسفالت تا روستا حدود 9 کیلومتر است مبلغ یک میلیارد و 300 میلون تومان در دست برآورد هزینه است.

 

فعلی با اشاره به بهسازی و باز سازی جاده های روستایی دهگلان گفت: آسفالت راه هاي روستايي از مطالبات به حق مردم روستاهای اين شهرستان است و عدم توجه به زيرساخت هاي لازم در مناطق روستايي بويژه راه مناسب باعث مهاجرت مردم به شهرها مي شود.  

 

انتهای پیام/h.e

چهارشنبه 25 مهر 1397 | 10:45

کد خبر : 31168

منتشر کننده : الف ق/d

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید