کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

اعضای شورای روستای قاضی جوب دهگلان در گفتگو با کُردتودی عنوان کردند؛

وضعیت نامناسب جاده و ضعف آنتن دهی موبایل مشکل عمده روستای قاضی جوب/ کمبود آب شرب و نبود را ه ارتباطی مناسب علت عمده مهاجرت روستائیان به شهر

ره ارتباطی,وضعیت نامناسب جاده قاضی جوب,کمبود آب شرب بهداشتی,ایجاد اشتغال,نبود زیر ساخت,عدم آنتن دهی

بحث راه و توجه به حمل و نقل جاده ای از مهمترین نیازهای روستائیان است که به عنوان یکی از زیرساخت های مهم در توسعه استان محسوب می شود که متاسفانه از عقب ماندگی شدید رنج می برد.

به گزارش کُردتودی،  راه ارتباطی امن و با زیرساخت درست یکی از ضروریات است که وجود یک راه ارتباطی مناسب و استاندارد می تواند زمینه توسعه گردشگری در مناطق مستعد و همچنین حضور سرمایه گذاران را در نقاط  مختلف کشور فراهم کند، که اگر در این زمینه کاستی وجود داشته باشد، توسعه شهر و روستا را با خطر جدی روبرو می کند.


یشتر مردم و کارشناسان اجتماعی علت مهاجرت بی رویه روستائیان به شهر ها را کمبود آب شرب بهداشتی و نبود راه ارتباطی مناسب عنوان کرده و می گویند اگر این مشکلات رفع شود می توان با برنامه ریزی  صحیح، زمینه افزایش جمعیت روستائی را ایجاد کرد که به  موجب آن افزایش تولید محصولات کشاورزی و دامی را شاهد خواهیم بود که این خود باعث بارور شدن اقتصاد مقاومتی و ملی نیز می شود.


متاسفانه به دلیل نبود زیر ساخت های لازم به ویژه راه آسفالته از  ظرفیت های مهم برای ایجاد اشتغال و پویایی اقتصادی کمترین بهره برداری صورت می گیرد.


در شهرستان دهگلان هم  روستاهایی وجود دارند که با وضعیت راه های ارتباطی نامناسب روبرو هستند و تردد در این جاده های خاکی بسیار سخت و دشوار است.

 

به عنوان نمونه روستای قاضی جوب یکی از روستاهایی است که از مشکل راه ارتباطی نامناسب و عدم آنتن دهی ضعیف همراه اول رنج می برد.


خبرنگار ما برای روشن شدن حل این مشکل با اعضای شورای اسلامی روستا قاضی جوب گفتگویی داشته است.


 عادل شجاعی رئیس شورای اسلامی روستای قاضی جوب در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: روستای  90 خانواری قاضی جوب در 20 کیلومتری شهرستان دهگلان از وضعیت نامناسب راه ارتباطی رنج می برد.


 وی با بیان اینکه فراهم نبودن زیرساخت های توسعه تاثیرات مستقیم و غیرمستقیمی در عقب ماندگی روستاها دارد، اظهار داشت: توسعه آسفالت جاده های روستایی نقش مهمی در شکوفایی منطقه دارد.


شجاعی  با اشاره به  به اجرای طرح هادی در این روستا گفت: فاز اول این طرح در روستا اجرا شده و از مسئولین تقاضامندیم که فاز دوم طرح هادی نیز در روستای قاضی جوب اجرا شود.


حمید حمیدی عضو شورای اسلامی روستای قاضی جوب، گفت: از نظر خط تلفن ثابت هیچگونه مشکلی نداریم اما آنتن دهی خط همراه اول بسیار ضعیف است که خواستار حل این مشکل هستیم.


وی در ادامه ضمن اشاره به چاه آب مخصوص دام در روستا گفت: برای استفاداه دام از آب باید چاه مخصوص در روستا حفر شود و چندین بار با مراجعه و طی مکاتباتی که با جهاد کشاورزی شهرستان صورت گرفته  است که در جواب ما گفتند در حال حاضر مجوز حفر چاه برای دام نداریم.


کرمی یکی از ساکنان روستای قاضی جوب ضمن نگرانی از وضعیت نامناسب جاده  و در خواست از اداره راه و شهرسازی دهگلان گفت: سه روستای قاضی جوب، سرخه جوب و آسیاب جوب در این مسیر قرار دارند در موقع بارندگی جاده کاملا گلی می شود  و باعث شده که ساکنان این 3 روستا به شهر مهاجرت کنند که با آسفالت شدن این مسیر می توان از مهاجرت مردم روستا به شهر جلوگیری به عمل آورد.


وی در ادامه گفت: روستای قاضی جوب و سرخه جوب قطب دامپروری شهرستان بوده و جای تاسف است که این روستاها به خاطر  نامناسب بودن جاده تخلیه شوند.

 

توسعه آسفالت راه های روستایی از مطالبات به حق مردم این منطقه است/ بیش از 800 میلیون تومان برای  مسیر قاضی جوب در نظر گرفته شده است

 

فعلی رئیس اداره راه و شهرسازی دهگلان در گفتگو با خبرنگار ما با بیان اینکه اغلب جاده های روستایی این شهرستان نیازمند مرمت و بازسازی است، اذعان داشت: راه های روستایی نقش مهمی در توسعه گردشگری منطقه دارد.

 

فعلی در ادامه گفت: برای مسیر روستای قاضی جوب مبلغ 870 میلیون تومان در نظر گرفته شده که در مرحله برگزاری مناقصه برای پیمانکار است.


وی افزود: راه زیربنای توسعه و عمران و آبادانی هر منطقه است و روستاها با اجرای طرح های راهسازی رونق خاصی می گیرند.


با توجه به اینکه راه ارتباطی در توسعه هر شهر و روستا نقش موثری دارد امید است مسئولان این شهرستان را با نگاه ویژه تری ببینند.

 

 انتهای پیام/a.p

 

یکشنبه 22 مهر 1397 | 06:36

کد خبر : 31131

منتشر کننده : الف ق/d

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید