کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

در گفتگو با مسؤولان قروه و دهگلان تشریح شد؛

آخرین مراحل پروژه انتقال آب به قروه و دهگلان/ تلاش برای تامین آب مورد نیاز تمامی اراضی کشاورزی کردستان

علی محمد مرادی،نماینده قروه و دهگلان،پروژه انتقال آب،سد آزاد،قوچم،سنگ سیاه،قروه،کردستان،اراضی کشاورزی،ایستگاه،مرادی،خسرو کریمی پناه،قروه،جهاد کشاورزی

نماینده مردم شهرستان های قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی با تشریح آخرین مراحل پروژه انتقال آب به شهرستان های قروه و دهگلان از تلاش برای تامین آب مورد نیاز تمامی اراضی کشاورزی کردستان خبر داد.

به گزارش کُردتودی، شهرستان های قروه و دهگلان از شهرهای مستعد کشاورزی استان کردستان محسوب می شوند که در دشت وسیعی در سی و پنج کیلومتری و نود و سه كیلومتری شرق سنندج و شمال غربی همدان قرار دارند و از آغاز در طول جاده سنندج به طرف همدان توسعه یافته اند.

 

این شهرستان ها دارای چشمه های معدنی و جاذبه های گردشگری بسیاری هستند که از آن جمله می توان به چشمه باباگرگر ، سد سنگ سیاه و سراب کوثر اشاره نمود اما در طی سالهای اخیر کمبود آب شهرستان های قروه و دهگلان به معضلی برای مردم این شهرها تبدیل شده است.

 

 

از سویی افزایش حفر چاه های کشاورزی و از سویی دیگر مصرف بی رویه باعث شده است تا شاهد کاهش سفره های آب زیر زمینی در این شهرستان ها باشیم.

 

اما طی سال های گذشته صحبت های بسیاری را در خصوص پروژه انتقال آب از سد قوچم و آزاد به سمت شهرستان قروه شنیده ایم که در همین خصوص ابتدا گفتگو می کنیم با خسرو کریمی پناه رییس اداره جهاد کشاورزی شهرستان قروه تا بیشتر از ضرورت موضوع مطلع شویم.

 

کریمی پناه در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: در شهرستان قروه هزار و 762 حلقه چاه کشاورزی داریم که دارای پروانه بهره برداری از اداره منابع آب هستند.

 

وی با بیان اینکه 28 هزار هکتار اراضی زیر کشت شهرستان قروه آبی هستند، افزود: در شهرستان قروه بالغ بر 145 هزار هکتار اراضی دیم داریم که با تبدیل این اراضی به آبی میزان تولید محصولات کشاورزی تا حدود 3 برابر افزوده می شود.

 

مدیر جهاد کشاورزی قروه خاطر نشان کرد: محدودیت منابع آبهای زیرزمینی و افت شدید چاه های کشاورزی که منجر به خشک شدن برخی چاه های کشاورزی در منطقه و به ویژه دشت چهاردولی گردیده است چنانچه از محل های دیگر تامین نشود ظرف 3 یا 4 سال آینده بسیاری از چاه هابی منطقه را نیز با کم آبی و خشکی مواجه می کند.

 

وی ادامه داد: لذا اجرای سامانه انتقال اب از سدهای ازاد و قوچم به دشت های قروه و دهگلان ضروری است که قطعا با این کار کشاورزی در سطح منطقه رونق می گیرد و بسیاری از اراضی دیمی نیز به زیر کشت آبی خواهد رفت.

 

در همین ارتباط گفتگویی داریم با نماینده مردم قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی تا از آخرین جزییات اجرای این طرح مطلع گردیم که دعوت می شود تا خواننده این گفتگو باشید:

 

علی محمد مرادی صبح امروز و در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به آخرین مراحل انتقال آب به شهرستان های قروه و دهگلان اظهار داشت: ما در مجلس به دنبال تصویب قانونی بودیم که بتوانیم آب مورد نیاز شهرستان های قروه و دهگلان را تامین نماییم.

 

وی افزود: هم اکنون تخصیص آب شرب قروه و دهگلان و 360 روستای این دو شهرستان از وزارت نیرو گرفته شده است و بر اساس ماده 35 تبصره 3 در برنامه ششم توسعه ما توانسته ایم آب سد قوچم را برای این دو شهرستان دریافت کنیم و این پروژه زمانبر در مدت زمان کوتاهی به نتیجه رسید.

 

 

نماینده مردم قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سفر محمدباقر نوبخت به استان کردستان در راستای اجرای این پروژه نیز بوده است، ادامه داد: اجرای این پروژه به 70 تا 100 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که بر اساس گفتگوهای صورت گرفته با آقای نوبخت و برنامه ریزی انجام شده همراه با آقای نصراللهی زاده رییس سازمان برنامه و بودجه استان، در برنامه و بودجه سال آینده این ردیف بودجه لحاظ می شود تا پروژه آبرسانی به روستاها و این 2 شهرستان اجرایی گردد.

 

وی با بیان اینکه هیچ نوع تخصیصی برای این انتقال باقی نمانده بود و تلاش های بسیاری در این خصوص صورت گرفت، افزود: با اجرای این طرح 1000 حلقه چاه در این 2 شهرستان بسته خواهد شد و آب مورد نیاز کشاورزی از این طریق تامین می گردد که مانع از هدر رفت سفره های آب زیر زمینی خواهد بود.

 

مرادی ادامه داد: ما به دنبال این بودیم تا بتوانیم این پروژه را به صورت زیربنایی و اصولی پیگیری نماییم که زمینه لازم برای مقابله با بحران بی آبی در منطقه ایجاد شود.

 

نماینده مردم قروه و دهگلان از تلاش برای تامین آب کشاورزی سراسر استان کردستان خبر داد و گفت: هم اکنون آب مورد نیاز برای 18 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان کردستان تخصیص یافته است که به دنبال آن هستیم تا بتوانیم این میزان را افزایش دهیم.

 

وی با بیان اینکه باید از ظرفیت کمیسیون کشاورزی استفاده نمود، افزود: متاسفانه سد سنگ سیاه در منطقه قروه و دهگلان دارای آب مناسبی نیست و در تلاش هستیم تا بتوانیم آب را از دیگر سدهای استان به سد سنگ سیاه انتقال دهیم.

 

 

مرادی در خصوص اجرای این طرح گفت: نقشه نهایی اجرای طرح انتقال آب تاکنون به پایان نرسیده است اما ما مانع از انتقال آب به دیگر استان ها شده ایم و ایستگاه اصلی که وظیفه پمپاژ آب به قروه و دهگلان را بر دوش دارد در محدوده شهر دهگلان قرار داده خواهد شد.

 

وی با بیان اینکه ایستگاه آخر این طرح هنوز مشخص نشده است، افزود: این آب، آب مورد نیاز استان کردستان است و به گونه ای برنامه ریزی می شود که مورد مصرف مردم استان کردستان نیز قرار بگیرد.

 

انتهای پیام/a.p

یکشنبه 22 مهر 1397 | 07:20

کد خبر : 31127

منتشر کننده : م ح/sab

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید